Ո՞ւմ է ձեռնտու նախագահական համակարգը Թուրքիայում
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիան պետք է անցնի կառավարման նախագահական համակարգի: «Թուրքիայի համար նախագահական համակարգը ճիշտ կլինի: Այսօր երկրում իշխող համակարգը ոչ խորհրդարանական է, որ նախագահական, ոչ էլ կիսանախագահական», - Haberturk հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Դավութօղլուն: «Նախագահական համակարգին անցնելը կարևոր նշանակություն ունի, այդ պատճառով էլ իմ նախաձեռնությամբ Արդարություն և զարգացում կուսակցության նախընտրական ծրագրում այդ մասին դրույթ մտցվեց», - հայտարարել է Դավութօղլուն:
Նախագահական համակարգի օգտին է հանդես գալիս նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: «Թուրքիայում կառավարման ներկա համակարգն անարդարություն է, որն իրականացվում է մեր ժողովրդի դեմ: Նոր Թուրքիան զարգանալու է քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և գործարարների հետ: Ես խնդրում եմ ձեզ ցանկացած հնարավորության դեպքում խոսել Նոր Թուրքիայի և նախագահական համակարգի մասին: Թուրքիան պետք է համակցված ընկերության նման կառավարվի: Այլապես, ձեր ձեռքերին ձեռանշղթաներ կլինեն, և դուք չեք կարող առաջ շարժվել», - Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է Today’s Zaman-ը:
Էրդողանը նաև կոչ է արել խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ աջակցել իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությանը՝ խնդրելով իր աջակիցներին 400 օրենսդիրներ ընտրել, ովքեր կքվեակեն նոր Սահմանադրության օգտին, որն էլ ճանապարհ կհարթի նախագահական համակարգի համար: «Եթե դուք մեզ 400 պատգամավորներ տաք, նոր Սահմանադրություն կմշակվի, և նախագահական համակարգ կլինի», - հայտարարել է Էրդողանը:
Նա նաև նշել է, որ Թուրքիայի ՀՆԱ-ն ներկայիս 11 հազար ԱՄՆ դոլարից 2023 թվականին կհասնի 25 հազար դոլարի, եթե երկիրը անցնի նախագահական համակարգի: Սակայն թուրքական ընդդիմությունը պնդում է, որ նախագահական համակարգ ունենալու այս ցանկության հիմքում ընկած են Էրդողանի ավտորիտար նկրտումները:
Խորհրդարանական համակարգում իշխանությունը հիմնականում պատկանում է խորհրդարանին, որն ընտրվում է բնակչության կողմից: Խորհրդարանը ձևավորում է կառավարությունը խորհրդարանում մեծամասնություն ունեցող կուսակցություններին: Խորհրդարանական հանրապետությունում նախագահը օրենսդրական նախաձեռնությունների իրավունք չունի, չի կարող վետո կիրառել խորհրդարանի ընդունած օրենքների վրա: Ինչպես երևում է այս նկարագրությունից, խորհրդարանական համակարգում նախագահի լիազորությունները չեն կարող բավարարել Էրդողանի պահանջները, և, հետևաբար, նա հանդես է գալիս նախագահական համակարգին անցնելու օգտին, որտեղ քաղաքական իշխանության իրացման գործում գլխավոր դերակատարը նախագահն է:

Кому выгодна президентская система Турции?
Турция нуждается в переходе на президентскую систему правления, заявил премьер-министр страны Ахмет Давутоглу. "Президентская система для Турции была бы правильной. Сегодня система правления в стране не является ни парламентской, ни президентской, ни полупрезидентской", - сказал Давутоглу в интервью телеканалу Haberturk. Он добавил, что политическая система в Турции должна быть чисто парламентской или чисто президентской с четкой ответственностью каждой из ветвей власти, передает РИА Новости. "Эволюция в сторону президентской системы имеет важное значение, поэтому по моей инициативе в предвыборную программу "Партии справедливости и развития" внесен пункт о переходе к ней", - заявил Давутоглу.
За президентскую систему правления выступает также президент страны Реджеп Тайип Эрдоган. "Действующая система управления Турции является несправедливостью, которая реализуется против нашего народа. Турция должна управляться как объединенная компания", - слова Эрдогана цитирует Today’s Zaman. Эрдоган призвал поддержать правящую "Партию справедливости и развития" на предстоящих парламентских выборах и попросил своих сторонников выбрать 400 законодателей, которые проголосуют за новую Конституцию, которая, в свою очередь, проложит дорогу к президентской системе управления. "Если вы дадите нам 400 депутатов, у нас будет новая Конституция и президентская система", - заявил Эрдоган.
Он также отметил, что ВВП Турции с нынешних $11 000 В вырастет до $25 000 в 2023 году, если страна перейдет к президентской системе. Он утверждает, что темп развития страны замедлился из-за нынешней системы. "Новая Турция нуждается в новой Конституции и в новой президентской системе", - слова Эрдогана цитирует Hurriyet Daily News.
Турецкая оппозиция считает, что в основе президентской системы лежит стремление Эрдогана к диктаторству.
В парламентской республике главная роль во всей системе власти отведена парламенту. При парламентской республике население выбирает парламент, он формирует правительство, которое состоит из членов партий, имеющих большинство голосов в парламенте. В парламентской республике президент не имеет права законодательной инициативы, он не может использовать право вето на законы парламента, президент формально назначает главу правительства – премьер-министра. Как видно из этого описания, полномочия президента в такой системе не могут удовлетворять авторитарные стремления Эрдогана. Вот почему он выступает за президентскую систему, где главенствующая роль в осуществлении политической власти предоставляется президенту страны.