Հայոց ցեղասպանությունն ու գյուլենական շարժումը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ բացահայտ առճակատման մեջ գտնվող թուրք աստվածաբան Ֆեթուլլահ Գյուլենը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է դեռևս 1965 թվականին՝ Պոլսո հայոց պատրիարք Շնորհք Գալստյանին ուղղված նամակում անվանելով այն «Մեծ ցեղասպանություն»: Ինչպես հայտնում է Armenpress-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Յենի Շաֆաք» թերթը՝ ներկայացնելով նամակի կրկնօրինակը:
Գյուլենի ստորագրությամբ նամակում ասվում է. «Մանկության տարիներից ու մասնագիտական գործունեության ընթացքում առիթ եմ ունեցել ճանաչելու շատ հայ ընտանիքների ու անհատների: Այն, ինչ 1915 թվականին իրականացվել է հայերի նկատմամբ, մեծ ցեղասպանություն է և դա առանց նզովելու չեմ կարող հիշել: Կարդում եմ, թե սպանվածների ու կոտորվածների շարքում ինչպիսի մեծ մարդիկ են եղել ու հարգանքով հիշում նրանց: Կարեկցանքով դատապարտում եմ Ձեր մեծ մարգարե Հիսուսի սերունդների սպանությունը տգետ մուսուլման քաղաքացիների կողմից: Այս առիթով Ձեզ անսահման շնորհակալությունս եմ հայտնում, և Աստծուց խնդրում եմ, որ այս հողերրի արժանի զավակներ մեր հայ հայրենակիցները, հույն քաղաքացիներն իրենց սիրելի թուրք եղբայրների հետ խաղաղության ու բարեկեցության մեջ ապրեն»:
Հատկանշական է, որ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն 2015 թվականի սկզբում թուրքական Anadolu գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժումը Հայոց ցեղասպանության հարցում հանդես է գալիս թուրքական պետության դեմ: Նրա խոսքերով Գյուլենի շարժումը փորձում է վնասել Թուրքիայի հեղինակությանը, սակայն թուրք դիվանագետը մանրամասներ չի հայտնել:
Միաժամանակ պետք է նշել, որ մի շարք թուրքական լրատվամիջոցներ, հղում անելով Buzzfeed ամերիկյան ամսագրին, ավելի վաղ հայտնում էին, որ վերջին 8 տարիների ընթացքում Գյուլենի շարժումը 1,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար է ծախսել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ լոբբինգի համար: Մասնավորապես, գյուլենական շարժումը նվիրատվություններ է արել ամերիկյան քաղաքական գործիչներին, այդ թվում Բարաք Օբամային, Հիլարի Քլինթոնին և այլն:

Первый враг Эрдогана - Гюлен - признал Геноцид армян
Современный исламский идеолог Фетхуллах Гюлен, которого Эрдоган сегодня считает своим врагом номер один, признал Геноцид армян еще в 1965 году, назвав в письме к Константинопольскому патриарху Армянской церкви Шнорку Галстяну эти события "Большим геноцидом". Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета "Ени Шафак", представляя копию письма.
В подписанном Гюленом письме от 6 мая 1965 года говорится: "Я не могу вспоминать без проклятий о большом Геноциде армян 1915 года. С большим уважением вспоминаю людей, которые были среди убитых и искалеченных. С болью в сердце осуждаю убийство последователей вашего великого пророка Иисуса со стороны необразованных исламских граждан. Выражаю Вам огромную благодарность и молю Бога, чтобы достойные сыновья этих земель, наши армянские и греческие соотечественники, всегда жили с турецкими братьями в мире и благополучии".
Примечательно, что глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу в начале года в интервью турецкому агентству Anadolu заявил, что движение Фетхуллаха Гюлена выступает против Турции в вопросе Геноцида армян. По его словам, движение Гюлена всячески пытается очернить Турцию в мире и навредить имиджу страны. Детали по данной теме глава МИД Турции тогда не уточнил.
Одновременно стоит отметить, что некоторые турецкие СМИ со ссылкой на американское издание Buzzfeed ранее сообщали, что за последние 8 лет движение Фетхуллаха Гюлена потратило 1,5 миллиона долларов в целях лоббирования отрицания признания Геноцида армян в США. Окружение Гюлена в основном потратило эти деньги на пожертвование американским политическим деятелям, среди них числятся имена Барака Обамы, Хилари Клинтон и т.д.