Amnesty International. Չինաստանը մահապատիժների թվով առաջին տեղում է
Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը զեկույց է պատրաստել, որտեղ նշված են այն երկրները, որտեղ ամենաշատն է մահապատիժ իրականացվում: Այդ ցանկում առաջին տեղն է զբաղեցնում Չինաստանը:
Չինաստանում մահապատիժ է իրագործվում ավելի շատ, քան աշխարհի բոլոր երկրներում, սակայն հստակ թիվ իրավապաշտպանները չեն կարող նշել:
Մահապատժի առումով առաջատար երկրների թվում են նաև Իրանը, Սաուդյան Արաբիան և ԱՄՆ-ն: Ընդհանուր առմամբ, 2014 թվականին 22 երկրներում մահապատժի է ենթարկվել 607 մարդ: Դա 22 տոկոսով ավելի քիչ է, քան 2013 թվականին:
Amnesty International-ն իր զեկույցում նշել է, որ վերջին երկու տասնամյակում մահապատիժ կիրառող երկրների թիվը կրճատվել է: 1995 թվականին դատարանով մարդկանց մահապատժի էին դատապարտում 41 պետությունում, 2013 թվականին այդ երկրներն արդեն 22-ն են եղել:

Китай - мировой лидер по смертной казни
В 2014 году власти КНР казнли больше осужденных, чем весь остальной мир, сообщается в ежегодном докладе правозащитной организации Amnesty International.
''Как минимум 607 человек были казнены в 22 странах в 2014 году. По сравнению с 2013 годом отмечается снижение количества казней почти на 22%. Тогда Amnesty International зафиксировала как минимум 778 казней в 22 странах'', - говорят правозащитники.
Также отмечено, что количество стран, применяющих смертную казнь, снизилось с 41 в 1995 году до 22 в 2014 и 2013 годах.
''Лидерами по применению смертной казни стали Китай, Иран, Саудовская Аравия и США. При этом Китай казнит больше людей, чем все остальные страны мира. Однако точные данные по количеству казней в Китае не известны, и общая цифра в 607 казненных не включает тех, кого казнили в Китае'', - отмечает Amnesty International.