Միջնորդների համար առաջնային նպատակ պետք է լինի տարածաշրջանում իրական խաղաղությունը, հետո միայն` խաղաղության պայմանագիրը
21 տարի առաջ այս օրն ուժի մեջ մտավ բիշքեկյան գործընթացում կնքված հրադադարի համաձայնագիրը ԼՂՀ-ի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև: Այդ պահին արդեն դեռևս 1992-ին մեկնարկած Մինսկի գործընթացի մասնակիցների համար ակնհայտ էր, որ հակամարտությունն արագ կարգավորել չի հաջողվելու: Բիշքեկյան արձանագրությունների` ուժի մեջ մտնելով դադարեցին լայնածավալ զինված գործողությունները, որոնց գինը մեծաթիվ մարդկային կորուստներն էին թե' ադրբեջանական, թե' հայկական կողմից: Սակայն դրան հաջորդած 21 տարիներից յուրաքանչյուրը պետք է կրկին տասնյակ կյանքեր խլեր. 2012-ին հայկական զինված ուժերն ունեցել են 14 մարտական կորուստ, 2013-ին` շուրջ 10, 2014-ին` 28:
2015-ին Ադրբեջանի կողմից հրահրված սահմանային միջադեպերի թիվն աննախադեպ աճել է, փոփոխվել են նաև հակառակորդի կողմից կիրառվող զինատեսակները` դառնալով առավել ագրեսիվ: Չի մխիթարում նույնիսկ այն, որ հայկական կողմերի պատասխան կամ պատժիչ գործողությունների արդյունքում որպես կանոն հակառակորդի կորուստները մի քանի անգամ ավելին են լինում: Այս ամենի ֆոնին Բաքվից հնչող ռազմատենչ հռետորաբանությունը, թշնամանքի ու հայատյացության քարոզչությունը թույլ չեն տալիս հույս ունենալ, որ առաջիկայում իրավիճակը կբեկվի հօգուտ խաղաղության:
Իհարկե այս ամենին զուգահեռ չեն դադարում նաև միջնորդների փորձերն` ուղղված Հայաստանի ու Ադրբեջանի մասնակցությամբ ցանկացած միջոցառում որպես առիթ օգտագործելուն ու կարգավորումը խթանելուն: Փոքր-ինչ դժվար է ասել` ինչպիսին են վերջիններիս իրական ակնկալիքներն այդ նախաձեռնություններից. Մինսկի` ավելի քան քսանամյա գործընթացում, թվում է` վերջիններս պաետք է համոզված լինեին, որ առանց արցախցիների Արցախի ճակատագիրը քննարկելն այնքան էլ արդյունավետ չէ:
Ինչպես նաև խաղաղության հասնելու ձգտման տեսանկյունից բոլորովին էլ արդյունավետ չէ հետևել, թե ինչպես է հակամարտող մի կողմը փորձում ուժի կիրառումը բանակցությունների ընթացքի և արդյունքի վրա ազդելու միջոց դարձնել: Նույն միջնորդների կողմից բազմիցս է բարձրաձայնվել կողմերի միջև վստահության ձևավորման անհրաժեշտությունը. ի՞նչ վստահության մասին կարող է խոսք լինել գնդացիրների կրակի ներքո, ինչպե՞ս վստահել մի երկրի, որի պաշտոնական կայքերում լուսանկարից ջնջում են ՀՀ դրոշն ու հայատյացություն քարոզում նախագահի մակարդակով …
Ուստի գուցե ժամանա՞կն է, որ միջնորդներն իրենց իսկ ունեցած հնարավորությունները ներդնեն վստահություն կառուցելու կամ դրան խոչընդոտող հանգամանքները հեռացնելու գործում: Այս իմաստով որպես սկիզբ կարևոր կարող է լինել, օրինակ, բանակցություններին զուգահեռ ուժից և ուժի սպառնալիքից հրաժարվելու մասին պայմանագրի ստորագրումը կողմերի միջև: Վստահությանն ուղղված միջոց կարող է լինել   հակամարտող կողմերի պետական պաշտոնյաների ելույթներում, ԶԼՄ-ներում այլատյացության դրսևորումների համար մշտադիտարկման ու պատասխանատվության մեխանիզմերի մշակումն ու գործարկումը: Սրանով, ի դեպ, կարող է զբաղվել Եվրոպայի խորհուրդը, որն այդքան ձգտում է իր նպաստը բերել կոնֆլիկտի հաղթահարմանը և որի տարածքում են ինչպես Ադրբեջանն ու Հայաստանն, այնպես էլ ԼՂՀ-ն` ճանաչված, թե` չճանաչված:
Ի վերջո միջոցառումները կարող են լինել բազում, պարզապես թվում է` ժամանակն է, որպեսզի միջնորդները հակամարտող կողմերի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման բավականին հավակնոտ նպատակին գերադասեն տարածաշրջանում իրական խաղաղություն ապահովելու` հնարավոր է` առավել համեստ, բայց առավել հրատապ խնդիրը:

Приоритетом для посредников должно быть реальное установление мира в регионе
12 мая 21 год назад вступило в силу Бишкекское соглашение о прекращении огня, подписанное Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией. Уже в этот момент стороны Минского процесса (начатого еще в 1992 году) поняли, что конфликт невозможно будет быстро решить. При вступлении в силу бишкекских протоколов широкомасштабные военные действия прекратились. Ценой их стало большое количество жертв как с армянской, так и с азербайджанской стороны. Тем не менее, за прошедший 21 год перемирия люди продолжали умирать: в 2012 году армянские вооруженные силы имели 14 боевых потерь, в 2013 году более 10, а в 2014 – 28.
В 2015 году Азербайджан спровоцировал беспрецедентный рост числа пограничных инцидентов. Не утешает даже тот факт, что ответ армянской стороны на действия противника приводил к жертвам, превышающим потери армянской стороны. На фоне всего этого воинственная риторика Баку и антиармянская истерия не позволяют надеяться на то, что ситуация вскоре приведет к миру.
Помимо этого, не прекращаются попытки посредников использовать любую площадку для встреч представителей Армении и Азербайджана, направленных на продвижение процесса урегулирования. Трудно сказать, каковы реальные ожидания от подобных инициатив - ведь в течение более двадцатилетнего минского процесса посредники должны были понять, что обсуждения карабахской проблемы без представителей народа Карабаха не очень эффективны.
Так и с точки зрения достижения мира не очень эффективно то, что одна из сторон конфликта пытается повлиять на исход переговорного процесса с помощью силы или угрозы силы. Те же самые посредники неоднократно заявляли о необходимости доверия между сторонами. О каком доверии может идти речь, если снайперский огонь не прекращается? Как можно доверять стране, в которой с официальных сайтов удаляются фотографии армянского флага и пропагандируют ненависть к армянам на президентском уровне?!
Так может быть, наступило время, чтобы посредники использовали все свои возможности для установления доверия и устранения препятствий, мешающих этому процессу? В этом контексте может быть очень важно, например, параллельно с переговорами, подписать  соглашение об отказе от применения силы и угрозы силы. Другой метод для установления доверия - мониторинг и задействование механизмов ответственности за выражение ксенофобии в заявлениях государственных чиновников и в СМИ конфликтующих сторон. Этим, кстати, может заняться Совет Европы, который так стремится внести свой вклад в решение конфликта, и в составе которого находятся как Азербайджан и Армения, так и Карабах - признанный или непризнанный.
Подобных идей может быть много, однако стоит отметить, что наступило время для того, чтобы посредники - вместо амбициозной цели подписать мирное соглашение между конфликтующими сторонами - предпочли бы реальное обеспечение мира в регионе, что, возможно, является более скоромной, но однозначно более актуальной задачей.