Հայաստանն ու Ղազախստանը հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ ունեն
Մայիսի 27-ին Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանում տեղի է ունեցել կոնֆերանս՝ նվիրված հայ-ղազախական հարաբերություններին, դրանց զարգացման հնարավորություններին և Աստանայի տնտեսական ֆորումին, որպես նման հնարավորություններ ընձեռող հարթակ:
Կոնֆերանսն անկացվել է «Ղազախստան-Հայաստան. համագործակցության հարթակներ» ծրագրի շրջանակներում՝ իրականացվող «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ի կողմից և Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության դեսպանատան աջակցությամբ:
Կոնֆերանսի մասնակիցներին ողջունել են «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը, Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կանատ Հասենովը, ինչպես նաև Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պռոռեկտոր Արա Երեմյանը:
Կանատ Հասենովը նշել է, որ Հայաստանի ու Ղազախստանի դիրքորոշումներն արտաքին քաղաքական մի շարք հարցերում համընկնում են: Նա հատուկ ընդգծել է Ղազախստանում հայկական կապիտալով մանր և միջին ձեռնարկությունների թվի զգալի աճը: Հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում Հասենովը հիշեցրել է, որ մայիսին Հայաստան է այցելել ղազախստանցի գործարարների պատվիրակությունը, որի անդամները մի շարք հանդիպումներ են ունեցել իրենց հայ գործընկերների և պաշտոնյաների հետ, անցկացվել է հայ-ղազախական բիզնես ֆորում: Արդյունքում, կնքվել է համագործակցության 2 համաձայնագիր՝ դեղագործության և շինարարության ոլորտներում: Դեսպանի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ լրացուցիչ ջանքեր են անհրաժեշտ հայ-ղազախական հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու համար:
Զեկույցներով հանդես են եկել Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան առաջին քարտուղար Ասկեր Կիիկովը, «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական, վերլուծական հասարակական կազմակերպության  նախագահ Արամ Սաֆարյանը, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Վիլեն Խաչատրյանը և արևելագետ Նաիրա Մկրտչյանը:
Զեկույցներն անդրադարձել են 2015թ. մայիսի 21-22-ին կայացած Աստանայի տնտեսական ֆորումին, որն անցել է «Ենթակառուցվածքները, որպես տնտեսության կայուն զարգացման խթան» թեմայի ներքո: Ինչպես նշել են զեկուցողները, ֆորումին ամեն տարի մասնակցում է ավելի քան 100 հազար մարդ աշխարհի տարբեր ծայրերից, այդ թվում՝ երկրների և կառավարությունների ղեկավարներ, նախարարներ, ներդրողներ, գործարարներ, գիտնականներ, նոբելյան մրցանակակիրներ, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ և երիտասարդ մասնագետներ:
Ինչպես նշել է Վիլեն Խաչատրյանը, Աստանայի տնտեսական 8-րդ ֆորումին քննարկվել են տնտեսության զարգացման խթանները, ենթակառուցվածքների հարցերը, անցկացվել են ներդրողների և ուրբանիստական ֆորումներ, ինչպես նաև քննարկվել է Մեծ մետաքսի ճանապարհի վերականգնման հարցը: «Նման ֆորումներին մասնակցությունը շատ արդյունավետ է, քանի որ հնարավորություն է տալիս շփվել նոբելյան մրցանակակիրների, խոշորագույն տնտեսագետների և գործարարների հետ, նաև ստիմուլ է ծառայում երիտասարդ սերնդի համար»,- ասել է տնտեսագետը:
Նաիրա Մկրտչյանն ընդգծել է, որ ֆորումը հարթակ է ծառայում փորձի փոխանակման, գլոբալ խնդիրների համատեղ քննարկման, գործընկերային կապերի հաստատման համար: «Ւնչպես անցյալ տարի նշում էին ֆորումի մասնակիցները, այս հարթակում հաստատվում են այնպիսի կապեր, որոնք հետագայում հանգեցնում են խոշոր պայմանագրերի ստորագրման և համագործակցության լայն հնարավորություններ են ստեղծում»: Խոսելով 2015թ. ֆորումի թեմայի մասին՝ Նաիրա Մկրտչյանը հատկապես կարևորել է Մեծ մետաքսի ճանապարհի վերականգնման շուրջ քննարկումները, որի շնորհիվ Հայաստանը կարող է Ղազախստանի հետ կապող նոր ուղի ձեռք բերել:
Կոնֆերանսի ժամանակ հատուկ ուշադրություն է դարձվել Ղազախստանի տնտեսության աճի տեմպերին և ուղիներին, ինչպես նաև հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին: Ինչպես նշել է Ասկեր Կիիկովը, Աստանայի տնտեսական 8-րդ ֆորումի ժամանակ կնքվել է 8 հուշագիր Ղազախստանի տնտեսության մեջ խոշոր ներդրումների վերաբերյալ: Մեծ ջանքեր են գործադրվում արդյունաբերության և առևտրի, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ, ինչը նպաստում է նոր աշխատատեղերի ձևավորմանն ու տնտեսության զարգացմանը: Կիիկովը հատուկ ընդգծել է կրթության մեջ ներդրումներ կատարելու կարևորությունը՝ նշելով, որ մարդկային կապիտալի մեջ կատարված ներդրումները շատ կարևոր են տնտեսության զարգացման համար:
Արամ Սաֆարյանն, իր հերթին, ընդգծել է Ղազախստանի տնտեսության աճի մեծ տեմպերը: Վերջինս ձգտում է մինչև 2050թ. մտնել աշխարհի ամենազարգացած 30 պետությունների ցանկի մեջ: Սաֆարյանը նշել է Հայաստանի և Ղազախստանի տնտեսական հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը, և, հատկապես, այսօրվա դրությամբ աշխատանքաին ակտիվ միգրացիան: «Հայ աշխատանքային միգրանտների թիվը Ղազախստանում աստիճանաբար աճելու է՝ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը զուգահեռ»,-ասել է Սաֆարյանը:
Կոնֆերանսի մասնակիցները նշել  են, որ Հայաստանն ու Ղազախստանը հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ ունեն և դրա օգտագործման համար աստիճանաբար ստեղծվում են նպաստավոր պայմանները:

Armenia and Kazakhstan Have Big Potential to Develop Relations
A conference on the relations of Armenia and Kazakhstan, opportunities of their development took place at Armenian State Pedagogic University in Yerevan yesterday. Astana Economic Forum that took place on May 21-22 became another platform to discuss new opportunities for the Armenia-Kazakhstan relations.
The conference was hold in the framework of the project "Armenia-Kazakhstan: Platforms of Cooperation", implemented by NGO "European integration" with support of the Embassy of Republic of Kazakhstan in Armenia.
The president of the NGO "European integration" Karen Bekaryan, acting ambassador Kanat Hasenov and deputy rector of Armenian State Pedagogic University Ara Eremyan welcomed the participants.
Kanat Hasenov underlined that "positions of Armenia and Kazakhstan are the same on many foreign policy issues". He paid particular attention to the increased number of small and medium enterprises in Kazakhstan with the Armenian capital.  In the context of the development of Armenian-Kazakhstan economic relations he told the audience that the delegation of the businessmen from Kazakhstan visited Armenia in May. They hold meetings with their Armenian colleagues and officials, also participated in Armenian-Kazakhstan business forum. As a result, two memorandums were signed in the spheres of pharmacy and building. Hasenov noted that however additional efforts are needed to move these relations to a new level.
The speakers of the conference were the first secretary of the Embassy Asker Kiikov, the head of the NGO «Integration and Development» Aram Safaryan, Doctor of Economic Sciences Vilen Khachatryan and Orientalist Naira Mkrtchyan.
The speeches were dedicated to the Astana Economic VIII Forum that took place on May 21-22 under the topic «Communication as a Driver to the Sustainable Development of the Economy». More than 100 thousand people, heads of the states and governments, ministers, businessmen and investors, scientists, Nobel prize winners and young specialists in the sphere of the economy annually take part in the forum.
Vilen Khachatryan said that the participation in such forums is very effective, as the scientists establish important contacts, communicate with Nobel Prize winners: «Also it's a good stimulus for young generation», said Khachatryan.
Naira Mkrtchayn underlined, that many contracts are signed as a result of the forum. For this year she mentioned the importance of the discussion on the rehabilitation of the Great Silk way. She noted that this project can become a good opportunity for Armenia to a have a new route with Kazakhstan.
The pace of development of the economy of Kazakhstan and the development of Kazakhstan-Armenia relations were one of the main topics during the conference. Kanat Hasenov reported about eight agreements on investments in the economy of Kazakhstan that were signed during Astana Economic Forum. He emphasized  the importance of reforms in Kazakhstan, especially, in the spheres of  the communications, and education of the young generation.
Aram Safaryan noted that Kazakhstan was really the biggest economy in the Central Asia, and had ambitious to be in the list of 30 world economy leaders in 2050 year. He also commented on the good conditions our migrant workers enjoyed in Kazakhstan.
The participants were unanimous that  Armenia and Kazakhstan had big potential to develop their economies  however also noted that special efforts and support were needed to achieve it.