ԱՄՆ-ն սառեցրել է Ուկրաինայի նախկին վարչապետի բանկային հաշիվները
Ամերիկայի միացյալ նահանգները նոր պատժամիջոցներ են սահմանել Ղրիմում ռուսական բանկի, Եվրասիական երիտասարդական հիմնադրամի վրա, սառեցրել են 14 «ռուսամետ ուկրաինացիների» և ռուսների բանկային հաշիվները, ինչպես նաև արգելել են նրանց հետ գործնական կապերի հաստատումը: Պատժամիջոցների տակ հայտնված անձանց շարքում է նաև Ուկրաինայի նախկին վարչապետը, հաղորդում է BBC-ն:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և ԵՄ առաջնորդները բնութագրել են սահմանված նոր պատժամիջոցները որպես պատասխան` Ռուսաստանի կողմից Ղրիմի «բռնազավթմանը» և Արևելյան Ուկրաինայում «անջատողական» խմբերին աջակցելուն:
Ի պատասխան` ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը նոր պատժամիջոցները «անհասկանալի» է անվանել: ՌԴ պաշտոնյան մասնավորապես նկատել է.
«Մենք բացառապես որևէ կապ չենք տեսնում ներկայումս հարավ արևելյան Ուկրաինայում տեղի ունեցածի և այդ պատժամիջոցների միջև»:

US Frozen Assets of Former Prime Minister of Ukraine
The United States have imposed  new sanctions on Russian bank in Crimea and the Eurasian Youth Union  as well as frozen assets and prohibited  business of   "14 Ukrainian separatists" and Russians, among whom is former prime minister of Ukraine, BBC reports
President Barack Obama and European leaders described  the new sections  as a  main form of retaliation for Russia's "annexation" of Crimea and for supporting  "separatists" groups in eastern Ukraine.
In response Russia Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov told that  the new wave of sanctions were "difficult to understand". On the occasion he particularly noted:
"We categorically do not see any link between what has recently been happening in south-eastern Ukraine and these sorts of actions,"  BBC informs referring to the  news agency Interfax.