Առաջին «Ավրորա» մրցանակը Քլունին շնորհելու է Երևանում 2016 թվականի ապրիլի 24-ին
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման շրջանակներում հայկական սփյուռքի առաջնորդները, համագործակցելով հոլիվուդյան աստղերի և իրավապաշտպանների հետ, մրցանակ են ստեղծել, որն ամեն տարի շնորհվելու է նրանց, ովքեր իրենց կյանքը վտանգի են ենթարկել այլ մարդկանց փրկելու համար: Այս մասին հայտնում է The New York Times-ը:
Մարդասիրական մրցանակը հայերի կողմից գործադրվող ջանքերի մասն է, որի նպատակն է Ցեղասպանությունը վերապրածների և նրանց փրկողների պատմությունների միջոցով ապահովել ցեղասպանության պատմության արխիվացումը: Նախաձեռնությունն ընդգծելու է, թե ինչպես են Ցեղասպանությունը վերապրածները և նրանց ժառանգները, որոնց որոշ դեպքերում պաշտպանել են թուրքերը, շարունակել հաջողակ կյանքով ապրել՝ սփռվելով ողջ աշխարհով մեկ։
«Այդքան շատ հայերի փրկած այս մարդկանց ցուցաբերած մարդասիրությունը, մեծահոգությունը, ուժը և զոհաբերությունը ստիպում են մեզ պատմել այս պատմությունները», - ասել է Ռուսաստանում մեծացած բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, ով նաև «100 կյանք» հիշատակի միջոցառումների ծրագրի համահովանավորն է: «Իմ պապը փրկվել է միսիոներների կողմից», - ասել է Ռ. Վարդանյանը:
Նախաձեռնությունը հիմնելու է 1 միլիոն դոլար արժողությամբ մրցանակ, որը կկոչվի «Մարդկության զարթոնքի համար «Ավրորա» մրցանակ»: Մրցանակը շնորհվելու է հաջորդ տարվանից: Մրցանակն անվանակոչվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Ավրորա Մարդիգանյանի պատվին, ով ստիպված է եղել ականատես լինել իր ընտանիքի անդամների սպանությանը: Նա նվիրել է իր կյանքը Ցեղասպանության մասին իրազեկվածության բարձրացմանը և 1919 թվականին նկարահանվել է «Հոշոտված Հայաստան» ֆիլմում:
Վարդանյանը և նրա գործընկերները համագործակցել են «Not On Our Watch» կազմակերպության հետ, որը հիմնադրվել է հոլիվուդյան դերասան Ջորջ Քլունիի և այլ հայտնի անձանց, այդ թվում՝ Դոն Չիդլի, Մեթ Դեյմոնի և Բրեդ Փիթի կողմից: Քլունին ասել է, որ իր խումբը ընդհանուր նպատակ է կիսում հայ հովանավորների հետ՝ «միջազգային հանրության ուշադրությունը սևեռել ցեղասպանության հետևանքների վրա, ինչպես նաև միջոցներ ձեռնարկել ողջ աշխարհում զանգվածային վայրագություններին վերջ տալու համար»:
Առաջին «Ավրորա» մրցանակը Քլունին շնորհելու է Երևանում 2016 թվականի ապրիլի 24-ին կայանալիք արարողության ժամանակ:

George Clooney to Award Prize to the Saviors of the Armenian Genocide in Yerevan
As a part of preparations for commemorating the Centennial of the Armenian Genocide, as The News York Times reports, representatives of the Armenian Diaspora have started collaborating with Hollywood celebrities and human rights advocates. The aim of this collaboration is to create a prize to annually award those who have put their lives at risk to save others’ lives.
This is a part of the efforts of the Armenians to show that the Genocide by the Ottoman Turks is documented by the testimonies of the survivors and their saviors. This initiative, as the source informs, will "emphasize how survivors of the genocide — people who in some cases were protected by sympathetic Turks — went on to lead successful lives as they and their descendants spread throughout the world."
This effort the sponsors call 100 Lives Initiative. The prize that will be given starting from the next year, will be called Aurora Prize for Awakening Humanity. The prize is called after Aurora Mardiganian, an Armenian Genocide survivor.
The co-sponsor of the effort Ruben Vardanyan, an Armenian investment banker and philanthropist who grew up in Russia, mentioned that they are collaborating also with “Not On Our Watch” organization founded by George Clooney, as well as by Don Cheadle, Matt Damon and Brad Pitt. George Clooney in a statement said that his group shares a common goal with the Armenian sponsors.
As The New York Times reports, all the members of the selection committee for the prize are not known yet, but among them are George Clooney; the Nobel Peace Prize winners Elie Wiesel and Óscar Arias;  Mary Robinson, a former United Nations high commissioner for human rights; Gareth Evans, an adviser to the United Nations on genocide prevention; and Vartan Gregorian, an Iranian-born American academic who is the president of the Carnegie Corporation of New York.