Ալիևը վախենու՞մ է Ռիգա գնալ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի մասնակցի մայիսի 21-22-ը Ռիգայում կայանալիք ԵՄ Արևելյան գործընկերության  երկրների գագաթաժողովին։ Ինչպես փոխանցում է  Vesti.Az-ը, այս մասին այսօր ասել է հասարակական-քաղաքական հարցերով Ադրբեջանի նախագահի օգնական Ալի Հասանովը։ Հիշեցնենք, որ Ռիգա չի գնալու նաև Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոն։ Հետաքրքիր է՝ Ալիևի նման որոշումը կապ ունի՞ Ռիգայի գագաթաժողովի նկատմամբ Ռուսաստանի բացասական դիրքորոշման հետ։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես հաղորդում է АПА գործակալությունը, վկայակոչելով ադրբեջանական դիվանագիտական աղբյուրներին, Ալիևի՝ Ռիգայի գագաթաժողովին չմասնակցելը Բաքվի արձագանքն է վերջին շրջանում Արևմուտքի կողմից Ադրբեջանի վրա գործադրվող մեծ ճնշմանը։

Does Aliyev Avoid Riga Summit?
Azerbaijani President Ilham Aliyev will not attend the May 21-22 summit of the EU Eastern Partnership in Riga. According to Vesti.Az̦, the assistant for social and political affairs of the president of Azerbaijan Ali Hasanov told this today. As we posted earlier, the President of Belarus Alexander Lukashenko will not go to Riga either. However, it is interesting whether Aliev's negative decision is also connected with Russia's position towards the Summit.
At the same time, as АPА reported quoting the diplomatic sources in Baku, Aliyev's decision not to participate in Riga's summit is a response to the recent pressure on Azerbaijan by the West.