Լիբանանն ընտրության առջև է կանգնել. ապրիլի 24-ին գնալ Երևան, թե Անկարա
Լիբանանում վիճաբանություն է ծագել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի, մասնավորապես, այս հարցում Լիբանանի իշխանությունների դիրքորոշման շուրջ: Al-Monitor-ը, հղում անելով իր կառավարական աղբյուրներին, գրում է, որ Լիբանանի պետական հաստատություններում տարբեր դիրքորոշումներ են իշխում: Խորհրդարանի քրիստոնյաները պաշտպանում են հայերի տեսակետը, մինչդեռ մուսուլմանները, հատկապես սուննիները, քաղաքական և տնտեսական պատճառներով բարեկամական կապեր ունեն Անկարայի հետ:
Ինչպես գիտենք, Հայոց ցեղասպանության 100 ամյա տարելիցի կապակցությամբ ապրիլի 24-ին Երևանում միջոցառումներ են կազմակերպվել, որոնց հրավիրվել են մասնակցելու բազմաթիվ երկրների նախագահներ, կառավարությունների ղեկավարներ և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Հայտնի է նաև, որ այս տարի առաջին անգամ Թուրքիան որոշել է ապրիլի 24-ին նշել Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակը՝ կրկին միջազգային առաջնորդներին հրավիրելով Թուրքիա: Եվ այս համատեքստում Լիբանանը երկու հրավեր է ստացել Երևանից և Անկարայից: Հենց այս հանգամանքն է հայ-թուրքական վիճաբանություն է հրահրել Լիբանանի ներսում:
Լիբանանի քրիստոնյաներն ավելի շատ հակված են հրաժարվել Անկարայի միջոցառումներին մասնակցելուց՝ ի նշան համերաշխության Լիբանանի խորհրդարանում և կառավարությունում ներկայացված լիբանանահայերի, ինչպես նաև նրանք ցանկանում են դատապարտել օսմանյան օկուպացիայի ներքո Թուրքիայի դերակատարումը Լիբանանում: Իսկ սուննիներն, ամենայն հավանականությամբ, կմասնակցեն Անկարայում ծրագրվող միջոցառումներին՝ պահպանելով բարեկամական կապերն Անկարայի հետ և խթանելով քաղաքական և տնտեսական համագործակցությունը:
Այսպիսով, կառավարական աղբյուրների համաձայն, երկու միջոցառումներին էլ Լիբանանը պաշտոնապես կմասնակցի: Լիբանանի սուննի վարչապետ Թամմամ Սալամը կամ նրա ներկայացուցիչը կմասնակցի Անկարայի միջոցառմանը, իսկ քրիստոնյա արտգործնախարար Ջեբրան Բասիլը կմասնակցի Երևանում անցկացվելիք միջոցառմանը:
Al-Monitor-ը նաև գրում է, որ լիբանանահայության քաղաքական կուսակցությունները, ինչպես նաև քրիստոնյա այլ ուժեր ապրիլի 24-ից մայիսի 26-ը ընկած ժամանակահատվածում մի շարք միջոցառումներ են ծրագրում անցկացնել Բեյրութում՝ դատապարտելով Թուրքիայի ժխտողական դիրքորոշումը:
Նշենք, որ 2000 թվականին Լիբանանի խորհրդարանը ընդունել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը: Լիբանանում 150.000 լիբանանահայեր են ապրում, ովքեր ակտիվ տնտեսական դերակատարում ունեն երկրում, ինչպես նաև ներկայացված են կառավարությունում և խորհրդարանում:

Ливан перед выбором: Ереван или Анкара?
В Ливане возник спор по поводу 100-летия Геноцида армян, в частности, из-за позиции ливанских властей в этом вопросе. Al-Monitor, ссылаясь на правительственные источники, сообщает, что в ливанских государственных учреждениях доминируют разные позиции. Христиане парламента поддерживают точку зрения армян, однако мусульмане, особенно сунниты, по политическим и экономическим причинам поддерживают дружеские отношения с Анкарой.
Как известно, по случаю столетней годовщины Геноцида армян в Ереване 24 апреля пройдут мероприятия, в которых приглашены принять участие президенты многих стран, премьер-министры и другие высокопоставленные должностные лица. Также известно, что в этом году Турция впервые решила отметить столетнюю годовщину битвы при Галлиполи и пригласила международных лидеров. И в этом контексте Ливан получил два приглашения от Еревана и Анкары. Именно этот факт спровоцировал армяно-турецкий спор внутри Ливана.
Христиане Ливана более склонны отказаться от участия в мероприятиях Анкары, в знак солидарности с ливанскими армянами, которые представлены в ливанском правительстве и парламенте. Кроме этого, они хотят осудить роль Турции в Ливане в период османской оккупации. А сунниты, скорее всего, примут участие в мероприятиях в Анкаре, сохраняя дружеские отношения с Турцией. Они также хотят содействовать политическому и экономическому сотрудничеству с этой страной.
Таким образом, согласно правительственным источникам, Ливан официально примет участие в мероприятиях в обеих странах. Премьер-министр Ливана (суннит) Тамнам Салам или его представитель поедет в Анкару, а министр иностранных дел христианин Джебран Халиль прибудет в Ереван.
Кроме этого, Al-Monitor сообщает, что политические партии ливанских армян, а также другие христианские силы с 24 апреля по 6 мая планируют провести несколько мероприятий в Бейруте и осудить позицию Турции.
Отметим, что в 2000 году парламент Ливана официально принял и осудил Геноцид армян. В Ливане проживает 150.000 армян, которые имеют активную роль в экономике страны, а также представлены в ливанском правительстве и парламенте.