Գոհար Իսկանդարյան․ Իրանի հետ համաձայնագիրն «ընդունելի զիջումների» արդյունք է
Իրանի և վեց գերտերությունների միջև ութ օր տևած բանակցություններից հետո կողմերին հաջողվել է  համաձայնության գալ Իրանի միջուկային ծրագրի ապագայի շուրջ։
Իրանի ԱԳՆ-ն ապրիլի 2-ին Twitter-ի իր էջում գրառում է արել` տեղեկացնելով, որ «լուծում է գտնվել»: Իրանի արտգործնախարար Զարիֆը, մասնավորապես, գրել է . «Իրանի միջուկային ծրագրի հարցերով լուծումները գտնված են: Կարելի է անմիջապես սկսել աշխատանքը համաձայնության նախագծի շուրջ»:
Այնուհետև Իրանի արտգործնախարար Զարիֆը, ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին  և ԵՄ-ի արտաքին քաղաքականության հանձնակատար Ֆրեդերիկա Մոգերինին հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
Նրանք, մասնավորապես, ասել են, որ կողմերը ժամանակավոր քաղաքական համաձայնության են եկել, իսկ համապատասխան համաձայնագրի պատրաստումը կպահանջի 3 ամիս:
Հստակեցվել է, որ ուրանի հարստացման իրանական հնարավորությունների  2/3-րդը կդադարեցվի 10 տարվա ընթացքում, իսկ ուրանի պահուստների մեծ մասը «կապահարստացվի» կամ դուրս կբերվի երկրի սահմաններից դուրս:
Միաժամանակ՝ Իրանում ուրանի հարստացում տեղի կունենա Նաթանզի ատոմային կենտրոնում, որտեղ ՄԱԳԱՏԵ-ի աշխատակիցների այցելություններն առավել հաճախակի կդառնան։ Ֆորդոյի միջուկային օբյեկտը կվերածվի հետազոտական կենտրոնի:
Միացյալ նահանգների նախագահ Բարաք Օբաման արդեն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում Իրանի հետ շրջանակային համաձայնագրի կնքումը անվանել է «պատմական իրադարձություն»։
Սակայն, հարկ է նշել, որ այս  պայմանավորվածությունների իրականացման հարցում որևէ վստահություն չկա։ «Ներկայումս բավականին լարված իրավիճակ է, և եթե կողմերից որևէ մեկը որևէ սխալ թույլ տվեց, մյուսը հետ կկանգնի»,-«Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում նշել է իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը։
Իրանագետն այս համաձայնագիրը լուրջ ձեռքբերում է համարում․ «Սա արդեն իսկ արժեքավոր է։ Կա որոշակի պայմանավորվածություն, որ եթե Իրանը կատարի այդ պայմանավորվածությունները, արևմտյան երկրները կթուլացնեն պատժամիջոցները և նոր պատժամիջոցներ չեն կիրառի»,-նշել է նա՝ ավելացնելով, որ, անկախ նրանից կկատարվեն այս պայմանավորվածությունները, թե՝ ոչ, այն ինչ-որ չափով որոշակիություն է մտցրել առաջիկա ամիսների համար։
«Արմեդիա»-ի հետ զրույցում Գոհար Իսկանդարյանը նաև նշել է, որ համաձայնագիրը հնարավոր է դարձել կողմերի համար «ընդունելի զիջումների» արդյունքում․ «Իրականում պարզ է, որ կողմերից մեկը զիջել է, իսկ մյուս կողմը շատ ավելի առավելությունների է հասել։ Բայց կարևորը դա չէ։ Կարևորը այն է, որ նրանք հասել են այս պայմանավորվածություններին»։ «Բանակցությունների արվեստն հենց այն է, որ մի կողմը զիջի, որպեսզի հնարավոր լինի հասնել պայմանավորվածության։ Բայց դրանք ընդունելի զիջումներ են եղել կողմերի համար։ Նրանք չեն զիջել ավելին, քան պետք է։ Իրանին հաջողվել է պաշտպանել իր գլխավոր նպատակը․  այս պայմանավորվածության շրջանակներում Իրանը կշարունակի հարստացնել ուրան խաղաղ նպատակներով»,-ասել է Գոհար Իսկանդարյանը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ում էր ձեռնտու այս համաձայնագիրը՝ Իսկանդարյանը նշել է․ «Համաձայնագրի կնքումը բխում էր երկու կողմերի շահերից էլ, որովհետև պատժամիջոցներն իսկապես արդեն խեղդում էին Իրանի տնտեսությանը, և նրան պետք էր այս համաձայնագիրը «թարմ օդ շնչելու համար»։  Համաձայնագիրը պետք էր նաև Միացյալ Նահանգներին, որպեսզի հնարավոր լիներ իմանալ, թե ինչ է կատարվում Իրանում և ավելի թափանցիկ դարձնել Իրանի միջուկային ծրագիրը, քանի որ Իսրայելն ուռճացնում էր այս հարցը՝ ասելով, որ Իրանի միջուկային ծրագիրը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի անվտանգության համար»։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա իրանագետը վստահ է, որ այս համաձայնագիրը պակաս կարևորություն չունի նաև Հայաստանի համար։ «Նախ Իրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները, թեկուզև անուղղակիորեն, ազդում են նաև Հայաստանի տնտեսության վրա։ Սակայն, մեզ համար առավել կարևորը տարածաշրջանում կայունության հաստատումն է։ Ինչպես գիտենք, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների տարբեր փուլերում քննարկվել է նաև ռազմական միջամտության  տարբերակը։ Նման զարգացումները Հայաստանի համար, որը լարված հարաբերություններ ունի իր երկու հարևանների՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ, կարող են բավական լուրջ հետևանքներ ունենալ»,-ընդգծել է Գոհար Իսկանդարյանը։

Эксперт: соглашение по Ирану стало возможным, благодаря уступкам сторон
Иран и ''шестерка'' международных посредников (США, Россия, Великобритания, Франция, Китай и Германия) достигли политического соглашения по иранской ядерной программе. Об этом 2 апреля на пресс-конференции в Лозанне заявила представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини.
Как говорится в заявлении Госдепартамента США, контроль над иранской ядерной программой продлится от 10 до 25 лет в различных аспектах. В частности, Тегеран на 10 лет ограничит мощности по обогащению урана и ядерным исследованиям. На этот срок будет приостановлено две трети иранских центрифуг по обогащению урана.
В течение 15 лет Иран не станет строить новые объекты по обогащению или реакторы на тяжелой воде и ограничит свои запасы обогащенного урана. При этом инспекции МАГАТЭ на ядерных объектах Исламской Республики будут продолжаться до 25 лет. В случае соблюдения соглашений экономические санкции против Ирана будут серьезно ослаблены.
Однако отметим, что уверенности в том, что соглашения будут соблюдаться, пока нету.
''В настоящее время ситуация очень напряжена, и если какая-то из сторон допустит какую-либо ошибку, то другая откажется от достигнутых соглашений'', - отметила ирановед Гоар Искандарян в беседе с ИАА Армедиа, комментируя вчерашние договоренности.
Г. Искандарян считает, что эти соглашения являются важным достижением: ''Существует договоренность, что в случае соблюдения соглашений экономические санкции против Ирана будут серьезно ослаблены. Это уже само по семе очень важно'', - отметила Искандарян и добавила, что независимо от того, будет ли соблюдаться соглашение или нет, оно внесет некую определеннось в ближайшие месяцы.
Ирановед также отметила, что соглашение стало возможным, благодаря уступкам сторон: "Очевидно, что одна сторона пошла на уступки, а другая выиграла от этого - это и есть искусство переговоров. Однако уступки были взаимоприемлемыми. Ирану удалось защитить свою главную цель - обогащение урана в мирных целях".
Отвечая на вопрос о том, кто может извлечь выгоду из настоящего Соглашения, Гоар Искандарян отметила: ''Соглашение основано на интересах всех сторон, так как санкции уже душат экономику Ирана, и это соглашение необходимо Ирану как "свежий воздух". Соглашение также нужно и США, чтоб реально знать, что происходит в Иране, сделав ядерную программу прозрачной, вопреки опасениям Израиля о том, что ядерная программа Ирана представляет собой серьезную угрозу для региональной безопасности''.
Что касается Армении, то аналитик уверена, что это соглашение имеет не меньшее значение и для Армении. ''Санкции против Ирана, хотя и косвенно, но влияют на экономику Армении. Но самое главное для нас - стабильность в нашем регионе. Известно, что были обсуждения о военном вмешательстве в проблему. Такое развитие событий для Армении, у которой напряженные отношения с соседями - Турцией и Азербайджаном - могло иметь очень серьезные последствия для нас", - сказала Гоар Искандарян.