Վրաստանի վարչապետը կներկայացնի Սամցխե-Ջավախեթիի զարգացման ծրագիրը
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին երկուշաբթի կայցելի Սամցխե-Ջավախեթի՝ այդպիսով մեկնարկ տալով երկրի շրջանների տնտեսական պոտենցիալի ներկայացման ծրագրին: Իրակլի Ղարիբաշվիլին Ախալցխե քաղաքում հանդիպում կունենա գործարարների հետ, որի ընթացքում կքննարկվեն տարածաշրջանի արդյունաբերական ռեսուրսները: Ըստ կառավարության ղեկավարի հանձնարարության, իշխանությունները կողմից բիզներսի և տեղական արտադրանքի զարգացմանն առավելագույնս նպաստելու նպատակով, նախօրոք ուսումնասիրվել են տարածաշրջանի տնտեսական հանարավորությունները: Տարածաշրջանային զարգացման ծրագրում ակտիվորեն ներգրավված է մասնավոր սեկտորը և տեղի բնակչությունը, ինչը հնարավորություն է տալիս ստեղծել նոր աշխատատեղեր:
Ըստ լրատվամիջոցների՝ կառավարությունում ունեցած աղբյուրների՝ 2015թ-ին Սամցխե-Ջավախեթիի զբոսաշրջային պոտենցիալի զարգացման համար Համաշխարհային բանկի օժանդակությամբ նախատեսված է հատկացնել շուրջ 30 մլն դոլար: Արդեն իսկ հաստատվել է 14 նախագիծ, այդ թվում՝ Ախալքալաքի ամրոցի, մշակութային հուշարձանների, տեղական մայրուղիների վերականգնում: 2014թ-ին տարածաշրջանում ենթակառուցվածքային ծրագրերի վրա ծախսվել է մոտ 22 մլն լարի:

Премьер Грузии представит програму развития Самцхе-Джавахети
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили посетит в понедельник Самцхе-Джавахети, открывая таким образом программу презентации экономического потенциала регионов страны. Ираклий Гарибашвили в городе Ахалцихе встретится с бизнесменами, где будет обсуждаться производственный ресурс региона. По поручению главы правительства Грузии, изучены все существующие ресурсы - с тем, чтобы власти максимально способствовали развитию бизнеса и местного производства.
В программу регионального развития активно включен частный сектор и местное население, с тем чтобы были созданы рабочие места.
Согласно источникам СМИ в правительстве Грузии, только на развитие туристического потенциала Самцхе-Джавахети в 2015 году при содействии Всемирного банка будет выделено около $ 30 млн. Уже одобрено 14 проектов, включая реабилитацию Ахалкалакской крепости, памятников культурного наследия, внутренних магистралей.