Ռիգայում Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Շվեդիայի վարչապետի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ռիգայում հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության վարչապետ Ստեֆան Լյովենի հետ:
Քննարկվել են հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերություններին և տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության շրջանակներում Հայաստան-Եվրոպական Միություն համագործակցության հարցեր:
Նշելով, որ Հայաստանը հանդիսանում է տարածաշրջանում Եվրոպական միության ռազմավարական գործընկերներից մեկը, Շվեդիայի վարչապետը ողջունել է Հայաստանի՝ Եվրասիական միության և ԵՄ միջև կապող կամուրջ դառնալուն ուղղված քաղաքականությունը, ինչը, նրա համոզմամբ, կարող է դառնալ համագործակցության կարևոր հարթակ:
ՀՀ նախագահը և Շվեդիայի վարչապետը միջպետական հարաբերություններում կարևոր տեղ են վերապահել առևտրատնտեսական կապերին և ընդգծել այդ ոլորտում փոխգործակցությունը խորացնելու, հայաստանյան շուկայում շվեդական ներդրումներն ու նոր ընկերությունների մուտքը խթանելու և խրախուսելու ուղղությամբ երկկողմ աշխատանքի անհրաժեշտությունը:
Սերժ Սարգսյանը և Ստեֆան Լյովենը հայ-շվեդական հարաբերությունների առավել ամրապնդման գործում կարևորել են Երևանում և Ստոկհոլմում բացված դեսպանությունների գործունեությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Շվեդիայի իշխանություններին՝ ս.թ. ապրիլին Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ կայացած ոգեկոչման միջոցառումներին Շվեդիայի պաշտոնական մասնակցության համար:

Серж Саргсян и Стефан Лёвен обсудили вопросы взаимодействия двух стран
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в Риге провел встречу с премьер-министром Швеции Стефаном Лёвеном, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся армяно-шведских отношений и двустороннего сотрудничества в различных сферах, а также вопросы сотрудничества Армения-ЕС в рамках "Восточного партнерства".
Отметив, что Армения является одним из стратегических партнеров ЕС в регионе, премьер Швеции поприветствовал политику Армении, направленную на то, чтобы стать связующим мостом между ЕС и Евразийским экономическим союзом.
Президент Армении и премьер Швеции в межгосударственных отношениях важную роль отвели торгово-экономическим связям и подчеркнули необходимость осуществления двусторонней работы в направлении углубления взаимодействия в данной сфере, стимулирования и поощрения шведских инвестиций и выхода новых компаний на армянский рынок.
Серж Саргсян и Стефан Лёвен в деле дальнейшего укрепления армяно-шведских отношений обозначили важность деятельности посольств в Ереване и Стокгольме. Собеседники обсудили также вопросы взаимодействия двух стран в рамках международных организаций.
На встрече президент Серж Саргсян выразил благодарность властям Швеции за официальное участие в состоявшихся в апреле в Ереване мемориальных мероприятиях, приуроченных к 100-ей годовщине Геноцида армян.