Եմեն. հակամարտության հիմքերն ու պատճառները
Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած միջազգային արաբական կոալիցիան շարունակում է «Վճռորոշ փոթորիկ» գործողությունը Եմենում: Միաժամանակ Սաուդյան Արաբիան զինված ուժեր և զինամթերք է կուտակում սաուդա-եմենական սահմանի վրա: Կոալիցիան ավիահարվածներ է իրականացնում կարևոր ռազմական կառույցների ուղղությամբ: Տասնյակ զոհեր կան: Գործողությանը պաշտոնապես միացել են Եգիպտոսը, Հորդանանը և Սուդանը: Արդյունքում Եմենի հակամարտությունը դարձել է ոչ միայն Պարսից ծոցի միապետությունների, այլև ողջ մերձավորարևելյան տտարածաշրջանի խնդիրը: Թվում է, թե հակամարտությունը հանկարծակի սկսվեց, և դրա համար հիմքեր չկան: Սակայն դա միայն առաջին տպավորությունն է:
Եմենը գտնվում է Արաբական թերակղզու հարավում և սահմանակցում է Օմանի և Սաուդյան Արաբիայի հետ: Երկրի 26 միլիոնանոց բնակչության 60-70%-ը սուննիներ են, մյուսները հիմնականում զեյդի շիաներ են: 2011 թվականի հունվարին երկրում բողոքի ցույցեր սկսվեցին, որոնց արդյունքում Եմենի նախագահ Ալի Աբդալլահ Սալեհը հրաժարական տվեց: Նոր նախագահի ընտրությունները կայացան 2012 թվականին, և փետրվարին Աբդ Ռաբբո Մանսուր Հադին ստանձնեց նախագահի պաշտոնը: Սակայն նա չկարողացավ իր ձեռքում կենտրոնացնել իշխանությունը: Երկում շարունակում էր գործել Ալ-Կաիդան, որը բավական ամուր դիրքեր ունի Եմենում: Երկրի հարավում անջատողական շարժումները պահանջում էին վերականգնել Եմենի հանրապետությունը: Միաժամանակ ակտիվացան խոուսիտները, ովքեր պատկանում են զեյդի փոքրամասնությանը և կազմում են երկրի հյուսիսային շրջանների բնակչության հիմնական մասը: Մինչև 1962 թվականի միապետության դեմ ուղղված հեղաշրջումը Հյուսիսային Եմենում զեյդիական իմամաթ է գոյություն ունեցել: Շիական խմբավորումների հակառակորդները կարծում են, որ նրանք այժմ փորձում են վերականգնել այդ իմամաթը: Սակայն ապստամբները պնդում են, որ իրենց նպատակը «գլխավորապես սուննիական երկրում շիա մուսուլմանների իրավունքների ընդլայնումն է»:
2015 թվականի հունվարին Եմենում իրավիճակը կտրուկ սրվեց: Հունվարի 20-ին խոուսիտները գրավեցին մայրաքաղաք Սանայում գտնվող նախագահական պալատը: Խոուսիտների ձևավորած Հեղափախական խորհուրդը, իշխանությունից հեռացնելով երկրի նախագահ Մ. Հադիին և կառավարությունը, մարտի 22-ին գրավեց մեծությամբ Եմենի երրորդ քաղաքը՝ Թաիզը:
Ի պատասխան՝ Եմենի նախագահը դիմեց ՄԱԿ-ին և Պարսից ծոցի միապետություններին՝ խնդրելով շտապ միջամտել և բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանել օրինական իշխանությանը: Այսպես սկսվեցին Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած ավիահարվածները:
Խոուսիտների և նրանց թիկունքում կանգնած Իրանի նպատակն է տապալել Եմենի իշխող վարչակազմը և այս կերպ հարված հասցնել Իրանի վաղեմի տարածաշրջանային մրցակցին՝ Սաուդյան Արաբիային: Վերջին տարիներին Իրանն ավելի շատ է ներգրավվում Սիրիայում, Իրաքում, Եմենում, Լիբանանում տեղի ունեցող իրադարձություններում, ինչն ավելի է սրում Սաուդյան Արաբիայի հետ Իրանի հարաբերությունները, որոնք մշտապես բարդ, անգամ թշնամական բնույթ են կրել, քանի որ երկու երկրներն էլ պայքարել են տարածաշրջանային գերիշխանության համար:  Սակայն տարածաշրջանային երկու գերտերությունների բաց առճակատումը կարող է իսկապես պայթեցնել տարածաշրջանը:
Բացի այդ, չպետք է մոռանալ նաև Եմենի ռազմավարական կարևորության մասին: «Եմենը նավթ արդյունահանող խոշոր երկիր չէ, սակայն աշխարահագրության և քաղաքականության տեսանկյունից շատ կարևոր նշանակություն ունի Մերձավոր Արևելքի համար», - Bloomberg գործակալությանն ասել է CMC Markets ընկերության գլխավոր ռազմավար Ռիկ Սպուները: Եմենի Ադեն նավահանգիստը, որն այժմ վերահսկվում է խոուսիտների կողմից, առանցքային կետ է Պարսից ծոցից և Հնդկական օվկիանոսից Կարմիր ծովով դեպի Սուեզի ջրանցք նավթի տարանցման ճանապարհին:

Йемен: основные причины конфликта
Международная арабская коалиция во главе с Саудовской Аравией продолжает в Йемене операцию "Решительный шторм". Одновременно Саудовская Аравия концентрирует военные силы на границе с Йеменом. Коалиция наносит авиаудары по ряду военных объектов. Погибли десятки человек. К военной операции уже официально присоединились Египет, Иордания и Судан. В результате конфликт в Йемене стал главной проблемой не только стран Персидского залива, но и всего ближневосточного региона. Кажется, конфликт начался из ниоткуда, но это только с первого взгляда.
Йемен расположен на юге Аравийского полуострова и граничит с Оманом и Саудовской Аравией. Из 26-миллионного населения страны от 60 до 70% составляют сунниты, остальные - в основном шииты зейдитского толка. В январе 2011 года в стране начались акции протеста, в результате которых в ноябре президент страны Али Абдалла Салех подал в отставку. Выборы нового президента Йемена состоялись в 2012 году. Новый президент Йемена Абд Раббо Мансур Хади 25 февраля принял присягу. Однако он не смог сконцентрировать власть в своих руках. В стране продолжала действовать Аль-Каида, у которой в Йемене довольно прочные позиции. На юге страны сепаратистские движения хотели возрождения республики Йемен. Одновременно активизиривались хоуситы, которые относятся к общине зейдитов и составляют большинство жителей северных районов страны. До антимонархической революции 1962 года в Северном Йемене существовал зейдитский имамат, который, как считают противники шиитских формирований, они сейчас пытаются возродить. Сами мятежники утверждают, что их задача - расширение прав мусульман-шиитов в преимущественно суннитской стране.
В январе 2015 года обстановка в Йемене резко обострилась. 20 января шиитские мятежники-хоуситы захватили президентский дворец в Сане. Революционный совет, сформированный шиитскими мятежниками-хоуситами в январе, после отстранения ими от власти в столице президента Йемена А. М. Хади и правительства республики, объявил о всеобщей мобилизации. 22 марта отряды хоуситов заняли Таиз – третий по величине город страны, расположенный в центральной части Йемена.
В ответ президент Йемена А. М. Хади обратился в ООН и к странам Персидского залива с просьбой о "срочной интервенции", чтобы "всеми возможными способами остановить агрессию и поддержать законную власть". Так начались авиаудары в рамках операции "Буря решимости", которую возглавила Саудовская Аравия.
Целью хоуситов и стоящего за ними Тегерана является свержение нынешнего правящего режима, что позволит Тегерану нанести мощный удар по Саудовской Аравии с юго-западного направления. В последние годы Иран все больше вовлекается в события, происходящие в Сирии, Ираке, Йемене, Ливане, что еще больше обостряет отношения Ирана с Саудовской Аравией, которые всегда носили сложный и даже враждебный характер, поскольку обе страны претендуют на ведущую роль в регионе. Но открытое противостояние двух региональных сверхдержав может просто взорвать регион.
Кроме этого, нужно еще учитывать стратегическую важность Йемена. "Йемен не является крупным производителем нефти, но в плане географии и политики очень важен для Ближнего Востока", – пояснил агентству "Блумберг" главный стратег компании CMC Markets Рик Спунер, передает газета Взгляд. Ситуация в стратегически важной стране на юге Аравийского полуострова (порт Аден, который сейчас контролируют хуситы, – ключевая точка в транзите из Персидского залива и Индийского океана через Красное море к Суэцкому каналу) меняется с каждой минутой.