UNESCO-ում գրանցված հայկական արժեքները. ՏԵՂԵԿԱՆՔ
UNESCO (Կրթության, գիտության և մշակույթային գծով Միացյալ Ազգերի կազմակերպությունը) հիմնադրվել է 1945 թվականի նոյեմբերի 16-ին: Այն ունի 195 անդամ և 8 համագործակցող երկրներ: Այն կառավարվում է Գլխավոր Գիտաժողովի և Գործադիր Խորհրդի կողմից: UNESCO ունի 50 գրասենյակ աշխարհի տարբեր երկրներում:
Հայաստանը UNESCO-ին միացել է 1992թ. հունիսի 9-ին: 1995թ. հոկտեմբերից Հայաստանի Մշտական պատվիրակությունը UNESCO-ում գլխավորվում է Շառլ Ազնավուրի կողմից: Հայաստանյան ազգային համաժողովը ստեղծվել է 1992թ. հոկտեմբերին, որի նախագահը 2008թ. մայիսից ՀՀ արտաքին գործերի նախարար էդվարդ Նալբանդյանն է: Հայաստանում կազմակերպությունը գրասենյակ չունի, ծրագրերն իրականցվում են մոսկովյան մասնաճյուղի կողմից:
Մանաճյուղը UNDAF  նախագծի (United Nations Development Assistance Framework) շրջանակներում այնպիսի ծրագրեր է իրականցնում, որոնք վերաբերում են տնտեսական, քաղաքական, կառավարման և բնապահպանական խնդիրների վեր հանմանը և դրանց համապարփակ լուծումներ առաջարկելուն: Նախագծի շրջանակներում կատարված ցանկացած ծրագիր ուղղված է նշված ոլորտներում անհամաչափության կրճատմանը՝ հաշվի առնելով ազգային հիմնարար առաջնահերթությունները տնտեսական, քաղաքական, կառավարման և շրջակա միջավայրի պահպանման ոլորտներում:
UNESCO իր համաշխարհային ժառանգության ցուցակում ներառել է մի շարք հայկական ազգային, մշակութային և կրոնական արժեքներ: Կազմակերպության համաշխարհային ժառանգության ցուցակում ընդգրկվել են Հաղպատ և Սանահին վանական համալիրները (1996թ.), Էջմիածնի Մայր Տաճարն ու եկեղեցին, ինչպես նաև Զվարթնոցի հնագիտական վայրը, որն 2000թ. իր տեղն է գտել համաշխարհային արժեքների ցանկում: Գեղարդավանքը, վերին Ազատի դաշտավայրը նույնպես միացել են այս ցուցակին 2000թ.-ին: UNESCO ունի նաև ոչ շոշափելի համաշխարհային արժեքների գրանցամատյան, որտեղ հայկական դուդուկը և դրա երաժշտությունը, որպես հայկական ազգային երաժշտական գործիք, իրենց տեղն են գտել վերոնշյալ ցուցակում 2008թ.-ին: Հայկական խաչքարերը, դրանցում փորագրված արվեստի խորհրդանշանները և արհեստագործությունը միացել են ոչ շոշափելի արժեքների ցուցակին 2010թ.-ին:
Սասունցի Դավթի հնագույն էպոսի բեմականցումը նույնպես դասվել է համաշխարհային արժեքների դասին 2010թ.-ին: Վերջին արժեքը, որը հարստացրել է նշվածների ցանկը 2014թ.-ին, հայկական լավաշն է իր պատրաստման եղանակով և նշանակությամբ հանդերձ, որպես հայկական մշակույթի արտահայտման ձև: Մինչ այդ, 1995-96թթ. UNESCO համաշխարհային արժեքներին են դասվել Դվին քաղաքն իր հնագիտական վայրով, Երերուկն իր բազիլիկ և հնագիտական վայրով, Նորավանքը, վերին Ամաղու դաշտավայրը և Տաթևի վանքն իր Տաթև Անապատի հետ մեկտեղ:

UNESCO 70 Anniversaries
The United Nations Organization for Education, Science and Culture (UNESCO) was founded on 16 November 1945. UNESCO has 195 Members and eight Associate Members. It is governed by the General Conference and the Executive Board. The Organization has more than 50 field offices around the world.
Armenia has joined UNESCO in June, 1992. The head of Permanent Delegation to UNESCO is Charles Andznavour since October 1995. Armenia is covered by the UNESCO office in Moscow. The Armenian National Commission for UNESCO is established in October 1992. Since May 2008 the president of the National Commission has been the Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian.
The UNESCO's Moscow Office Country Programming Document (UCPD) in Armenia was outlined to be linked with and complementary to the first United Nations Development Assistance Framework (UNDAF) for Armenia (2005- 2009) which was aimed at establishing a common framework for all UN Agencies operating in the country. The UNDAF defined the spheres where the program can contribute significant and strategic contribution in order to meet the economic, social, governance and environmental challenges that the country faces. The UN in Armenia within UNDAF would focus on the reduction of economic, social and political inequality pointing out the following the key national priorities:
• Implementing the Poverty Reduction Strategy Paper;
• Reaching the international development goals, including the Millennium Development Goals (MDGs);
• Achieving the rights embodied in the Armenian Constitution and the international conventions and treaties acceded to by the country.
The world heritage sites defined by UNESCO in Armenia are the Monasteries of Haghpat and Sanahin in 1996, the Cathedral and Churches of Echmiatsin and the Archeological Site of Zvartnotc in 2000, and the Monastery of Geghard and the Upper Azat Valley in 2000. UNESCO has included its intangible heritage list the followings; Duduk (Armenian traditional musical instrument) and its music in 2008, Armenian Cross-Stones Art Symbolism and Craftsmanship of Khachkars in 2010, performance of the Armenian epic of ''Daredevils of Sassoun'' or ''David of Sassoun'' in 2012. The preparation, meaning and appearance of traditional bread Lavash as an expression of culture in Armenia is also in this list since 2014.
The UNESCO in its tentative list has included the following 4 properties; the archeological site of the city of Dvin since 1995, the basilica and archeological site of Yererouk since 1995, the monastery of Noravank and the upper Amaghou Valley since 1996, the monasteries of Tatev and Tatevi Anapat and the adjacent areas of the Vorotan Valley since 1995.