Դեմիրթաշ. Թուրքիայի կառավարությունը փորձում է ստեղծել խաղաղության խաբկանք
Քրդական խնդրի կարգավորման շուրջ լեզվակռիվը թուրքական խորհրդարանում շարունակվում է: Քրդական Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդներից Դեմիրթաշը, անդրադառնալով Քրդական աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանի` զենքը վայր դնելու և թուրքական իշխանությունների հետ բանակցություններ սկսելու մասին կոչին, երեկ հայտարարել է, որ Թուրքիայի իշխանություններն իրականում քրդական հարցը կարգավորելու որևէ մտադրություն չունեն:  «Այս կառավարությունը փորձում է ստեղծել խաղաղության խաբկանք, այլ ոչ թե հաստատել խաղաղություն»,-հայտարարել է Դեմիրթաշը` ավելացնելով, որ կառավարությունը հետաձգել է խաղաղության մասին այս հայտարարությունը ավելի քան 7 ամիս, որպեսզի կարողանա այն օգտագործել հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ: Նա նշել է նաև, որ հունիսին սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների պատճառով այժմ հնարավոր չի լինի ընդունել որևէ օրենսդրական ակտ, որը կհաստատի քրդական հարցի կարգավորման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Եվ իսկապես, Օջալանի այս հայտարարությունը հնչեց թուրքական իշխանությունների համար բավականին ձեռնտու պահի: Քրդերի հետ երկար սպասված խաղաղության հաստատումը վճռորոշ նշանակություն կարող է ունենալ հունիսին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններում իշխող կուսակցության հաղթանակի համար:
Նշենք, որ վերջին շրջանում թուրքական իշխանությունները լուրջ քննադատության են ենթարկվում ինչպես տնտեսության անկման, այնպես էլ ԻՊ կողմից Թուրքիայի ազգային անվտանգության նկատմամբ սպառնալիքի մեծացման համար: Թուրքական իշխանությունները երկրի քուրդ բնակչության կողմից բազմիցս քննադատության են արժանացել նաև Սիրիայի քրդերին Քոբանի քաղաքում չօգնելու համար:

Demirtas: Turkish Government is Creating an Illusion of Peace
The Skirmish on Kurdish peace process in the Turkish Parliament continues. Kurdish People's Democratic Party leader Demirtas, referring to the PKK leader Abdullah Ocalan's call to lay down arms and start negotiations with the Turkish authorities, said that the Turkish authorities have no intention of settling the Kurdish issue. "This government is trying to create an illusion of peace, and not establish peace," - said Demirtas adding that the government has delayed making public Ocalan's this statement on peace more than 7 months in order to be able to use it in the upcoming parliamentary elections. He also mentioned that due to the upcoming parliamentary elections in June no legislative act was possible to adopt which would establish legal basis for agreements reached around the Kurdish question.
Really, Ocalan's this statement was made in a very profitable time for the Turkish government. Long-awaited peace with Kurds has a crucial importance for the victory of the ruling party in the parliamentary elections.
During the recent times the Turkish authorities are being criticized both for economic downfall and the increasing threat by IS for the national security of Turkey. The Turkish authorities have also been criticized by Kurds for not helping the people of the Syrian Kurdish city Kobani.