Մերձբալթյան պետություններն օգնություն են խնդրում ՆԱՏՕ-ից
Լատվիան, Լիտվան և Էստոնիան պաշտոնապես խնդրել են ՆԱՏՕ-ին մի քանի հազարանոց ռազմաջոկատ ուղարկել իրենց տարածաշրջան՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից պաշտպանվելու և նրան զսպելու նպատակով:
Ինչպես հայտնում է միջազգային մամուլը, այս երկրները խուճապի են մատնվել Ռուսաստանի «ագրեսիվ» պահվածքի հանդեպ օրեցօր աճող ահ ու սարսափից:
Մերձբալթյան երեք պետությունները, որոնք մի ժամանակ Խորհրդային Միության մաս են կազմել, պաշտոնական նամակ են ուղարկել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգին, ով խոստացել է անպայման հանգամանորեն ընթերցել այն և պատասխանել առաջարկներին:
«ՆԱՏՕ-ի ներկայությունն էական նախապայման է մեր անվտանգության համար այն իրավիճակում, երբ Ռուսաստանը չի փոխում իր քաղաքականությունն ուկրաինական հակամարտության հետ կապված, և միևնույն ժամանակ ամեն կերպ ցուցադրում է իր ռազմական ներուժը Բալթիկ ծովի տարածաշրջանում», - հայտարարել է Լատվիայի պաշտպանության նախարարը:
Մերձբալթյան երեք երկրներն է՛լ ավելի են տագնապել այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը կտրուկ ավելացրել է ռազմական օդուժի և նավերի ելումուտը նրանց սահմանների մոտ, չնայած որ ռուս պաշտոնյաները հակադարձում են սրան՝ ասելով, որ ՆԱՏՕ-ն էլ պակաս զորավարժություններ չի անցկացնում կենտրոնական և արևելյան Եվրոպայում, և Ռուսաստանը պարզապես նույն բանն է արել Ուկրաինայի սահմանների մոտ և Կալինinգրադում, որը ՌԴ մի մասն է կազմում՝ Լիտվայի և Լեհաստանի հարևանությամբ: Ի դեպ, Լեհաստանը ևս հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ի աջակցության կարիքն է զգում և միացել է համընդհանուր խնդրագրին:
Ի պատասխան այս ողջ իրարանցմանն ու խուճապին, Եվրոպական Միությունում ՌԴ դեսպան Վլադիմիր Չիժովը պատասխանել է. «ՆԱՏՕ-ին ուղղված այս խնդրանքն ավելի շատ իրենց տեղական քաղաքականությամբ է պայմանավորված, քան իրական անվտանգության նկատառումներով: Որքանով որ տեղյակ եմ՝ ոչ ոք չի սպառնում մերձբալթյան պետություններին: Համենայն դեպս, ոչ ոք, ում ես ճանաչում եմ»:

Latvia, Lithuania and Estonia will formally ask NATO to deploy several thousand troops as a deterrent to Russia. They want to have NATO troops based permanently on their territory, as a result of their growing fear of Russian "aggression," news24.com reports.
The Baltic states, which were once part of the Soviet Union and have considerable number of ethnic Russian minorities, will appeal to NATO to ask for a brigade, which, in NATO case, is usually comprised of 3,000 to 5,000 soldiers.
NATO’s Secretary General, Jens Stoltenberg, promised to go carefully through the letter and assess the proposals.
ʺAn allied presence is an essential prerequisite for Latvia’s security in a situation where Russia does not change its policies regarding the Ukraine conflict and at the same time strongly demonstrates its military presence and potential in the Baltic Sea regionʺ, - Latvia’s Defence Ministry declared in its statement.
The 3 countries have been even more alarmed when the number of Russian military aircraft and ships approaching their borders sharply increased, although Russian officials keep on telling that NATO in its turn has also conducted major military exercises across central and eastern Europe, and Russia has just done the same near Ukraine’s border and in Kaliningrad, which is a part of Russia, neighbouring  Lithuania and Poland. By the way, the interesting thing is, that Poland also turned out to be "seeking Permanent NATO Presence", according to their military planning document, which asked for some "bases with heavy equipment" from NATO.
In response to all this panic, Vladimir Chizhov, Russia’s ambassador to the EU, declared: "This request to NATO is rather motivated by local politics than a genuine security situation. As far as I am aware, nobody is threatening the Baltic countries – at least, nobody that I know of."