Կարևոր է ԵԱՏՄ գործընթացների ինֆորմացիոն ուղեկցությունը. Յ. Յակուշևա
- Որքանո՞վ են այսօր ԵԱՏՄ անդամ երկրների հանրությունները գիտակցում և օգտվում Միության ընձեռած հնարավորություններից: Ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ այս ուղղությամբ:
- Եթե խոսենք ԵԱՏՄ անդամ-երկրների հանրության լայն շերտերի մասին, ցավոք, մեծամասամբ նրանք դեռ լիովին չեն զգացել Միության օգուտները և ազդեցությունն իրենց գրպանի վրա: Չնայած, օրինակ, Ղազախստանում, ռուսաստանյան տնտեսության բարդությունները դրական անդրադարձ ունեցան սպառողների վրա: Ռուբլին արժեզրկվեց թենգեի համեմատ և տեղի ունեցավ ռուսական արտադրության էժան ապրանքների ներհոսք Ղազախստան, որոնք գնելը սպառողի համար ավելի ձեռնտու էր տեղական արտադրանքից: Դա որոշակի լարվածություն և դժգոհություն առաջացրեց բիզնես միջավայրում: Այստեղ իրավիճակը երկակի էր:
Մյուս կողմից, հանրությունը դեռ լիարժեք չի զգացել չորս ազատությունների ազդեցությունը, օրինակ, մարդկանց ազատ տեղաշարժի առավելությունները: Դեռևս լիարժեք հանված չեն միգրացիոն սահմանափակումները՝ կապված ԵԱՏՄ տարածքում եվրասիական պետությունների քաղաքացիների տեղաշարժի հետ: Կարծում եմ, այդ ուղղությամբ պետք է աշխատել: Դեռևս այնպես է ստացվում, որ ազգային օրենսդրությունները գերակայություն ունեն վերազգային որոշումների, պայմանավորվածությունների վրա, ինչը սկզբունքորեն չպետք է տեղի ունենա:
Իհարկե, ԵԱՏՄ-ի ձևավորման արդյունքներն անմիջապես չեն զգացվելու, դրա մասին զգուշացնում էին նաև փորձագետները: Այնուամենայնիվ, հասարակությունը պետք է պատրաստ լինի մի շարք խնդիրների. անխուսափելի են ազգային տնտեսությունների ինտեգրման բարդությունները: Առաջին փուլում հնարավոր են բացասական դրսևորումներ, բայց մենք պետք է պատրաստ լինենք նաև դրական փոփոխությունների, որոնք տեղի են ունենալու մեր կյանքում:
Արդիականություն է ստանում եվրասիական տարածքում տեղի ունեցող գործընթացների ինֆորմացիոն, փորձագիտական ուղեկցության հարցը: Այն, ցավոք` դեռ շարունակում է անբավարար մակարդակի վրա մնալ: Երբեմն լրագրողները, փորձագետները պարզապես տեղեկատվության պակաս են զգում՝ օբյեկտիվ, դրական տեղեկատվության պակաս, որ կարողանան այն հասցնել ընթերցողներին, հեռուստադիտողներին, շարքային քաղացիներին: Այդ պատճառով պետք է միայն ողջունել Եվրասիական Տնտեսական Հանձնաժողովի մամլո ծառայության հիմնումը, գործունեության ակտիվացումը: Այժմ քննարկվում է նաև տեղեկատվական դեպարտամենտի ստեղծման հարցը:
Այդ ուղղությամբ նախաձեռնվում են դրական քայլեր և փորձագիտական հանրույթի նպատակն է լինելու պարզ և մատչելի լեզվով քաղաքացուն բացատրել բյուրոկրատական բարդ խնդիրները՝ կապված ԵԱՏՄ ստեղծման և գործունեության հետ:

Актуализируется вопрос информационного сопровождения процессов, происходящих в ЕАЭС
Насколько общества четырех стран ЕАЭС осознают и используют существующие возможности ЕАЭС, что необходимо делать в данном направлении?
Если говорить о широких слоях населения стран, которые сейчас являются членами ЕАЭС, то по большей части, к сожалению, они еще не ощутили на себе все преимущества Союза и влияние евразийской экономики на содержание своего личного кармана. Хотя, например, в Казахстане те проблемы, которые испытывает российская экономика, позитивно сказались на потребителе. Рубль упал по отношению к тенге, и в Казахстан хлынули дешевые российские товары, которые выгоднее покупать, чем товары местного производства. Но это вызвало и дополнительное напряжение, недовольство бизнес-сообщества - здесь двоякая ситуация.
С другой стороны, общества пока не ощутили в полной мере преимущества четырех свобод, например, эффект свободного передвижения людей. Пока сняты не все миграционные ограничения, связанные с переездом граждан евразийских республик по территории Союза. Думаю, над этим нужно работать. Потому что пока получается, что национальные законодательства превалируют над наднациональными решениями, договоренностями, чего, в принципе, быть не должно.
Конечно, результат вступления в силу договора о создании ЕАЭС будет ощущаться не одномоментно, об этом эксперты говорили изначально. Тем не менее, общества должны быть готовы и к тем проблемам, с которыми они будут сталкиваться, потому что неизбежен момент притирки национальных экономик.  На первом этапе возможны, в том числе, и негативные проявления, но мы также должны быть готовы к позитивным изменениям, которые будут происходить в жизни.
Актуализируется вопрос информационного, экспертного сопровождения тех процессов, которые происходят сейчас на евразийском пространстве. Оно, к сожалению, остается на неудовлетворительном уровне. Зачастую журналистам, экспертам просто не достает информации - объективной, позитивной, для того, чтобы доносить ее  до читателей, зрителей,  простых граждан. И как раз в этой определенной непрозрачности деятельности Евразийской Комиссии, других органов заключается одна из серьезных проблем. Поэтому очень важно, и это можно только приветствовать, создание пресс-службы Евразийской Экономической Комиссии, активизацию ее деятельности - сейчас речь идет даже о создании информационного департамента.
Позитивные шаги в этом направлении предпринимаются, и задачей экспертного сообщества евразийских стран будет донести понятным и разумным языком до каждого гражданина сложные бюрократические моменты, связанные с созданием и функционированием ЕАЭС.