Վրաստան. քաղաքական ճգնաժա՞մ, թե՞ խաղարկվող սցենար
Վրաստանում օրերս տեղի են ունենում բավական հետաքրքիր գործընթացներ: Մեկ շաբաթվա ընթացքում իրենց հրաժարականներն են ներկայացրել երեք նախարարներ՝ ապրիլի 20-ին տարածքային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Շավլիաշվիլին, ապրիլի 28-ին՝ շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների նախարար Էլգուջա Խոկրիաշվիլին և ապրիլի 29-ին՝ սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարար Լևան Կիպիանին, այնուհետև հրաժարական է ներկայացրել ողջ կառավարությունը:
Հրաժարականների այս շարքը, բնականաբար, առաջացնում է մի շարք հարցեր՝ դրանց պատճառների և ժամանակի հետ կապված:
Նախևառաջ օբյեկտիվության համար նախարարների հրաժարականները ցանկալի է դիտարկել որպես մեկ ամբողջական շղթայի մասեր: Ինչ վերաբերում է հնարավոր պատճառներին, ապա տվյալ գործընթացը միայն մեկ գործոնով բացատրելը, թերևս, կլինի ոչ կոռեկտ: Տվյալ պարագայում մենք գործ ունենք մի քանի գործոնների համախմբի հետ, որոնք այս կամ այն չափով դարձել են տվյալ գործընթացի պատճառ: Դրանց շարքում առաջին հերթին պետք է նշել վերջին շրջանում առաջ եկած Վրաստանի տնտեսական խնդիրները և դրանց հետ կապված` կառավարության նկատմամբ դժգոհության աճը:
Վերջին սոցիոլոգիական հարցումները ևս փաստում են, որ «Վրացական երազանքը», չնայած շարունակում է վայելել վրացական հասարակության մեծ մասի աջակցությունը, այնուամենայնիվ որոշակիորեն  զիջել է իր դիրքերը։ Մինչդեռ ընդդիմադիր ուժերը, կառավարության անհաջողություններին զուգահեռ, զգալիորեն ամրապնդել են սեփական դիրքերը:
Հաշվի առնելով այս ամենը` իշխող կուսակցությունը պետք է ձեռնարկեր փոփոխություններ (կամ դրանց իմիտացիա) սեփական շարքերում, ինչն ուղղված կլիներ ժողովրդի վստահության վերականգնմանը, առավել ևս՝ հաշվի առնելով, որ որոշ նախարարների աշխատանքի հետ կապված դժգոհություններ էին հնչում անգամ խորհրդարանում: Սեփական դեմքը պահելու խնդիրն առավել հիմնավոր է դառնում, եթե տվյալ գործընթացը դիտարկենք 2016թ-ի խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքների համատեքստում:
Ինչպես «Վրացական երազանք» կոալիցիայի մեջ մտնող տարբեր ուժերի, այնպես էլ հենց «Վրացական երազանք» կուսակցության տարբեր ներկայացուցիչներ բազմիցս հայտարարել են, որ կոալիցիան իր խնդիրը (իշխանափոխություն) կատարել է, և նոր խորհրդարանական ընտրություններում շատ կուսացություններ հանդես կգան առանձին կամ նոր դաշինքներով: Այս ամենը հստակ գիտակցելով` «Վրացական երազանք» կուսակցության ղեկավարության կողմից բնականաբար պետք է ձեռնարկվեին սեփական դիրքերի ամրապնդմանն ու համախոհների շարքերը համալրելուն ուղղված քայլեր: Դրա մասին են վկայում նաև մամուլում հայտնված այն լուրերը, թե նախարարների հրաժարականների հարցը որոշվել է օրեր առաջ կայացած «Վրացական երազանքի» քաղխորհրդի նիստում:
Չպետք է բացառել նաև, որ կառավարությունում տեղի ունեցող փոփոխությունները մասամբ կարող են պայմանավորված լինել ներկլանային մրցակցությամբ: Այս առումով վերջին շրջանում սկսել են շրջանառվել նախկին վարչապետ, «Վրացական երազանք» կուսակցության հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլիի կողմից ներկայիս վարչապետի թիմակիցներին «սեփական մարդկանցով» փոխարինելու մասին վարկածները: Հաշվի առնելով Իվանիշվիլիի ազդեցությունը և նրա կողմից իշխանության հասնելու համար ներդրված ռեսուրսները` տվյալ մոտեցումը ևս ունի իրատեսական հիմքեր:
Բացի հրաժարականների տարբեր դրդապատճառներից, առավել հետաքրքրական է մեկ այլ հանգամանք. Վրաստանի սահմանադրության համաձայն` կառավարության կազմի 1/3-ի փոփոխման դեպքում վարչապետը և կառավարության կազմը նորից պետք է ստանան խորհրդարանի վստահության քվեն: Լևան Կիպիանին իր հրաժարականից հետո դարձավ պաշտոնից հրաժարված թվով 7-րդ նախարարը (Վրաստանի կառավարությունը կազմված է 20 անդամից), ինչից հետո,  վրացական օրենսդրության համաձայն, ավտոմատ կերպով հրաժարական է տվել ողջ կառավարությունը, իսկ կառավարության բոլոր անդամներն արդեն հանդիսանում են ժամանակավոր պաշտոնակատարներ:
Ըստ Վրաստանի սահմանադրության` խորհրդարանական մեծամասնությունը պետք է որոշի վարչապետին, որին 7-օրյա ժամկետում պաշտոնապես պետք է ներկայացնի նախագահը: Այնուհետև վարչապետը 7-օրյա ժամկետում պետք է որոշի կառավարության կազմը և ներկայացնի խորհրդարանին: Խորհրդարանն, իր հերթին, երկու շաբաթվա ընթացքում պետք է որոշում կայացնի կառավարությանը վստահություն հայտնելու հարցի շուրջ:
Ստեղծված իրավիճակը, բնականաբար, պարունակում է թեև փոքր, սակայն հնարավոր որոշ ռիսկեր` պայմանավորված քաղաքական մշակույթի առանձնահատկություններով, իշխող մեծամասնության կոալիցիոն բնույթով և մի շարք այլ գործոններով: Չնայած այս ամենին, ամենայն հավանականությամբ, «Վրացական երազանքի» ղեկավարության կողմից ամեն ինչ նախօրոք հաշվարկվել է, իսկ հնարավոր ցնցումների կամ անցանկալի զարգացումների հավանականությունը նվազեցվել:
Կարող ենք ենթադրել, որ վարչապետ Ղարիբաշվիլին մի քանի օրից կներկայանա վերահաստատված նոր կառավարությամբ, եթե իհարկե «Վրացական երազանքի» ղեկավարության կողմից չկա նախատեսված այլ սցենարային զարգացում: Նման եզրակացության համար հիմք է ծառայում նաև վարչապետ Ղարիբաշվիլիի հայտարարությունն առ այն, որ նոր կառավարության կազմում կլինի միայն 2 նախարարի փոփոխություն (հրաժարական տված վերջին 2 նախարարների փոխարեն), ինչպես նաև կոչն` ուղղված խորհրդարանին և նախագահին` հնարավորինս շուտ ավարտին հասցնել սահմանադրությամբ նախատեսվող գործընթացները:
Այսպիսով, Վրաստանը հայտնվել է քաղաքական կայունության տեսանկյունից որոշակի ռիսկային իրավիճակում, որն իշխող կուսակցությունը պետք է հնարավորինս ծառայեցնի սեփական շահերին` պահելով վերահսկողության տակ, հակառակ դեպքում` այն կարող է դառնալ լուրջ քաղաքական ճգնաժամի պատճառ:

Грузия: политический кризис или разыгрывается сценарий?
В последние дни в Грузии развиваются очень интересные процессы. В течение почти одной недели свои отставки представили три министра: 21 апреля свой пост покинул министр регионального развития и инфраструктуры Давид Шавлиашвили, 28 апреля министр по защите окружающей среды и природных ресурсов Грузии Элгуджа Хокришвили и 29 апреля - министр по делам спорта и молодежи Грузии Леван Кипиани. После этих отставок, согласно грузинскому законодательству, в отставку подал и весь кабинет министров.
Такой ряд отставок, естественно, вызвал много вопросов, связанных как с их мотивами, так и со временем отставок. Прежде всего, будет правильно рассматривать все эти отставки как часть одного процесса. Что касается причин отставок, то пытаться объяснить этот процесс только тем или иным фактором будет некорректно. В этом случае мы имеем дело с комплексом факторов, которые по той или иной мере стали причинами нынешних процессов в Грузии. В ряде этих причин в первую очередь надо выделить экономические трудности Грузии, с которыми страна столкнулась в последнее время, а так же растущее недовольство населения.
Последние социологические опросы показали, что несмотря на то, что "Грузинская мечта" имеет поддержку большинства граждан Грузии, тем не менее ее позиции ослабились, а оппозиционные партии на фоне критики в адрес правительства повысили свои рейтинги.
Учитывая все эти факторы, правительство должно было предпринять (создать имитацию) перемен в своих рядах, что бы привело к восстановлению доверия населения. Необходимость сохранения лица становится более очевидной, если рассматриваем все эти процессы в контексте предстоящих в 2016 году парламентских выборов.
Представители как разных сил, входящих в коалицию "Грузинская мечта", так и партий "Грузинская мечта" не раз заявляли, что коалиция как таковая выполнила свою миссию (смена власти), и в новых парламентских выборах они будут участвовать или отдельно, или в новых союзах. Принимая во внимание возможность такой перспективы, естественно, "Грузинская мечта" должна была предпринять шаги, которые усилили бы ее позиции и увеличили бы количество сторонников.
Не можем исключать также возможность того, что перемены в правительстве частично связаны с соперничеством "внутри клана". В связи с этим в последнее время очень широко обсуждается та версия, согласно которой основатель "Грузинской мечты" и бывший премьер-министр Бидзина Иванишвили заменит членов команды премьера Гарибашвили своими людьми. Учитывая влияние Иванишвили и те ресурсы, которые он вкладывал, чтобы добиться власти, такое имеет право быть.
Кроме мотивов отставок, еще интересна и сегодняшняя ситуация в исполнительном органе: согласно Конституции Грузии, если 1/3 кабинета идут в отставку, весь кабинет министров автоматически распускается, а все члены правительства становятся временными исполнителями. Леван Кипиани и стал тем самым 7-ым министром (кабмин Грузии состоит из 20 членов), после отставки которого премьер-министр и его кабинет должны повторно утвердиться со стороны законодательного органа. Правящая коалиция "Грузинская мечта", которая представляет собой самую крупную парламентскую группу, должна представить кандидата на должность премьер-министра. Предложенного большинством кандидата формально должен представить президент в течение максимум 7 дней. Кандидат в премьеры в течение 7 дней должен подобрать кандидатов на должности министров и представить парламенту для обсуждения вместе с правительственной программой. Парламент также в течение семи дней должен рассмотреть состав кабинета министров и проголосовать за объявление доверия ему, для чего потребуется поддержка как минимум 75 депутатов.
Естественно, в настоящей ситуации есть определенные риски, учитывая особенности грузинской политической культуры, коалиционную форму власти и т.п. Несмотря на все это, маловероятно, что "Грузинская мечта" не рассчитала все варианты и не минимизировала возможные риски. Можно предположить, что премьер Гарибашвили через несколько дней представится с повторно утвержденным правительством, если, конечно, правящей элитой не запланирован другой сценарий развития событий.
Обобщая, можем сказать, что с точки зрения политической стабильности в Грузии сложилась немного непредсказуемая ситуация, которую власти попытаются использовать в свою пользу, продержав под контролем весь процесс, в противном случае все может обернуться глубоким политическим кризисом.