Երիտասարդ պատմաբանները քննարկել են Մեծ Հայրենական Պատերազմի մասին հիշողությունը
Այս տարի լրանում է Մեծ Հայրենական Պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակը, հաղթանակ, որ ձեռք է բերվել միասնականության շնորհիվ և կերտել է մեր ընդհանուր պատմությունը։
Հաղթանակի 70-ամյակին ընդառաջ փետրվարի 27-28-ին «Հյուսիս-հարավ» ռուսական քաղաքագիտական կենտրոնն ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ Երևանում անց է կացրել Եվրասիական երիտասարդ պատմաբանների ակումբի անդրանիկ նիստը։ Ծրագրի շրջանակներում երիտասարդ պատմաբանները, քաղաքագետները, սոցիոլոգներն ու միջազգայնագետները Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից և Ռուսաստանից քննարկել են ընդհանուր հիշողության հարցն և Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակի ընկալման փոփոխությունները։ Հրավիրված հյուրերի, դասախոսների և համակարգողներ դերում հանդես են եկել Մոսկվայի պետական համալսարանի Համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Ալեքսանդր Բարսենկովը, 20-րդ դարի ռուս հասարակության հետազոտողների ասոցիացիայի նախագահ Գենադի Բորդյուգովը, ՀՀ ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմական թանգարանի տնօրեն Ավագ Հարությունյանը և այլոք։
Ծրագրի մասնակիցները քննարկել են հետխորհրդային տարածքի ժամանակակից աշխարհաքաղաքական տենդենցները, պատերազմի մասին հիշողությունն ու դրա կերպափոխումը։ Գենադի Բորդյուգովն ամփոփ մեկնաբանել է պատերազմի և հաղթանակի մասին հիշողության կերպափոխման տենդենցները, վերաբերմունքի փոփոխությունը։ Նա նաև ներկայացրել է հիշողության արդիականացման, ժամանակակից սերնդի հետ աղերսների ձևավորման որոշ մեթոդներ։ Ինչպես նշել է Բորդյուգովը, այսօր շեշտը դրվում է տարբեր սերունդների միահյուսման վրա, խնդիր է դրվում չկորցնել հիշողությունը և պատմության հետ առերեսվելու հնարավորությունը, օգտագործվում են ժամանակի միջև կապն ապահովող ատրիբուտներ՝ օրինակ Գեորգիևյան ժապավենը։
Ակումբի հարթակում քննարկվել են Հայրենական Մեծ Պատերազմի վերաբերյալ սոցիալական ցանցերում շրջանառվող մոտեցումները, հույզերն ու արձագանքները։ Մասնակցիներից յուրաքնաչյուրը ներկայացրել է իրավիճակն իր երկրում, հիմնական միտումները, այս թեմայով քննարկումների քանակական ցուցանիշն ու թեմայի արդիականությունը։   Ներկայացվել են ԶԼՄ-ներում այս թեմայի լուսաբանման և սոց. ցանցերում գրառումների մի քանի օրինակներ։ Մասնակիցներն արձանագրել են, որ իրենց երկրներում երիտասարդ սերունդը տեղեկացված է Հայրենական Պատերազմի մասին և հիշում է պատմությունը, իսկ բացասական գրառումներն ու մեկնաբանություններն ավելի շատ բացառություն են կազմում։ Միաժամանակ, արձանագրվել է թեմայի նկատմամբ հետաքրքրության անկում, ընդգծվել է, որ հաղթանակն ու պատերազմը հիշատակվում եմ մեծամասամբ տոնական օրերին և վետերանների սոցիալական հարցերի առիթով։ Ներկայացվել են նաև երիտասարդական նախաձեռնությունների օրինակներ՝ ուղղված հիշողության պահպանմանն ու այդ իրադարձությունների մասին գիտելիքների ընդլայնմանը։
Ծրագրի մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել հանդես գալ զեկույցներով և ներկայացնել Հայրենական Պատերազմում իրենց ազգակիցների ներդրումն ու սխրանքները։ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում անդրադարձել են իրենց ժողովուրդների կրած կորուստներին ու սխրագործություններին, ներկայացրել հերոսների, մարշալների, գեներալների թիվն ու նշանավոր գործողությունները Մեծ Հայրենական Պատերազմի ժամանակ։ Միաժամանակ, ընդգծվել է, որ դա եղել է բոլորի միասնական հաղթանակը, որի մասին հիշողությունը պետք է միավորի մեր ժողովուրդներին։
Ակումբի առաջին նիստ ավարտվել է ինտելեկտուալ «Ի՞նչ, Որտե՞ղ, Ե՞րբ» խաղով՝ նվիրված Մեծ Հայրենական Պատերազմի իրադարձություններին։
Հաջորդ նիստերն ակնկալվում է անց կացնել Բաքվում, Իրկուտսկում և Աստանայում։
Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը հիշում և հպարտանում են Հայրենական պատերազմում մեր հայրենակիցների գործած սխրանքներով և նվաճումներով, հիշում զոհվածներին։ Մեզ համար մայիսի 9-ը կրկնաիի տոն է, սակայն դա ոչ թե ստվերում է Հայրենականում տարած հաղթանակը, այլ էլ ավելի է ամրապնդում։

Young Historians Discussed the Memory of the Great Patriotic War
70 years after the victory in the Great Patriotic War… Victory, gained by joint efforts… In honor of the 70th anniversary of victory in the Great Patriotic War, on February 27-28 the Russian Political Science Center "North-South" with the support of the Interstate Fund for Humanitarian Cooperation of CIS member states (IFESCCO) held the first meeting of young Eurasian historian’s Club in Yerevan. In the framework of the project, young historians, political scientists, sociologists and experts on international relations from Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan and Russia discussed the issue of shared memory and the perception of victory in the Great Patriotic War in the countries. Among the guests and the moderators of the session Professor in the Department of World Politics, Moscow State University, Alexander Barsenkov; president of the Association of Researchers of Russian Society, Gennady Bordyugov; Director of “Mother Armenia” military museum Avag Harutyunyan, etc., delivered their speeches.
During the meeting of the Club the approaches, emotions and reactions on the Great Patriotic War circulating in social networks were discussed. Each of the participants spoke about the main trends, the number of the discussions and the popularity of the subject in their countries. Some examples of the coverage of the topic in media and social networks were presented. But what is typical for all countries is that the younger generation remembers the Victory, and the negative comments are the exceptions of the general trend. At the same time the participants mentioned that there was a reduction of interest towards this topic from both media and the users of social networks. Examples of initiatives and projects of youth aimed at preserving memory and increasing the knowledge about these events were also presented. Participants noted that every year in all countries this day is celebrated at the national level.
Project participants also had an opportunity to present their nation's contribution to the victory in the war. Representatives of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Russia made reports describing the feats and achievements of their compatriots during the Great Patriotic War. At the same time, it was emphasized that all peoples have had their implacable contribution, and it was a total victory, the memory of which today must unite people.
The first meeting of the Club ended with the intellectual game "What? Where? When?" on the theme of the Great Patriotic War. Club meeting will also be held in Baku, Irkutsk and Astana.
Armenia is proud of its great contribution to the victory and achievements of his marshals, generals, heroes and ordinary soldiers. For us, May 9 is a day of two victories, which, however, does not diminish, but further strengthens the memory of the victory of 1945 and the feats of the Armenian people in the Great Patriotic...