Ռիգայում կլինեն նոր շեշտադրումներ. ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար
Ռիգայում մայիսի 21-22-ին կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի նախաշեմին Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանի հետ։
- Պարո՛ն Մելքոնյան, ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ներկայիս փուլը։ Որքանո՞վ է հաջողվել այսօրվա դրությամբ հաղթահարել առաջացած որոշակի փոխըմբռնման խնդիրները։
- Մենք բազմաթիվ անգամ առիթ ենք ունեցել հրապարակայնորեն ներկայացնելու, թե վերջին ամիսների, նույնիսկ, կարելի է ասել, վերջին մեկ տարվա ընթացքում ինչ գործընթացների մեջ էինք, և գործընթացները ինչ ուղղությամբ էին ընթանում։
2014 թվականի հունիսին նախաձեռնվեց մի գործընթաց, որի նպատակն էր ունենալ քննարկումներ, երկխոսություն և այդ մասնագիտական երկխոսության ու քննարկումների միջոցով պարզել, թե ինչպիսի հետագա առևտրային, ոլորտային, տնտեսական համագործակցության օրակարգ կարող է ձևավորվել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև։
Հունիսին նախաձեռնված այս գործընթացը նաև ընթացք ստացավ 2014 թվականի տարեվերջին։ Մենք հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին կազմակերպեցինք Եվրոպական միության հետ, այսպես կոչված, «մտքերի փոխանակում» ձևաչափով քննարկումներ, այնուհետև կոմիտեի նիստ, որը գործում է արդեն ավելի քան 10 տարի։ Դրան հաջորդել են առևտրի և տնտեսական հարցերով ենթակոմիտեի նիստը և մի քանի այլ քննարկումներ։
Այս տարբեր քննարկումների նպատակն այն էր, որ ընդհանուր մտքերի փոխանակման ճանապարհով որոշակիորեն ուրվագծվի, թե հետագայում ինչ ուղղություններով, ինչ ոլորտներում և ինչ ձևաչափով է հնարավոր կառուցել Հայաստան-Եվրամիություն առևտրատնտեսական հարաբերությունները։ Մասնավորապես առևտրատնտեսական եմ նշում, քանի որ ընդհանուր՝ քաղաքական, մարդու իրավունքների և այլ ոլորտների մասով քննարկումներ իրականացնում էր Արտաքին գործերի նախարարությունը։ Էկոնոմիկայի նախարարությունը վարում էր այն ամբողջական, ծավալուն, մեծ բլոկը, որ վերաբերում է առևտրային հարաբերություններին և առևտրին առնչվող բազմաթիվ այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա ձևաչափին։
Պետք է նշեմ, որ ընդհանուր առմամբ մենք բավարարված ենք քննարկումներով, քանի որ դրանց արդյունքում կարողացանք Եվրոպական միության մեր գործընկերների հետ ուրվագծել այն շրջանակը, որի շուրջ, ըստ էության, հետագա փուլերում արդեն կանցնենք իրավապայմանագրային նոր հնարավոր փաստաթղթի շուրջ բանակցություններին։ Վերջերս նախարարը ևս հարցազրույցներից մեկում առիթ ունեցել է անդրադառնալու այս թեմային, ես ինքս այս թեմայի շուրջ բազմիցս խոսել եմ։
Ինչպես մեր հասարակության մեծ մասը տեղյակ է, այս քննարկումների հիման վրա եվրոպական կողմը պետք է ապահովի համապատասխան մանդատի տրամադրումը Եվրահանձնաժողովին, որը կլինի անհրաժեշտ իրավական գործընթացի մեկնարկի համար հիմք, որը պետք է եվրոպական հանձնաժողովին բանակցությունները սկսելու համար։
Բազմաթիվ անգամներ հարց է հնչել, թե երբ կլինի մանդատը։ Ես կարծում եմ, որ սա ընթացակարգային խնդիր է, և երբ եվրոպական կողմը մանդատ ստացած կլինի Եվրամիության համապատասխան կառույցներից, այդ ժամանակ արդեն հնարավորություն կունենանք սկսելու բանակցային գործընթացը հետագայում Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև կնքվելիք փաստաթղթի բովանդակության շուրջ։
- Իսկ համատեղ նախապատրաստական փուլից ելնելով՝ այդ մանդատը ստանալուց հետո, ըստ Ձեզ, այդ բանակցությունները որքա՞ն կարող են տևել։
- Ես կառաջարկեի, որ մենք չսևեռվեինք ժամկետների վրա։ Կարևորը բանակցվող փաստաթղթի բովանդակությունն է և ոչ թե այն ժամկետները, թե երբ կկարողանանք ավարտել։
Իհարկե կարևոր է, որ բանակցությունները լինեն կոնստրուկտիվ և հնարավորինս լավ ընթանան, և ես կարծում եմ այդպես էլ կլինի։ Բայց, դեռ չսկսած, բանակցություններին որոշակի ժամկետներ նախանշելը, կարծում եմ, ամենաարդյունավետ ճանապարհը չէ։
Բայց միևնույն ժամանակ ուզում եմ ասել, որ մենք ունենք նախկինում բանակցված մի փաթեթ՝ ներառյալ Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը, և դրանից հետո վերջին շրջանում ունեցանք ակտիվ մասնագիտական քննարկումներ, որոնց նպատակն էր պարզել, թե Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունից հետո ինչն է հնարավոր ներառել նոր փաթեթում, ինչը հնարավոր չէ ներառել հին բանակցած փաթեթից։ Սա միմյանց հետ քննարկման բավական ծավալուն և ամբողջական աշխատանք է։ Ես կարծում եմ, որ մենք բավական լավ հիմքեր ունենք, որ բանակցային գործընթացը հնարավորինս արագ առաջ գնա։ Ժամկետներ ուղղակիորեն նշելը, կարծում եմ, շատ արհեստական կլինի, և չէի առաջարկի սևեռվել որոշակի ժամկետ ֆիքսելու վրա։
- Իսկ մեր գերակայությունները այդ բանակցությունների ժամանակ, ըստ Ձեզ, որո՞նք պետք է լինեն։
- Եվրոպական միությունը եղել է և հիմա էլ մնում է Հայաստանի համար կարևոր առևտրային գործընկեր։ Եթե մենք նայենք մեր արտաքին առևտրաշրջանառությանը, կտեսնենք, որ առևտրի մի զգալի հատված մենք իրականացնում ենք հենց Եվրոպական միության հետ։ ԵՄ-ն մնում է և, կարծում եմ, հետագայում էլ կլինի հայկական ծագման ապրանքների համար արտահանման կարևոր շուկաներից մեկը։
Ունենալով նման խոշոր, գնողունակ և ծավալուն արտահանման հնարավոր շուկա՝ կարծում եմ, բնականաբար, շատ կարևոր է, որ այս տեսանկյունից մենք շատ ուշադիր լինենք և զարգացնենք հարաբերությունները։ Կարծում եմ՝ պետք է նպատակաուղղված լինենք բանակցվող փաթեթում ներառել բոլոր այն ուղղությունները և ոլորտները, որոնք մենք իրավասու ենք՝ լինելով ԵԱՏՄ անդամ երկիր, երկկողմ հարաբերությունների հարթության վրա կարգավորել համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ, ինչը կնպաստի մեր առևտրային, տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը։
Բազմիցս նշել ենք, որ բաց ենք մեր բոլոր գործընկերների համար։ Այո՛, մենք ունենք որոշակի պարտավորություններ՝ ստանձնած ԵԱՏՄ շրջանակներում, և փաթեթը քննարկելիս մենք հաշվի ենք առնելու այդ պարտավորությունները, և այստեղ որևէ կոնֆլիկտային խնդիր ես վստահ եմ, որ չի առաջանա։ Բնականաբար, ձեռք են բերվելու պայմանավորվածություններ, որոնք իրականացնելու տեսանկյունից իրատեսական են և կնպաստեն մեր հարաբերությունների զարգացմանը։
- Ռիգայի գագաթաժողովից մեր հիմնական ակնկալիքները որո՞նք են։
- Ռիգայի գագաթաժողովը իրականացվում է Արևելյան գործընկերության նախաձեռնության շրջանակներում։ Գործընկերության մեջ մտնում են թվով 6 երկրներ, այդ թվում նաև Հայաստանը։ Սա մի ձևաչափ է, որով երկրները պարբերաբար ամենաբարձր մակարդակով հանդիպում են՝ նախ գնահատելու անցած շրջանը և հետագայում նաև նախանշելու և որոշակի ուղղվածություններ կանխորոշելու հետագա զարգացման հնարավոր ուղղությունների և ձևաչափերի վերաբերյալ։
Արևելյան գործընկերությունը բազմակողմ համագործակցության ձևաչափ է, որը նաև ունեցել է իր որոշակի արդյունքները։ Գագաթաժողովին մնացել է մի քանի օր։ Կարծում եմ, որ մի քանի օր հետո մենք արդեն կտեսնենք արդյունքները՝ թե ինչպիսի հայտարարություններ կընդունվեն, ինչպիսի մոտեցումներ կֆիքսվեն հետագա շրջանի համար։
Համագործակցությունը, որպես այդպիսին, ձևաչափի մեջ շարունակական բնույթ կունենա։ Անշուշտ, ես կարծում եմ, որ կլինեն որոշակի նոր շեշտադրումներ Արևելյան գործընկերության համակարգի զարգացման վերաբերյալ, քանի որ յուրաքանչյուր գագաթաժողով, ամփոփելով նախկին շրջանը, նախանշում է հետագա անելիքների հետ կապված նոր, համեմատաբար թարմացված շեշտադրումներ, ուղղություններ, հնարավոր զարգացման մոտեցումներ։ Այս գագաթաժողովի ժամանակ նույնպես, կարծում եմ, կլինեն թարմացումներ։
Հատկապես, իմ կանխատեսմամբ, կլինի որոշակի շեշտադրում, որ Արևելյան գործընկերության երկրների նկատմամբ լինի հնարավորինս ավելի տարբերակված մոտեցում, քանի որ վերջին շրջանում մենք տեսանք, որ տարբեր երկրների պարագայում տեղի ունեցան տարբեր զարգացումներ։ Որոշները ստորագրեցին համաձայնագիր, որոշները՝ ոչ, որոշները ցանկություն չունեն հետագայում Եվրամիության հետ ասոցացման տեսքով այլ փաստաթուղթ բանակցելու և ստորագրելու. ի նկատի ունեմ Ադրբեջանը։ Մեր պարագայում կա բավականին լավ ստեղծված հիմք։
Կարևորելով Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ձևաչափը՝ մենք քննարկումների ժամանակ ներկայացրել ենք, թե ինչ ոլորտային և թեմատիկ ուղղությունների վրա ենք պատրաստակամ աշխատելու ԵՄ-ի հետ։ Կարևորվել է հայկական կառույցներին տրվող աջակցությունը, որը ոչ միայն նպաստում է մեր կողմից իրականացվող ռեֆորմներին, այլ նաև լավ հարթակ է Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները զարգացման համար։ Այս առումով, իհարկե, որոշակի նոր շեշտադրումներ կլինեն, բայց կարծում եմ, որ համագործակցությունը շարունակական է, և գագաթաժողովից հետո գոնե ինչ-որ չափով, բանակցային նոր ձևաչափի մեկնարկի տրմամբ պայմանավորված, հնարավոր լինի սկսել նոր հարաբերությունների քննարկման և հետագա զարգացման շուրջ նոր փուլի աշխատանքներ։

RA Deputy Minister of Economy: There will be New Emphasis on the Development of Eastern Partnership during the Riga Summit
On the eve of Riga Summit that is to take place from May 21 to 22, "Armedia""Information, Analytical Agency presents an EXCLUSIVE interview with the RA Deputy Minister of Economy.
- Mr. Melkonyan, how would you assess present stage of RA-EU relations? To what extent did we manage to overcome some problems concerning  mutual understanding?
- We had an opportunity on several occasions to publicly present the nature of the process, we were engaged in during last months or it is better to say during last year. On those occasions we also presented the direction by which those processes move.
In June 2014 a process was launched the aim of which was to have discussions, debates and via those professional debates and discussions to find out the cooperation agenda between the EU and Armenia in trade, economy and in other spheres.
The process that started in June 2014 was activated at the end of 2014. In the months of October-November we organized the so-called "exchange of ideas" format discussion with the European Union, later on committee session was organized, which has been acting for ten years. This was followed by the session of subcommittee for trade and economic affairs, and some other discussions.
Via the exchange of common ideas those discussions aim at outlining  the directions, the spheres and the formats the commercial and economic relations between the European Union and Armenian are to be organized. I particularly underline commercial-economic relations as the discussion of such general issues (political, human rights and issues of other spheres) is organized by the Ministry of Foreign Affairs. The Ministry of Economy is carrying out the extensive, big block that refers to trade relations and to the future format of cooperation in various  spheres that relate to  trade.
I am to note that in general we are satisfied by the discussions as they helped to formulate the frame around which further discussions on new possible legal document are to be conducted. Recently the Minister has had an opportunity to refer to this issue. I also had an opportunity to comment on this on various occasion.
As majority from  our society is informed based on these discussions the European side is to provide mandate to the European Commission which will serve as a base for the launch of the necessary legal process that is in its turn is needed for the start of the European Commission discussions.
The question when the mandate is to be given has been raised for many times. I think that it is a procedural issue and depends on the date  the European side will receive it from the respective European institutions. After which we will have an opportunity to start a negotiation process on the content of the document that is to be signed between Armenia and EU.
- Based on the common preparatory stage once the mandate is received how long those discussions will last?
-I suggest not concentrating on the dates. What is important is the content of the negotiated document and not the dates, when those negotiations will be possible to end.
Of course it is important for the negotiations to be constructive and proceed in utmost constructive way. I am sure this is the way it is going to proceed. However it is not the most productive method to assign deadlines to the negotiation that have not stated yet.
At the same time, I would  like state that we have previously discussed package that include Deep and Comprehensive Trade. After it we had recent active professional discussions, the aim of which was to find out what else can be included in the new package from  the previously  negotiated package. We have done quiet an extensive and complete job. I think we have enough good bases for the negotiation process to move forward quickly. Pure determination of deadlines is going to be artificial and I would not suggest fixing on certain dates.
-In Your opinion, what should be our priorities in these negotiations?
-The European Union has been and still remains an important trading partner for Armenia. If we look at our foreign trade circulation, we’ll see that we are carrying out a considerable part of the trade with the European Union. The EU remains and, I believe, that in future it will still be one of the key markets for Armenian products export. From the perspective of having such a large and purchasing export market, I think, it is naturally very important to be careful and develop the relationship.
I think that we should aim to include in the negotiation package all the directions and the fields in which we are competent as a member of EACU. Besides, we should regulate the bilateral relations with the European Union which will promote our trade and economic relations.
We repeatedly stated that we are open to all our partners. Yes, we have assumed certain obligations within EACU framework and during the discussion of the package we’ll take into consideration these obligations and I am sure we’ll have no conflicting issue here.
Naturally, those agreements will be reached that are realistic  and that  will contribute to the development of our relations.
-What are our main expectations from Riga Summit?
- The Riga Summit will take place within the framework of the Eastern Partnership initiative. The Partnership comprises of 6 countries, including Armenia. This is a format in which countries are meeting regularly at high level, first of all to assess the previous stage and second to develop certain orientations on predicting possible development of future directions and dimensions.
Eastern Partnership is a multilateral framework cooperation, which also had its specific results. A day is  left for the summit. I think we’ll see the results in a few days; what kind of statements will be accepted what approaches would be fixed for future.
Cooperation, as such, will have an ongoing format. Certainly I think there will be some new emphasis on the development of the Eastern Partnership, as each summit, summing up the previous season, outlines new, comparatively updated directions, possible developed approaches referring to future plans. I think that during this summit there will again be updates.
Especially, I predict, there will be a particular emphasis, on the necessity of differentiated approach toward the countries of the Eastern Partnership, because in recent times we have seen various developments that took place in different countries. Some of them signed agreements, some don’t want to negotiate Association Agreement with the EU  or even don’t have the wish to sign a document; I mean Azerbaijan. In our case, there is a fairly well-established foundation.
Emphasizing  the  importance of the format of Armenia-European Union relations,  we introduced discussion points on sectoral and thematic areas we are ready to cooperate with EU.
The importance of the support, given to the Armenian institutions, has been highlighted. It does not only contribute to our implementation of the reforms , but it is also a good platform for the development of Armenia-European Union relations. Of course, there will be some new emphases, but I believe that cooperation is continuous, and after the Summit, conditioned by the start of new negotiation format  it will be possible to start discussions on new framework of relations and on the work to be done for its further development.