Կենտրոնական Ասիայի արտաքին ներդրումների 70%-ը բաժին է ընկնում Ղազախստանին
Սպառնացող տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում կարևոր է պաշտպանել երկիրը տնտեսության անկումից, և համաշխարհային ճգնաժամի հնարավոր բացասական հետևանքները կանխարգելելու նպատակով Ղազախստանն ընտրել է ենթակառուցվածքների ինտենսիվ զարգացման և նոր աշխատատեղերի ստեղծման ճանապարհը: Այս մասին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Այիմդոզ Բոզժիգիտովը: Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ի կողմից Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան աջակցությամբ «Ղազախստան-Հայաստան. համագործակցության հարթակներ»  ծրագրի շրջանակներում:
Հանդիպման շրջանակներում Հայաստանում Ղազախստանի հյուպատոս Աբու Ժանբոլատ Մոլդաբայուլին իր զեկույցում ներկայացրեց նախագահ Նազարբաևի՝ Ղազախստանի ժողովրդին հասցեագրված ուղերձի հիմնական դրույթները: Ուղերձը հնչեցվել է 2014 թվականի նոյեմբերին, և նրանում մատնանշվում է սպասվող տնտեսական ճգնաժամի համապատկերի վրա հասարակության համախմբման անհրաժեշտությունը, նախանշվում են առաջիկա 5 տարիներին երկրի գործունեության հիմնական վեկտորները: Ինչպես նշեց հյուպատոսը, մեջբերելով Նուրսուլթան Նազարբաևին, «ժողովուրդը պետության հիմքն է, և ժողովրդի բարեկցության բարելավումը պետության կայուն զարգացման հիմքն է»: Հենց սրան է ուղղված Ղազախստան – 2050 ռազմավարությունը, որում նախանշվում են աշխատանքի հիմնական ուղղությունները, այդ թվում, տարածաշրջանային էներգետիկ, արդյունաբերական ենթակառուցվածքների կառուցումը և զարգացումը, բնակարանային ենթակառուցվածքների բարելավումը, մատչելի բնակարանային վարկերի տրամադրումը, փոքր և միջին բիզնեսին սատարելը և այլն: Հայաստանում Ղազախստանի հյուպատոս Աբու Ժանբոլատ Մոլդաբայուլին հատկապես ընդգծեց Ղազախստանի քաղաքացիների նախաձեռնողականությունը, գիտելիքները, հաստատակամությունը և համախմբվածությունը՝ որպես Ղազախստանի և ցանկացած այլ երկրի զարգացման հիմնական պայմաններ:
Ռազմավարություն – 2050-ում մատնանշված Ղազախստանի քաղաքականության ներքին և արտաքին քաղաքական առանձնահատկություններին իր զեկույցում անդրադարձավ Հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի տարածաշրջանային հետազոտությունների ծառայության ղեկավար Մանվել Ղումաշյանը: Փորձագետն առանձնացրեց շրջանների անհավասարաչափ զարգացումը և բնակչության տեղաբաշխումը՝ որպես Ղազախստանի գլխավոր խնդիրներից մեկը: Միաժամանակ պրն. Ղումաշյանն ընդգծեց, որ «Կենտրոնական Ասիայի արտաքին ներդրումների 70%-ը բաժին է ընկնում Ղազախստանին, ինչը խոսում է երկրի տնտեսության արագ աճի մասին», սակայն փորձագետի խոսքերով այս ռեսուրսները հիմնականում ուղղվում են էներգետիկ ոլորտի զարգացմանը, մինչդեռ Ղազախստանը տնտեսության վերանայման կարիք ունի: Ղազախստանի նոր քաղաքականության մեջ փորձագետն ընդգծեց նոր աշխատատեղերի ստեղծումը:
Յուրաքանչյուր պետության կայուն զարգացման համար կարևոր է նաև հասարակական օրակարգը: Ղազախստանի սոցիալ-մշակութային քաղաքականության մասին միջոցառման ժամանակ խոսեց արևելագետ Նաիրա Մկրտչյանը, ով հատկապես ընդգծեց գերիշխող հանդուրժողականության և միասնության մթնոլորտը ղազախ հասարակության շրջանում, որը բաղկացած է 130 ազգություններից: Տիկին Մկրտչյանը ներկայացրեց այն պետական մարմինները, որոնք համակարգում են տարբեր ազգային փոքրամասնությունների հետ աշխատանքը, ինչպես նաև անդրադարձավ նրանց գործունեության արդյունքներին: «Այսօր Ղազախստանի հասարակությունը համախմբվում է 3 հիմնական սյուների շուրջ: Դրանք են ընդհանուր պատմությունը, ընդհանուր արժեքները և ընդհանուր ապագան», - նշեց Նաիրա Մկրտչյանը: Նա հատկապես ընդգծեց Ղազախստանի քաղաքացիական ինքնության զարգացման կարևորությունը՝ անկախ ազգային պատկանելությունից:
«Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ ղեկավար Արամ Սաֆարյանն իր զեկույցում ներկայացրեց Ղազախստանի քաղաքականության հիմնական գաղափարներն և վեկտորները, որոնք այսօր համաշխարհային քաղաքական գործընթացների համապատկերի վրա առանձնակի կարևորություն են ձեռքբերում ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ այլ երկրների համար:  Նա կոչ արեց համաժողովի մասնակիցներին ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքի վրա, որ Ղազախստանը՝ չնայած իր բազմազգ բնույթին, միակ երկիրն է հետխորհրդային տարածքում, որտեղ էթնիկ հողի վրա հակամարտությունների տեղի չեն ունեցել և տեղի չեն ունենում: «Աշխարհում անցում է կատարվում ցավոտ բազմաբևեռ համակարգին, և այն ուղեկցվում է սարսափելի քաղաքակրթական հակամարտություններով: Համախմբված հասարակություն և քաղաքացիական միասնություն ձևավորելու Ղազախստանի փորձը կարող է օգտակար լինել բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են առանց հակամարտությունների հասարակություն կառուցել», - նշեց Սաֆարյանը:
Համաժողովի մասնակիցները ընդգծեցին Հայաստանի և Ղազախստանի միջև տարբեր ոլորտներում փորձի փոխանակման կարևորությունը, ինչն առանձնակի արդիականություն է ստանում ներկա պայմաններում, երբ մեր երկրները դարձել են միևնույն տնտեսական միության՝ ԵԱՏՄ-ի անդամներ:

70% от всех внешних инвестиций Центральной Азии выпадает на долю Казахстана
В условиях надвигающегося экономического кризиса важно защитить страну от спада экономики, и в целях предотвращения возможных отрицательных последствий мирового кризиса Казахстан выбрал путь интенсивного развития инфраструктур и создания новых рабочих мест. Об этом вчера на встрече с профессорско-преподавательским составом Иджеванского филиала ЕГУ заявил Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан в Армении Айымдос Бозжигитов. Мероприятие было организовано НПО "Европейская интеграция" при содействии посольства Республики Казахстан в Армении в рамках проекта "Казахстан-Армения: площадки сотрудничества".
В рамках встречи консул РК в Армении Абу Жанболат Молдабайулы в своем докладе представил основные тезисы послания президента Назарбаева народу Казахстана, озвученного в ноябре 2014 года, в котором отмечается необходимость консолидации общества на фоне ожидаемого экономического кризиса и обозначаются основные векторы деятельности страны  на ближайшие 5 лет. Как отметил консул, цитируя Нурсултана Назарбаева, "народ  - основа государства, и улучшение благосостояния народа - основа стабильного развития государства". Именно на это и нацелена стратегия Казахстана – 2050, в которой выделены основные направления работы, в том числе, развитие и строительство региональных энергетических, индустриальных инфраструктур,  улучшение жилищных инфраструктур (ЖКХ), предоставление доступных кредитов на жилье, поддержка малого и среднего бизнеса и т.д. Г-н Молдабайулы особо подчеркнул инициативность, знание, настойчивость и сплоченность граждан РК - как основные условия развития Казахстана и любой другой страны.
Внутри- и внешнеполитические особенности политики Казахстана, которые отмечены в Стратегии-2050, затронул в своем докладе руководитель службы региональных исследований Центра общественных связей и информации Манвел Гумашьян. В качестве одной из главных проблем Казахстана эксперт отметил неравномерное развитие регионов и распределения населения. В то же время г-н Гумашьян подчеркнул, что "70% от всех внешних инвестиций Центральной Азии выпадает на долю Казахстана, что говорит о быстрых темпах роста экономики страны", но, по словам эксперта, эти ресурсы в основном направлены на развитие энергетической сферы, в то время как Казахстану необходима переориентация экономики. В новой политике Казахстана эксперт подчеркнул создание новых рабочих мест.
Для стабильного развития любого государства важна также его общественная повестка. О социально-культурной политике Казахстана на мероприятии говорила востоковед  Наира Мкртчян, которая особо подчеркнула атмосферу толерантности и единства, господствующую в казахстанском обществе, состоящем из 130 национальностей. Госпожа Мкртчян представила те государственные органы, которые координируют работу с разными конфессиями и нацменьшинствами, а также результаты их деятельности. "Сегодня общество Казахстана объединяется вокруг трех основных столпов - это общая история, общие ценности и общее будущее", - отметила Наира Мкртчян.  Она особо подчеркнула важность развития гражданской идентичности в Казахстане - независимо от национальной принадлежности.
Обобщение основных идей и векторов политики Казахстана, которые сегодня приобретают особую важность как для Армении, так и для других стран на фоне мировых политических процессов в своем докладе представил председатель НПО "Интеграция и развитие" Арам Сафарян. Он призвал участников конференции обратить внимание на тот факт, что Казахстан, несмотря на свою многонациональность, является единственной страной на постсоветском пространстве, где не происходило и не происходит конфликтов на этнической почве. "В мире происходит болезненный переход к многополярной системе, и он сопровождается ужасными цивилизационными конфликтами. Опыт Казахстана по формированию солидарного общества и гражданского единства может быть полезен для всех тех, кто хочет выстроить общество без конфликтов",- отметил Сафарян.
Участники конференции подчеркнули важность обмена опытом в различных сферах между Арменией и Казахстаном. Особую актуальность это приобретает в нынешних условиях, когда две наши страны стали членами одного экономического союза - ЕАЭС.