Երիտասարդ պատմաբանները քննարկել են Մեծ Հայրենական Պատերազմի մասին հիշողությունը
Այս տարի լրանում է Մեծ Հայրենական Պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակը, հաղթանակ, որ ձեռք է բերվել միասնականության շնորհիվ և կերտել է մեր ընդհանուր պատմությունը։
Հաղթանակի 70-ամյակին ընդառաջ փետրվարի 27-28-ին «Հյուսիս-հարավ» ռուսական քաղաքագիտական կենտրոնն ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ Երևանում անց է կացրել Եվրասիական երիտասարդ պատմաբանների ակումբի անդրանիկ նիստը։ Ծրագրի շրջանակներում երիտասարդ պատմաբանները, քաղաքագետները, սոցիոլոգներն ու միջազգայնագետները Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից և Ռուսաստանից քննարկել են ընդհանուր հիշողության հարցն և Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակի ընկալման փոփոխությունները։ Հրավիրված հյուրերի, դասախոսների և համակարգողներ դերում հանդես են եկել Մոսկվայի պետական համալսարանի Համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Ալեքսանդր Բարսենկովը, 20-րդ դարի ռուս հասարակության հետազոտողների ասոցիացիայի նախագահ Գենադի Բորդյուգովը, ՀՀ ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմական թանգարանի տնօրեն Ավագ Հարությունյանը և այլոք։
Ծրագրի մասնակիցները քննարկել են հետխորհրդային տարածքի ժամանակակից աշխարհաքաղաքական տենդենցները, պատերազմի մասին հիշողությունն ու դրա կերպափոխումը։ Գենադի Բորդյուգովն ամփոփ մեկնաբանել է պատերազմի և հաղթանակի մասին հիշողության կերպափոխման տենդենցները, վերաբերմունքի փոփոխությունը։ Նա նաև ներկայացրել է հիշողության արդիականացման, ժամանակակից սերնդի հետ աղերսների ձևավորման որոշ մեթոդներ։ Ինչպես նշել է Բորդյուգովը, այսօր շեշտը դրվում է տարբեր սերունդների միահյուսման վրա, խնդիր է դրվում չկորցնել հիշողությունը և պատմության հետ առերեսվելու հնարավորությունը, օգտագործվում են ժամանակի միջև կապն ապահովող ատրիբուտներ՝ օրինակ Գեորգիևյան ժապավենը։
Ակումբի հարթակում քննարկվել են Հայրենական Մեծ Պատերազմի վերաբերյալ սոցիալական ցանցերում շրջանառվող մոտեցումները, հույզերն ու արձագանքները։ Մասնակցիներից յուրաքնաչյուրը ներկայացրել է իրավիճակն իր երկրում, հիմնական միտումները, այս թեմայով քննարկումների քանակական ցուցանիշն ու թեմայի արդիականությունը։   Ներկայացվել են ԶԼՄ-ներում այս թեմայի լուսաբանման և սոց. ցանցերում գրառումների մի քանի օրինակներ։ Մասնակիցներն արձանագրել են, որ իրենց երկրներում երիտասարդ սերունդը տեղեկացված է Հայրենական Պատերազմի մասին և հիշում է պատմությունը, իսկ բացասական գրառումներն ու մեկնաբանություններն ավելի շատ բացառություն են կազմում։ Միաժամանակ, արձանագրվել է թեմայի նկատմամբ հետաքրքրության անկում, ընդգծվել է, որ հաղթանակն ու պատերազմը հիշատակվում եմ մեծամասամբ տոնական օրերին և վետերանների սոցիալական հարցերի առիթով։ Ներկայացվել են նաև երիտասարդական նախաձեռնությունների օրինակներ՝ ուղղված հիշողության պահպանմանն ու այդ իրադարձությունների մասին գիտելիքների ընդլայնմանը։
Ծրագրի մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել հանդես գալ զեկույցներով և ներկայացնել Հայրենական Պատերազմում իրենց ազգակիցների ներդրումն ու սխրանքները։ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում անդրադարձել են իրենց ժողովուրդների կրած կորուստներին ու սխրագործություններին, ներկայացրել հերոսների, մարշալների, գեներալների թիվն ու նշանավոր գործողությունները Մեծ Հայրենական Պատերազմի ժամանակ։ Միաժամանակ, ընդգծվել է, որ դա եղել է բոլորի միասնական հաղթանակը, որի մասին հիշողությունը պետք է միավորի մեր ժողովուրդներին։
Ակումբի առաջին նիստ ավարտվել է ինտելեկտուալ «Ի՞նչ, Որտե՞ղ, Ե՞րբ» խաղով՝ նվիրված Մեծ Հայրենական Պատերազմի իրադարձություններին։
Հաջորդ նիստերն ակնկալվում է անց կացնել Բաքվում, Իրկուտսկում և Աստանայում։
Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը հիշում և հպարտանում են Հայրենական պատերազմում մեր հայրենակիցների գործած սխրանքներով և նվաճումներով, հիշում զոհվածներին։ Մեզ համար մայիսի 9-ը կրկնաիի տոն է, սակայն դա ոչ թե ստվերում է Հայրենականում տարած հաղթանակը, այլ էլ ավելի է ամրապնդում։

Молодые историки обсуждали память о Великой Отечественной Войне
70 лет победы в Великой Отечественной войне - победы, добытой общими усилиями... В честь 70-летия победы в Великой Отечественной Войне российский Политологический центр "Север-Юг" при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ (МФГС) 27-28-ого февраля провел в Ереване заседание Клуба молодых евразийских политологов. В рамках проекта молодые историки, политологи, социологи и специалисты в области международных отношений из Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Узбекистана и России обсуждали вопрос общей памяти и сегодняшнего восприятия победы в Великой Отечественной Войне в странах - участниках Клуба. В качестве приглашенных гостей и модераторов сессий выступали профессор факультета мировой политики МГУ Александр Барсенков, президент Ассоциации  исследователей российского общества ХХ века Геннадий Бордюгов, директор военного музея "Мать Армения" министерства обороны Республики Армении Аваг Арутюнян и другие.
Участники проекта обсуждали современные геополитические тенденции постсоветского пространства,  память о войне и ее трансформации. Геннадий Бордюгов привел краткий обзор тенденций памяти о войне и отношения к этому периоду истории. Он представил некоторые методы модернизации памяти и обеспечения ее связи с сегодняшним днем. Как отметил  Бордюгов, сегодня ставка делается на слияние разных поколений, ставится задача не утратить память и возможность соприкосновения с историей, применяются определенные атрибуты, дающие возможность каждому желающему лично соприкоснуться с прошлым – например, популяризация Георгевской ленточки.
На площадке Клуба обсуждался образ Великой Отечественной Войны в социальных сетях и СМИ. Каждый из участников рассказал о ситуации в своей стране, об основных тенденциях, количестве и популярности обсуждений этой тематики. Были представлены некоторые примеры освещения темы в СМИ и социальных сетях. Но что характерно для всех стран, молодое поколение помнит о Победе, а негативные комментарии являются исключением из общих тенденций. Одновременно было отмечено снижение интереса к этой теме как со стороны СМИ, так и пользователей соцсетей: в основном тема освящается в связи с памятными датами или ветеранами, их социальными условиями и т. д. Были также представлены примеры молодежных инициатив и проектов,  направленных на сохранение памяти и расширения знаний об этих событиях. Участники отметили, что на государственном уровне во всех представленных странах праздник отмечается ежегодно.
Участники проекта также имели возможность представить коллегам вклад своей нации в общую победу в войне. Представители Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и России выступили с докладами, где описали подвиги и достижения своих соотечественников в годы Великой Отечественной. В то же время было подчеркнуто, что все народы имели свой неумолимый вклад, и это была общая победа, память о которой сегодня должна объединять наши народы.
Первое заседание клуба завершилось интеллектуальной игрой "Что? Где? Когда?" на тему Великой Отечественной Войны. Заседания Клуба также пройдут в Баку, Иркутске и Астане.
Армения гордится своим огромным вкладом в общую победу и достижениями своих маршалов, генералов, героев и простых солдат. Для нас 9-ое мая - это день двух побед, что, кстати, не уменьшает, а еще больше усиливает память о Победе 1945-го и подвигах армянского народа в Великой Отечественной...