Կենտրոնական Ասիայի արտաքին ներդրումների 70%-ը բաժին է ընկնում Ղազախստանին
Սպառնացող տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում կարևոր է պաշտպանել երկիրը տնտեսության անկումից, և համաշխարհային ճգնաժամի հնարավոր բացասական հետևանքները կանխարգելելու նպատակով Ղազախստանն ընտրել է ենթակառուցվածքների ինտենսիվ զարգացման և նոր աշխատատեղերի ստեղծման ճանապարհը: Այս մասին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Այիմդոզ Բոզժիգիտովը: Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ի կողմից Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան աջակցությամբ «Ղազախստան-Հայաստան. համագործակցության հարթակներ»  ծրագրի շրջանակներում:
Հանդիպման շրջանակներում Հայաստանում Ղազախստանի հյուպատոս Աբու Ժանբոլատ Մոլդաբայուլին իր զեկույցում ներկայացրեց նախագահ Նազարբաևի՝ Ղազախստանի ժողովրդին հասցեագրված ուղերձի հիմնական դրույթները: Ուղերձը հնչեցվել է 2014 թվականի նոյեմբերին, և նրանում մատնանշվում է սպասվող տնտեսական ճգնաժամի համապատկերի վրա հասարակության համախմբման անհրաժեշտությունը, նախանշվում են առաջիկա 5 տարիներին երկրի գործունեության հիմնական վեկտորները: Ինչպես նշեց հյուպատոսը, մեջբերելով Նուրսուլթան Նազարբաևին, «ժողովուրդը պետության հիմքն է, և ժողովրդի բարեկցության բարելավումը պետության կայուն զարգացման հիմքն է»: Հենց սրան է ուղղված Ղազախստան – 2050 ռազմավարությունը, որում նախանշվում են աշխատանքի հիմնական ուղղությունները, այդ թվում, տարածաշրջանային էներգետիկ, արդյունաբերական ենթակառուցվածքների կառուցումը և զարգացումը, բնակարանային ենթակառուցվածքների բարելավումը, մատչելի բնակարանային վարկերի տրամադրումը, փոքր և միջին բիզնեսին սատարելը և այլն: Հայաստանում Ղազախստանի հյուպատոս Աբու Ժանբոլատ Մոլդաբայուլին հատկապես ընդգծեց Ղազախստանի քաղաքացիների նախաձեռնողականությունը, գիտելիքները, հաստատակամությունը և համախմբվածությունը՝ որպես Ղազախստանի և ցանկացած այլ երկրի զարգացման հիմնական պայմաններ:
Ռազմավարություն – 2050-ում մատնանշված Ղազախստանի քաղաքականության ներքին և արտաքին քաղաքական առանձնահատկություններին իր զեկույցում անդրադարձավ Հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի տարածաշրջանային հետազոտությունների ծառայության ղեկավար Մանվել Ղումաշյանը: Փորձագետն առանձնացրեց շրջանների անհավասարաչափ զարգացումը և բնակչության տեղաբաշխումը՝ որպես Ղազախստանի գլխավոր խնդիրներից մեկը: Միաժամանակ պրն. Ղումաշյանն ընդգծեց, որ «Կենտրոնական Ասիայի արտաքին ներդրումների 70%-ը բաժին է ընկնում Ղազախստանին, ինչը խոսում է երկրի տնտեսության արագ աճի մասին», սակայն փորձագետի խոսքերով այս ռեսուրսները հիմնականում ուղղվում են էներգետիկ ոլորտի զարգացմանը, մինչդեռ Ղազախստանը տնտեսության վերանայման կարիք ունի: Ղազախստանի նոր քաղաքականության մեջ փորձագետն ընդգծեց նոր աշխատատեղերի ստեղծումը:
Յուրաքանչյուր պետության կայուն զարգացման համար կարևոր է նաև հասարակական օրակարգը: Ղազախստանի սոցիալ-մշակութային քաղաքականության մասին միջոցառման ժամանակ խոսեց արևելագետ Նաիրա Մկրտչյանը, ով հատկապես ընդգծեց գերիշխող հանդուրժողականության և միասնության մթնոլորտը ղազախ հասարակության շրջանում, որը բաղկացած է 130 ազգություններից: Տիկին Մկրտչյանը ներկայացրեց այն պետական մարմինները, որոնք համակարգում են տարբեր ազգային փոքրամասնությունների հետ աշխատանքը, ինչպես նաև անդրադարձավ նրանց գործունեության արդյունքներին: «Այսօր Ղազախստանի հասարակությունը համախմբվում է 3 հիմնական սյուների շուրջ: Դրանք են ընդհանուր պատմությունը, ընդհանուր արժեքները և ընդհանուր ապագան», - նշեց Նաիրա Մկրտչյանը: Նա հատկապես ընդգծեց Ղազախստանի քաղաքացիական ինքնության զարգացման կարևորությունը՝ անկախ ազգային պատկանելությունից:
«Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ ղեկավար Արամ Սաֆարյանն իր զեկույցում ներկայացրեց Ղազախստանի քաղաքականության հիմնական գաղափարներն և վեկտորները, որոնք այսօր համաշխարհային քաղաքական գործընթացների համապատկերի վրա առանձնակի կարևորություն են ձեռքբերում ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ այլ երկրների համար:  Նա կոչ արեց համաժողովի մասնակիցներին ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքի վրա, որ Ղազախստանը՝ չնայած իր բազմազգ բնույթին, միակ երկիրն է հետխորհրդային տարածքում, որտեղ էթնիկ հողի վրա հակամարտությունների տեղի չեն ունեցել և տեղի չեն ունենում: «Աշխարհում անցում է կատարվում ցավոտ բազմաբևեռ համակարգին, և այն ուղեկցվում է սարսափելի քաղաքակրթական հակամարտություններով: Համախմբված հասարակություն և քաղաքացիական միասնություն ձևավորելու Ղազախստանի փորձը կարող է օգտակար լինել բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են առանց հակամարտությունների հասարակություն կառուցել», - նշեց Սաֆարյանը:
Համաժողովի մասնակիցները ընդգծեցին Հայաստանի և Ղազախստանի միջև տարբեր ոլորտներում փորձի փոխանակման կարևորությունը, ինչն առանձնակի արդիականություն է ստանում ներկա պայմաններում, երբ մեր երկրները դարձել են միևնույն տնտեսական միության՝ ԵԱՏՄ-ի անդամներ:

70% of All Foreign Investment in Central Asia Falls to Kazakhstan
At a meeting with the faculty of the YSU Ijevan branch, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Armenia, Ayimdos Bozzhigitov said that in the context of the looming economic crisis, it was important to protect the country from the economic downturn.   Ayimdos Bozzhigitov added that in order to prevent possible negative effects of the global crisis, Kazakhstan had chosen the path of intensive development of infrastructure and creation of new jobs.
The event was organized by the NGO "European Integration" with the joint efforts of the Embassy of Kazakhstan in Armenia in the framework of "Kazakhstan-Armenia: Platform for Cooperation" project.
During the meeting, the Consul of the Republic of Kazakhstan to Armenia, Abu Zhanbolat Molgabayuli in his report presented the main theses of President Nazarbayev’s message addressed to the people of Kazakhstan in November 2014. In the message the necessity for consolidation of the society against the backdrop of the expected economic crisis was underlined as well as main vectors of activity in the country for the next 5 years were identified.  Citing Nursultan Nazarbayev, the Consul stated:  "People are the base of the state, and their welfare - the basis for sustainable development of the state." This is the strategy Kazakhstan has adopted until 2050.  The strategy highlights the main directions of activities, including the development and construction of regional energy, industrial infrastructures, improvement of housing infrastructure (utilities), the provision of affordable housing loans, support for small and medium-sized businesses, etc. Mr. Molgabayuli emphasized creativity, knowledge, perseverance and unity of the citizens as the basic conditions for the development of Kazakhstan or any other country.
The head of the Regional Studies at Information and Public Relations Center Manvel Gumashyan in his report spoke about  the peculiarities of Kazakhstan’s domestic and foreign policy; the ones that are pinpointed  in the Strategy-2050. The expert, as one of the main problems of Kazakhstan, highlighted uneven development in regions as well as the uneven distribution of population in the country. At the same time, Mr. Gumashyan stressed that "70% of all foreign investments in Central Asia falls to Kazakhstan; the fact that indicates the rapid growth of the economy in the country". However the expert noted that these resources are mainly used for the development of the energy sector, when Kazakhstan requires a reorientation of the economy. In his speech the expert emphasized the importance of the creation of new jobs stated  in the  new policy of Kazakhstan.
For the sustainable development of any country its social agenda is important. During the event orientalist Naira Mkrtchyan commented on the social and cultural policy of Kazakhstan. In her speech she emphasized an atmosphere of tolerance and unity that prevails in Kazakh society, consisting of 130 nationalities. Mrs. Mkrtchyan presented the activities of those government agencies, which coordinate the work of different faiths and ethnic minorities. "Today Kazakh society is united around three main pillars - common history, common values ​​and a common future," - said Naira Mkrtchyan. She emphasized the importance of civic identity in Kazakhstan - regardless of nationality.
The head of NGO "Integration and Development", Aram Safaryan,  in his report presented the summary of the main ideas and policy vectors of Kazakhstan, which today are of particular importance for Armenia and for other countries against the backdrop of global political processes. He urged the participants of the conference to pay attention to the fact that Kazakhstan, despite being a multi-ethnic country is the only one in the former Soviet Union, where there has not been and at present there is no ethnic conflict.
"The world is in painful transition to a multi-polar system, which is accompanied by a terrible conflict of civilizations. The experience of Kazakhstan in building solidarity and unity of civil society can be useful for all those who want to build a society without conflict," – Safarian noted.
The participants of the conference underlined the importance of the exchange of experience in different spheres between Armenia and Kazakhstan, which gained a higher priority after the two countries became the members of the same economic union - the Eurasian Economic Union.