Ռուսաստանը կնախագահի ԲՐԻԿՍ-ում
Ռուսաստանն ապրիլի 1-ից կնախագահի ԲՐԻԿՍ-ում, որի մեջ են մտնում Բրազիլիան, Հնդկաստանը, Չինաստանը և Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը: Իր նախագահության շրջանում Ռուսաստանն իր առջև խնդիր է դրել «կառույցը փոխակերպել աշխարհի տնտեսական և քաղաքական առանցքային հարցերի շուրջ ռազմավարական և  ընթացիկ փոխգործակցության լիարժեք մեխանիզմի»: Այդ ընթացքում ամենակարևոր միջոցառումը կդառնա հուլիսի 9-10-ը Ուֆայում կայանալիք գագաթաժողովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես նշվել է Ռուասատանի ԱԳՆ կոլեգիայի նիստի ժամանակ, նախատեսվում է սկսել բազմակողմանի ոլորտային համագործակցություն մի շարք ուղղություններով: Նախագահության ընթացքում Ռուսաստանի գլխավոր նպատակը Զարգացման նոր բանկի և Արժույթային պահուստների զամբյուղի ղտեղծումն է: Այս ոլորտում գործունեության համար ուղենիշ կծառայի Մինչև 2020թ տնտեսական գործընկերության ռազմավարությունը, որը Ռուսաստանի կողմից ներկայացվել է 2014թ-ին Բրազիլիայում կայացած գագաթաժողովին: Ինչպես նախատեսվում է, Զարգացման նոր բանկի ղեկավարը և տնօրենների խորհուրդը կնշանակվի Ուֆայի գագաթաժողովի ժամանակ:
Բացի այդ, ռուսական նախագահության շրջանում նախատեսվում է փոխգործակցության ոլորտ ներգրավվել նաև քաղաքացիական հասարակությանը և երիտասարդությանը:
ԲՐԻԿՍ երկրների ընդհանուր տարածքը կազմում է երկրագնդի մոտ 26%-ը, իսկ բնակչությունը՝ մոլորակի բնակչության 42%-ը: 2013թ-ին համաշխարհային առևտրում ԲՐԻԿՍ-ի մասնաբաժինը կազմել է 16.1%, ռազմական ծախսերը՝ 10.8%, իսկ էներգիայի ավանդական տեսակների արտադրության ոլորտում՝ 40.2%:

Россия стала председателем БРИКС
Россия с 1 апреля на год становится председателем БРИКС - группы стран, в которую также входят Бразилия, Индия, Китай и ЮАР. В ходе своего председательства Россия ставит задачу "трансформации объединения в полноформатный механизм стратегического и текущего взаимодействия по ключевым вопросам мировой экономики и политики". Апогеем мероприятий будет саммит в Уфе 9-10 июля, передает ТАСС.
Как было отмечено на заседании Коллегии МИД России, планируется открыть новые треки многостороннего отраслевого сотрудничества. Главными целями являются начало функционирования Нового банка развития и Пула валютных резервов. Ориентиром для деятельности в этой области станет Стратегия экономического партнерства до 2020 года, план которой был представлен Россией на саммите в Бразилии в 2014 году. Главу и совет директоров Банка стороны, как ожидается, назначат до саммита в Уфе.
Отличительной чертой российского председательства станет и вовлечение гражданского, и молодежного сообществ.
Общая площадь стран БРИКC - 26 процентов, а численность населения - 42 процента от общемировой. В 2013 году доля БРИКС в мировом товарообороте составляла 16.1 процента, в военных расходах - 10.8 процента, в производстве традиционных видов энергии - 40.2 процента.