Այսօրվանից ՌԴ քաղաքացիների մուտքն Ուկրաինա խստացվում է
Մարտի 1-ից ուժի մեջ է մտնում Ուկրաինայի կառավարության որոշումը, ըստ որի ՌԴ քաղաքացիներն այլևս չեն կարողանա մուտք գործել Ուկրաինայի տարածք ներքին անձնագրերով, դրա համար նրանց Միջազգային անձնագիր հարկավոր կլինի։
Այդ որոշումն Ուկրաինայի կառավարությունն ընդունել է հունվարի 30-ին՝ խստացնելու համար վերահսկողությունը Ռուսաստանի հետ սահմանի նկատմամբ։ ՌԴ իշխանությունները հայտարարել են, որ ցավում են նման որոշման համար, սակայն պատասխան խստացումներ չեն ընդունի, հաղորդում է ՌոսԲԱԼՏ-ը։
Միաժամանակ, Ուկրաինայի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Եվգենիյ Պերեբեյնոսը հայտարաել է, որ Կիևը, առնվազն առայժմ, չի պատրաստվում անցագրային ռեժիմ սահմանել Ռուսաստանի հետ։

С сегодняшнего дня въезд на Украину для граждан РФ осложняется
Украина с 1-ого марта вводит запрет на въезд граждан РФ на территорию Украины по внутренним паспортам, передает РосБАЛТ.
Кабинет министров Украины принял решение о смене порядка пересечения госграницы гражданами РФ 30 января. Власти РФ заявили, что сожалеют по поводу решения украинского правительства, однако заверили, что не будут принимать ответный запрет для граждан Украины.
"Мы изымаем внутренний паспорт и свидетельство о рождении как основание для пересечения украинской государственной границы", — заявил премьер-министр Арсений Яценюк. По его словам, такой шаг вызван необходимостью "существенно усилить контроль на границе и обеспечить интересы национальной безопасности Украины".
При этом Киев не рассматривает введение в ближайшее время визового режима с Россией, отметил представитель МИД страны Евгений Перебейнос.