ԵԱՀԿ առաքելությունը դիտարկել է Մարտակերտի ուղղությունը
Այսօր՝ մարտի 4-ին, Արցախի իշխանությունների հետ պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը հայ-ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծի Արցախի հատվածի պլանային դիտարկում է անցկացրել Մարտակերտի Թալիշ գյուղի հյուսիս-արևմտյան ուղղությամբ:  Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ԱԳՆ կայքը:
Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը (Շվեդիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ղեկավար, գնդապետ Մարկուս Վիդմերը (Շվեյցարիա):
Շփման գծի ադրբեջանական կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը և նրա դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ, գնդապետ Թունկայ Շևիմը (Թուրքիա):
Արցախի իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել դիտարկման անցկացմանը և ապահովել ԵԱՀԿ առաքելության անդամների անվտանգությունը:

Мониторинг в Карабахе
По договоренности с властями НКР сегодня, 4-го марта, миссия ОБСЕ провела очередной мониторинг на линии соприкосновения ВС Азербайджана и НКР в направлении села Талиш в районе Мартакерта.
Как сообщили из МО НКР, в миссии принимали участие помощник личного представителя действующего председателя ОБСЕ Евгений Шаров (Украина) и сотрудник офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ Петер Сведберг (Швеция). Кроме того, был задействован руководитель группы высокого уровня планирования полковник Маркус Видмер (Швейцария).
Со стороны противника в миссии приняли участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ посол Анджей Каспрчик и его полевой помощник Христо Христов (Болгария), а также представитель группы высокого уровня планирования полковник Тункай Шевим (Турция). Мониторинг в районе Мартакерта прошел без происшествий. Со стороны НКР мисиию сопровождали представители МИД и МО НКР.