ԵՄ ԱլԳ տարբերակված քաղաքականության սկզբունքը դեռևս արմատավորվում է
Մայիսի 21-22-ին Ռիգայում կայացավ այդքան սպասված ԵՄ ԱլԳ գագաթաժողովը, որը կարևորվում էր մի կողմից գործընկեր երկրների ունեցած տարաբնույթ ակնկալիքներով, մյուս կողմից՝ ԵՄ՝ Արևելյան գործընկերության քաղաքականության մեջ փոփոխություններ մտցնելու վճռականությամբ:
Դեռ նախորդ՝ Վիլնյուսյան գագաթաժողովի արդյունքում ակնհայտ դարձավ և սկսեց լայնորեն քննարկվել Արևելյան գործընկերության քաղաքականությունը բարեփոխումների ենթարկելու անհրաժեշտությունը: Որպես կարևորագույն և հիմնական նորամուծություն՝ դիտարկվում էր գործընկեր երկրների նկատմամբ տարբերակված մոտեցման կիրառումը՝ հաշվի առնելով նրանց առանձնահատկությունները, տարբեր ձգտումները և բարեփոխումներում արձանագրած առաջընթացը: Նման մոտեցման գլխավոր ջատագովներից ու տվյալ գաղափարն առաջ տանողներից մեկը հենց Հայաստանն էր, որն, առաջնորդվելով «և-և»-ի քաղաքականությամբ, ձգտում էր հնարավորինս համադրել եվրասիական և եվրոպական ինտեգրացիոն գործընթացները:
ԱլԳ շրջանակներում տարբերակված մոտեցման հիմքը թերևս պետք է դառնար «3-1-2» կամ «3-1-1-1» բանաձևը: Նման տարբերակումը պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ Վրաստանը, Ուկրաինան և Մոլդովան (3)՝ որպես ԵՄ Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրած երկրներ, գտնվում են ԵՄ հետ ինտեգրացիոն այլ մակարդակի վրա: Հայաստանին (1), որն ավարտել էր ԵՄ հետ բանակցությունները և ըստ եվրոպական կողմի՝ պատրաստ էր Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրմանը, պետք է դիտարկել առանձին: ԱլԳ մյուս երկրները` Բելառուսը և Ադրբեջանը (որոշ փորձագետներ այս երկու երկրները դիտարկում են միասին, ոմանք՝ առանձին) գտնվում են այլ իրավիճակում: Մի կողմից այդ երկրներում ժողովրդավարական բարեփոխումների դանդաղ և ոչ այդքան արդյունավետ ընթացքը, մյուս կողմից՝ այն հանգամանքը, որ նրանց ԵՄ կողմից չի ներկայացվել Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման առաջարկ, անտրամաբանական է դարձնում Ադրբեջանին և Բելառուսին ԱլԳ մյուս երկրների հետ միևնույն պահանջները և չափորոշիչներն առաջադրելը: Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները՝ պաշտոնական Բրյուսելում ձևավորվեց նոր մոտեցման անհրաժեշտության գիտակցումը, և Ռիգայի գագաթաժողովը կոչված էր դառնալ տարբերակված մոտեցման սկզբունքի ներմուծման  և ամրագրման հիմնական հանգրվանը:
Նման քայլի հաջողության հիմնական ցուցիչը թերևս գագաթաժողովի արդյունքում ընդունված հիմնական փաստաթուղթն է, որտեղ արձանագրված է ինչպես գործընկեր երկրների գրանցած առաջընթացն, այնպես էլ հետագա անելիքները: Օբյեկտիվության համար պետք է նշել, որ Ռիգայի գագաթաժողովի համատեղ հայտարարությունն, ի տարբերություն երկու տարի առաջ տեղի ունեցած Վիլնյուսի գագաթաժողովին ընդունված նմանատիպ հայտարարության, իր մեջ որոշակիորեն ամփոփում է տվյալ սկզբունքը: Այնուամենայնիվ, հատկանշական է այն հանգամանքը, որ տարբերակված մոտեցումը դեռևս լիովին չի հասցրել արմատավորվել: Նույն հայտարարությունում դեռևս հանդիպում ենք (հավանաբար իներցիայի ուժով) որոշակի ընդհանրականության, ավելի կոնկրետ՝ «3-1-2» պայմանական բանաձևից շեղումների: Փաստաթղթի որոշ հատվածներում բաժանումն արված է Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրած և չստորագրած երկրների բաժանման սկզբունքով, իսկ որոշ դեպքերում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ հավասարակշռված քաղաքականություն կիրառելու ակնկալիքով երկու երկրները դիտարկվում են մեկ կարգավիճակում, ինչն անընդունելի է պարզ պատճառով. Հայաստանը և Ադրբեջանն ժողովրդավարության ոլորտում և ԵՄ հետ ինտեգրման գործընթացում արձանագրած առաջընթացի մակարդակով բավական տարբեր են և ընդհանրական մոտեցման կիրառումը տվյալ պարագայում օբյեկտիվ չէ:
Չնայած նմանատիպ թերացումներին՝ գործընկեր երկրների նկատմամբ տարբերակված քաղաքականության սկզբունքի ամրագրումն արդեն իսկ մեծ կարևորություն ունի և հիմք է տալիս ենթադրելու, որ անաչառ պայմանների դեպքում մոտ ապագայում հստակ կուրվագծվեն գործընկեր երկրների իրական եվրոպական մղումները, ինչն էլ հիմք կծառայի ԵՄ կողմից տարաբնույթ օժանդակության տրամադրման և համագործակցության խորացման համար:

Восточное Партнерство: формула 3-1-2
В Риге 21-22 мая состоялся долгожданный саммит Восточного партнерства ЕС, которому придавалась большая важность - с одной стороны, из-за разных ожиданий стран-партнеров, с другой стороны – в связи тем, что ЕС настроен решительно в вопросе перемен в Восточном Партнерстве.
Еще после предыдущего - Вильнюсского - саммита стал активно обсуждаться вопрос необходимости перемен в политике Восточного Партнерства. В качестве важнейшего и новейшего элемента рассматривалась возможность диверсифицированного подхода в отношении стран-партнеров, учитывая их особенности, разные устремления и прогресс в процессе реформ.
Уже долгое время одним из главных сторонников такого подхода является Армения, которая, руководствуясь принципом "и-и", пытается синтезировать евразийский и европейский интеграционные процессы.
В рамках Восточного Партнерства основой для диверсифицированного подхода могла бы стать формула "3-1-2" или "3-1-1-1". Такая диверсификация обусловлена тем, что Грузия, Украина и Молдова (3) - как страны, подписавшие Соглашение об ассоциации с ЕС - находятся на другом уровне интеграции с ЕС. Армению (1), которая окончила переговоры с ЕС и, по оценке европейской стороны, была готова на парафирование Соглашения об ассоциации, надо рассматривать отдельно. Остальные участники Восточного Партнерства - Азербайджан и Беларусь (некоторые эксперты рассматривают эти страны вместе, а некоторые - раздельно) находятся в совершенно другой ситуации. С одной стороны, медленный и неэффективный процесс демократических реформ этих стран, с другой стороны тот факт, что ЕС не предлагал им парафирование Соглашения об ассоциации, делают нелогичным как сопоставление этих стран с другими государствами-партнерами, так и применение единых критериев для них. Учитывая эти факторы, в официальном Брюсселе стали осознавать необходимость диференцированного подхода, и Рижский саммит был призван стать местом для внедрения и укрепления принципа диверсифицированности.
Основным индикатором успеха такого шага является основной документ, принятый на саммите, в котором нашли место как успехи партнеров в процессе реформ, так и дальнейшие шаги по сотрудничеству. Для объективности надо отметить, что совместное итоговое заявление участников Рижского саммита, в отличие от такого же документа, принятого на Вильнюсском саммите, содержит в себе элементы новых подходов. Тем не менее важно отметить, что новый подход еще не успел укрепиться. В том же документе можно встретить (наверно, в силу инерции) некоторые проявления обобщенного подхода, некоторые отклонения от формулы "3-1-2". В некоторых частях документа страны-партнеры делятся на подписавшие и не подписавшие Соглашение об ассоциации, а в некоторых случаях, пытаясь применить искусственный сбалансированный подход, Армения и Азербайджан рассматриваются в одинаковом статусе. Такой подход неприемлем по простой причине - Армения и Азербайджан отличаются по уровню прогресса в демократических реформах и по интеграции с ЕС и, учитывая все это, применение обобщенного подхода в данном случае необъективно.
Несмотря на некоторые недостатки, применение диверсифицированного подхода уже имеет большую важность, и в ближайшем будущем такой подход докажет свою эффективность.