ԵԱՏՄ-ին միանալու Հայաստանի որոշումը պրագմատիկ որոշում էր․ Լատվիայի նախագահ
Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության և ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովներին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Լատվիայի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռիգայում հանդիպում է ունեցել Լատվիայի Հանրապետության Նախագահ Անդրիս Բերզինշի հետ: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի մամլո ծառայությունը։
Երկու երկրների նախագահները բարձր են գնահատել փոխըմբռնման ոգով զարգացող հայ-լատվիական քաղաքական երկխոսությունն ու միջպետական հարաբերությունների դինամիկան և ընդգծել այդ դինամիկան զարգացնելու կարևորությունը: Սերժ Սարգսյանը և Անդրիս Բերզինշը երկկողմ հարաբերությունների օրակարգից բացի, քննարկել են Եվրամիության հետ Հայաստանի Հանրապետության համագործակցության հետագա ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը Լատվիայի Նախագահը նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու Հայաստանի որոշումը, իր գնահատմամբ, պրագմատիկ որոշում էր, իսկ ՀՀ բազմակողմ հավասարակշիռ մոտեցումը ողջունելի է: Ըստ նրա, այսօր ԵՄ-ում դրա արդյունավետությունն ու օգտակարությունն ավելի ու ավելի են ըմբռնում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է բարեկամ Լատվիայի հետ զարգացնել հարաբերությունները նաև տնտեսական ոլորտում: Նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ընդհանուր սկզբունքների հիման վրա բարեփոխումների իրականացման և երկրում ժողովրդավարության խորացման ուղղությամբ:

Latvian President: Armenia’s Decision to Join the Eurasian Economic Union is Pragmatic
President Serzh Sargsyan, who has paid a working visit to the Republic of Latvia to take part in the summits of the European People’s Party and the EU Eastern Partnership, yesterday had a meeting with President Andris Bērziņš of the Republic of Latvia in Riga, official page of the President of Republic of Armenia reports.
The two countries’ presidents greatly appreciated the political dialogue between Armenia and Latvia which has been developing in the spirit of mutual understanding, and the dynamics of interstate relations, and stressed the importance of boosting that dynamics. Apart from the bilateral agenda, Serzh Sargsyan and Andris Bērziņš discussed issues pertaining to the further course of cooperation between the European Union and the Republic of Armenia.
At the meeting, the Latvian president noted that he considers Armenia’s decision to join the Eurasian Economic Union pragmatic and welcomed the RA’s balanced multilateral approach. According to him, presently the EU has started to value its effectiveness and usefulness more and more.
President Serzh Sargsyan underscored that Armenia also seeks to promote economic relations with the friendly country of Latvia. The president reiterated Armenia’s commitment to the implementation of reforms based on common principles and to the enhancement of democracy in the country.