Չինացիները պահանջում են Դալայ-լամայի վերամարմնավորումը
Տիբեթի հոգևոր առաջնորդ Դալայ-լամա XIV-ը, ով 1959-ից վտարանդի է և բնակվում է Հնդկաստանի հյուսիսում, դառնում է ավելի քիչ ազդեցիկ ոչ միայն Տիբեթում, այլև նրա սահմաններից դուրս, հայտարարել է ՉԺՀ ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի Էթնիկական և կրոնական կապերի հարցերով կոմիտեի նախագահ Ճու Վեյցյունը:
Հիշեցնենք, որ մի քանի տարի առաջ Դալայ-լաման հրաժարվեց Տիբեթի քաղաքական առաջնորդի կոչումից և մնաց միայն հոգևոր առաջնորդ: Իսկ դրանից հետո էլ հայտարարեց, որ իր մահից առաջ ինքը կնշանակի իր հետնորդին` դրանով փոխելով ավելի քան 700 տարվա ավանդույթը: Ահա նրա հենց այս խոսքերն էլ չին պաշտոնյան «դավաճանություն» է անվանել կրոնի և տիբեթյան ժողովրդի ավանդույթների նկատմամբ:
Տիբեթյան ավանդույթի համաձայն, մահից հետո Դալայ-լամայի հոգին վերամարմնավորվում է և վերածնվում երեխայի մարմնում, որին մյուս լամաները գտնում են` համադրելով մի շարք նշաններ: 80-ամյա Դալայ-լաման ասել է, որ իր հոգին կարող է վերածնվել մի երեխայի մարմնում, որը կծնվի Տիբեթի սահմաններից դուրս: Նման մոտեցումը ձեռք չի տալիս չին ղեկավարությանը, որոնք հայտարարում են, որ հաջորդ Դալայ-լաման չի կարող տիբեթցիների հոգևոր առաջնորդ համարվել առանց Պեկինի համաձայնության:
Դալայ-լամայի մտավախությունն այն է, որ չին իշխանությունները հոգևոր առաջնորդի տեղում իրենց մարդուն կդնեն, ինչպես պատահեց 10 տարի առաջ, երբ հռչակված լամաներից մեկն առևանգվեց չինացիների կողմից, և նրա փոխարեն դրվեց Պեկինի դրածոն:

Китайцы требуют реинкарнации Далай-ламы
Духовный лидер Тибета Далай-лама XIV, который с 1959 года находится в изгнании и живет на севере Индии, становится все менее влиятельным не только в Тибете, но и за его пределами, заявил председатель комитета по этническим и религиозным связям Всекитайского собрания народных представителей КНР Чжу Вэйцюнь.
Напомним, что несколько лет назад Далай-лама отказался от титула политического лидера Тибета и остался только духовным лидером тибетцев. А после этого он заявил, что перед своей смертью сам назначит своего преемника, тем самым изменив традицию, существующую более 700 лет. Вот эти его слова о том, что на нем цепочка перерождений может прерваться, и назвал китайский чиновник "предательством” по отношению к религии и традициям тибетского народа.
Согласно тибетской традиции, после смерти душа Далай-ламы переживает реинкарнацию и перерождается в теле ребенка, которого другие ламы могут вычислить по совокупности особых признаков. Далай-лама XIV, которому в июле исполняется 80 лет, сказал, что его душа может вселиться в ребенка, родившегося за пределами Тибета. Такой подход не удовлетворяет китайских руководителей, которые заявляют, что следующий Далай-лама не сможет считаться лидером тибетцев без согласия Пекина.
Далай-лама опасается, что китайские власти поставят на место духовного лидера своего человека, как это произошло 10 лет назад, когда один из провозглашенных лам был похищен китайцами, а взамен него в ранг ламы был возведен собственный человек.