Կայացավ «Հայոց ձոր» գրքի շնորհանդեսը
Կայացավ «Հայաստանի պատմություն» 36-հատորյա մատենաշարի առաջին` «Հայոց ձոր» հատորի շնորհանդեսը: Այն ներկայացնում է Մեծ Հայքի պատմական «Հայոց ձոր» գավառը:Մատենաշարի հեղինակ, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի տնօրեն Սամվել Կարապետյանը նշել է, որ «Հայոց ձոր»-ի ընտրությունը պատահական չի եղել. «Հենց այստեղ է ճակատամարտը հաղթելուց հետո իր առաջին դաստակերտը հիմնել Հայկ նահապետը»: «Գրքի հիմքում ընկած են տարիների ընթացքում հավաքված նյութեր: Վերջում, բոլոր գրքերն իրար միացնելով, կստանանք Մեծ և Փոքր Հայքերի քարտեզները»,-ասել է Սամվել Կարապետյանը:
Մինչև դեկտեմբեր լույս կտեսնեն շարքի ևս երկու գիրք, որոնք նվիրված կլինեն Խնուս գավառին և Շահումյանին: Ծրագիրը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 10-12 տարվա ընթացքում:
Գիրքը կունենա նաև անգլերեն և ռուսերեն տարբերակներ, բայց դրանք հասանելի կլինեն միայն Էլեկտրոնային տարբերակով:

Вышла в свет книга ''Айоц дзор'' - об истории Армении
Сегодня в Ереване состоялась презентация книги ''Айоц дзор''. Это первый том 36-томной ''Истории Армении'', автором которого является директор Фонда изучения армянского архитектурного наследия Самвел Карапетян. Капитальный труд начинается с Айоц дзора, поскольку именно здесь после победного сражения с Бэлом прародитель армян Айк Наапет основал первое поселение, сообщил на встрече с журналистами Самвел Карапетян.
По его словам, каждый том объемного труда будет посвящен тому или иному региону или провинции исторической Армении. Книга основана на материалах, собранных в течение многих лет. Карапетян сообщил, что издаваться 36-томная ''Истории Армении'' будет примерно 10-12 лет. В этом году выйдут еще два тома ''Истории Армении''. Книга будет доступна на английском и русском языках, но они будут доступны только в электронном варианте.