Օբաման սպառնում է դուրս գալ Իրանի հետ միջուկային բանակցություններից
ԱՄՆ-ը դուրս կգա իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների մասնակիցների շարքից, եթե չլինեն անհերքելի ապացույցներ այն մասին, որ Իրանը չի ցանկանում ատոմային ռումբ ստեղծել: Ինչպես հայտնում է TASS-ը, այս մասին CBS հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման: «Անկասկած, եթե գործարքը չկայանա, մենք կհեռանանք: Եթե մենք չկարողանանք ապացուցել, որ Իրանը մտադիր չէ միջուկային զենք ստեղծել, մենք բավական ժամանակ կունենանք միջոցներ ձեռնարկելու համար», - ընդգծել է ԱՄՆ ղեկավարը: «Լավ լուրն այն է, որ Իրանն այս ողջ ընթացքում հավատարիմ է եղել համաձայնագրի պայմաններին: Նրանք չեն զարգացրել իրենց միջուկային ծրագիրը: Այսպիսով, մենք ոչինչ չենք կորցնում այս բանակցություններում», - պարզաբանել է Օբաման: Մյուս կողմից, նա հավելել է, որ «կողմերը բանակցություններում հասել են այնպիսի կետի, որտեղ արդեն տեխնիկական հարցերի ժամանակը չէ»: «Սա քաղաքական կամքի խնդիր է», - եզրափակել է Օբաման:
Իր հերթին, Իրանի արտգործնախարար Մուհամեդ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ Իրանի և «վեցնյակի» միջև «միջուկային համաձայնագրի» կնքման հավանականությունը գերազանցում է 50%-ը: «Ես կարծում եմ, որ հաջողության շանսերն ավելի մեծ են: Համաձայնագրի ստորագրման հավանականությունն ավելի քան 50% է», - նշել է Իրանի արտգործնախարարը: «Իմ զգացողությամբ երկու կողմերն էլ վստահ են, որ այս համաձայնագիրն ավելի շատ օգուտ է բերելու, քան դրա բացակայությունը», - հավելել է Զարիֆը: Ընդ որում, նա կրկին ընդգծել է, որ բոլոր վիճելի հարցերը պետք է լուծվեն մինչև վերջնական համաձայնագրի կնքումը՝ կնկնելով ավելի վաղ իր կողմից հնչեցված սկզբունքը. «Ոչինչ չի կարող անջատապես համաձայնեցված համարվել, քանի դեռ ամեն ինչ համալիր կերպով համաձայնեցված չէ»: Ավելի վաղ CNN հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Զարիֆը հայտարարել է, որ Թեհրանը պատրաստ է որոշակի սահմանափակումներ մտցնել իր միջուկային ծրագրում այն դեպքում, եթե Իրանի և «վեցնյակի» միջև բանակցություններն ավարտվեն պայմանավորվածությունների ձեռքբերմամբ:
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին և Իրանի արտգործնախարարն ավարտեցին բանակցությունների հերթական փուլը, որի նպատակը շրջանակային համաձայնագրի մշակումն է: Իրանն ու «վեցնյակը» (ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի 5 մշտական անդամներ և Գերմանիա) փորձում են շրջանակային համաձայնագրի մշակումն ավարտել մինչև մարտի 31-ը: Շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում կայացած բանակցությունների ավարտին կողմերը որոշակի առաջընթաց արձանագրեցին:

Обама грозится покинуть переговоры с Ираном, если...
США выйдут из состава участников переговоров по иранской ядерной программе, если не будет неопровержимых доказательств отсутствия у Тегерана намерения создать атомную бомбу. Как сообщает ТАСС, об этом президент Барак Обама заявил в интервью телекомпании CBS. "Безусловно, если сделка не состоится, то мы уйдем. Если мы не сможем подтвердить, что Иран не собирается создать ядерное оружие, у нас будет достаточно времени, чтобы принять меры", - подчеркнул глава государства. "Хорошие новости заключаются в том, что Иран все это время соблюдал условия соглашения. Они не продвигали вперед свою ядерную программу, - пояснил Обама. - Таким образом, мы ничего не теряем в этих переговорах". С другой стороны, продолжил президент США, стороны "дошли до такой точки в переговорах, в которой уже нет места техническим вопросам". "Это - вопрос политической воли", - заключил он.
В свою очередь, министр иностранных дел ИРИ Мохаммад Джавад Зариф заявил, что вероятность заключения Ираном и "шестеркой" "ядерной сделки" превышает 50%. "Я полагаю, что шансов на успех больше, - отметил глава иранского МИД. - Вероятность заключения соглашения - более 50%". "По моим ощущениям, обе стороны убеждены, что это соглашение принесет больше пользы, чем его отсутствие", - добавил Зариф. При этом он вновь подчеркнул, что все спорные вопросы должны быть решены до заключения окончательной сделки, повторив уже озвученный им ранее принцип: "Ничто не может считаться согласованным в отдельности, пока не согласовано все в комплексе". Днями ранее Зариф в интервью телекомпании CNN заявил, что Тегеран готов пойти на определенные ограничения в отношении своей ядерной программы в том случае, если переговоры между Ираном и странами "шестерки" по данному вопросу завершатся достижением договоренности.
Напомним, что на прошлой неделе госсекретарь США Джон Керри и министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф завершили очередной раунд переговоров, направленный на разработку рамочного соглашения. Иран и "шестерка" (Члены Совбеза ООН и Германия) пытаются успеть заключить рамочное соглашение по ядерной программе к 31 марта. По итогам переговоров в швейцарском городе Монтре стороны отметили небольшой прогресс.