Օլանդի հայտարարությունը Ծիծեռնակաբերդում
1915թ. թուրքական դժոխային մեքենան գործարկվեց, զանգվածային սպանություններ, տեղահանումներ եղան։ Այդ մասին Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում ասել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը։
«1915-ի մայիսից Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան եւ Ռուսաստանը հրապարակեցին համատեղ հայտարարություն՝ դատապարտելով հայ ժողովրդի դեմ կատարվածը»,- նշել է Օլանդը։ Նա հավելել է, որ ցեղասպանությունից հետո Ֆրանսիան ընդունեց մազապուրծ հայերի մի մասին.
«Նրանք փնտրում էին նոր հայրենիք եւ այդ նոր հայրենիքը պաշտպանեցին մեծ քաջությամբ նացիզմի դեմ պայքարում»։

In 1915 Turkish infernal machine started operating and mass killings, displacements occurred, the French President Francois Hollande said in Tsitsernakaberd Memorial Complex.
"In May 1915, France, Great Britain and Russia issued a joint statement condemning the atrocities against the people," – Holland said and added that France after the Genocide received part of the Armenia survivors.
"They were looking for a new homeland in a new country and they defended their new homeland in the struggle against Nazism with great courage."