ԱՄՆ Սենատը կոչ է անում Քերիին հանդես գալ Թուրքիայում մամուլի ազատության ոտնահարումների դեմ
ԱՄՆ Սենատի 74 օրենսդիրներ նամակ են ուղարկել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերինն՝ կոչ անելով անհանգստություն հայտնել Թուրքիայում «ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքներն անարգելու» կապակցությամբ: Նրանք կոչ են անում Քերիին հանդես գալ մամուլի ազատության ոտնահարումների դեմ ՆԱՏՕ-ի միակ մուսուլմանական դաշնակցի երկրում, որն ակտիվացրել է ճնշումներն այլախոհության նկատմամբ, գրում է Today’s Zaman-ը:ԱՄՆ Սենատի 74 օրենսդիրներ նամակ են ուղարկել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերինն՝ կոչ անելով անհանգստություն հայտնել Թուրքիայում «ժողովրդավարության հիմնարար սկզբունքներն անարգելու» կապակցությամբ: Նրանք կոչ են անում Քերիին հանդես գալ մամուլի ազատության ոտնահարումների դեմ ՆԱՏՕ-ի միակ մուսուլմանական դաշնակցի երկրում, որն ակտիվացրել է ճնշումներն այլախոհության նկատմամբ, գրում է Today’s Zaman-ը:
«Մենք մեր խորը մտահոգությունն ենք հայտնում Թուրքիայում մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների կապակցությամբ», - գրել են ամերիկացի 74 սենատորները ԱՄՆ պետքարտուղարին ուղղված նամակում: Նշենք, որ այս նամակը Թուրքիային վերաբերող առաջին փաստաթուղթն է, որի տակ այսքան շատ սենատորներ են ստորագրել: Սենատորնեը հիշեցրել են Քերիին այն կոռուպցիոն մեղադրանքների մասին, որոնք առաջադրվել են թուրք մի շարք նախարարների, իշխանամետ գործարարների և անգամ Էրդողանի որդու նկատմամբ:
Մի քանի շաբաթ առաջ Ներկայացուցիչների պալատի 90 անդամներ ևս կոչ արեցին Քերիին իր ձայնը բարձրացնել Թուրքիայի մամուլի ազատությանն աջակցելու համար: Այս նամակը քննադատության զանգվածային ալիք բարձրացրեց թուրք քաղաքական գործիչների և իշխանամետ ԶԼՄ-ների շրջանում: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիթ Էրդողանն անգամ ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներին «վարձկաններ» անվանեց, իշխանամետ մամուլը գրեց, որ նամակը ստորագրած սենատորները կաշառվել են: ԱՄՆ օրենսդիրներից ոմանք հրապարակավ հերքեցին այս մեղադրանքները:
Այն անգամ ևս ակնկալվում է, որ ԱՄՆ սենատորների նամակը նմանատիպ ալիք կբարձրացնի Թուրքիայում՝ հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ երկիրն աստիճանաբար թևակոխում է նախընտրական շրջան, երբ թուրք գործիչները սովորաբար ուժեղացնում են հակաամերիկյան հռետորաբանությունը:
2013 թվականի դեկտեմբերի կոռուպցիոն սկանդալից հետո թուրքական իշխանություններն զգալիորեն ուժեղացրել են ճնշումները ԶԼՄ-ների նկատմամբ: Ավելի քան 10 հայտնի լրագրողներ այս պահին բանտարկության մեջ են:  «Լրագրողներ առանց սահմանների» իրավապաշտպան կազմակերպության՝ մամուլի ազատությանը վերաբերող վերջին զեկույցում 180 երկրների շարքում Թուրքիան հայտնվել է 149-րդ հորիզոնականում: Իսկ Freedom House-ն իր զեկույցում Թուրքիան  բնութագրել է որպես «ոչ ազատ» երկիր:

Сенат США призывает Турцию к уважению свободы слова
74 законодателей Сената США направили письмо госсекретарю США Джону Керри и призвали его выразить свою озабоченность по поводу "неуважения  основополагающих принципов демократии" в Турции. Они призвали Керри выступить против нарушения свободы прессы в Турции, которая активизировала давления и преследования за инакомыслие. Об этом сообщает Todays Zaman.
"Мы выражаем нашу глубокую озабоченность по поводу продолжающихся нарушений прав человека в Турции", - написали американские законодатели в письме на имя госсекретаря США. Отметим, что это первый документ о Турции, под которым свои подписи поставили столько законодателей. Сенаторы США напомнили Керри о тех коррупционных обвинениях, которые были представлены против некоторых министров и бизнесменов, в том числе и против сына Эрдогана.
Несколько недель назад 90 членов Палаты представителей также призвали Керри поднять свой голос за поддержку свободы слова в Турции. Это письмо вызвало массовую волну критики среди турецких политиков и проправительственных СМИ. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган даже заявил, чти эти члены Конгресса - "наемники".
На этот раз также ожидается, что письмо сенаторов США поднимет аналогичную волну в Турции, учитывая тот факт, что страна постепенно вступает в предвыборной период, когда турецкие политики, как правило, усиливают антиамериканскую риторику.
После  коррупционного скандала в декабре 2013 года турецкие власти значительно увеличили давление на СМИ. Более 10 журналистов в настоящее время находятся в тюрьме.  Правозащитная организация "Репортеры без границ" присвоила Турции 149 место среди 180 стран. А Freedom House в своем докладе назвал Турцию несвободной страной.