Հայաստանն ու Ղազախստանը հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ ունեն
Մայիսի 27-ին Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանում տեղի է ունեցել կոնֆերանս՝ նվիրված հայ-ղազախական հարաբերություններին, դրանց զարգացման հնարավորություններին և Աստանայի տնտեսական ֆորումին, որպես նման հնարավորություններ ընձեռող հարթակ:
Կոնֆերանսն անկացվել է «Ղազախստան-Հայաստան. համագործակցության հարթակներ» ծրագրի շրջանակներում՝ իրականացվող «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ի կողմից և Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության դեսպանատան աջակցությամբ:
Կոնֆերանսի մասնակիցներին ողջունել են «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը, Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կանատ Հասենովը, ինչպես նաև Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պռոռեկտոր Արա Երեմյանը:
Կանատ Հասենովը նշել է, որ Հայաստանի ու Ղազախստանի դիրքորոշումներն արտաքին քաղաքական մի շարք հարցերում համընկնում են: Նա հատուկ ընդգծել է Ղազախստանում հայկական կապիտալով մանր և միջին ձեռնարկությունների թվի զգալի աճը: Հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում Հասենովը հիշեցրել է, որ մայիսին Հայաստան է այցելել ղազախստանցի գործարարների պատվիրակությունը, որի անդամները մի շարք հանդիպումներ են ունեցել իրենց հայ գործընկերների և պաշտոնյաների հետ, անցկացվել է հայ-ղազախական բիզնես ֆորում: Արդյունքում, կնքվել է համագործակցության 2 համաձայնագիր՝ դեղագործության և շինարարության ոլորտներում: Դեսպանի պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ լրացուցիչ ջանքեր են անհրաժեշտ հայ-ղազախական հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու համար:
Զեկույցներով հանդես են եկել Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան առաջին քարտուղար Ասկեր Կիիկովը, «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական, վերլուծական հասարակական կազմակերպության  նախագահ Արամ Սաֆարյանը, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Վիլեն Խաչատրյանը և արևելագետ Նաիրա Մկրտչյանը:
Զեկույցներն անդրադարձել են 2015թ. մայիսի 21-22-ին կայացած Աստանայի տնտեսական ֆորումին, որն անցել է «Ենթակառուցվածքները, որպես տնտեսության կայուն զարգացման խթան» թեմայի ներքո: Ինչպես նշել են զեկուցողները, ֆորումին ամեն տարի մասնակցում է ավելի քան 100 հազար մարդ աշխարհի տարբեր ծայրերից, այդ թվում՝ երկրների և կառավարությունների ղեկավարներ, նախարարներ, ներդրողներ, գործարարներ, գիտնականներ, նոբելյան մրցանակակիրներ, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ և երիտասարդ մասնագետներ:
Ինչպես նշել է Վիլեն Խաչատրյանը, Աստանայի տնտեսական 8-րդ ֆորումին քննարկվել են տնտեսության զարգացման խթանները, ենթակառուցվածքների հարցերը, անցկացվել են ներդրողների և ուրբանիստական ֆորումներ, ինչպես նաև քննարկվել է Մեծ մետաքսի ճանապարհի վերականգնման հարցը: «Նման ֆորումներին մասնակցությունը շատ արդյունավետ է, քանի որ հնարավորություն է տալիս շփվել նոբելյան մրցանակակիրների, խոշորագույն տնտեսագետների և գործարարների հետ, նաև ստիմուլ է ծառայում երիտասարդ սերնդի համար»,- ասել է տնտեսագետը:
Նաիրա Մկրտչյանն ընդգծել է, որ ֆորումը հարթակ է ծառայում փորձի փոխանակման, գլոբալ խնդիրների համատեղ քննարկման, գործընկերային կապերի հաստատման համար: «Ւնչպես անցյալ տարի նշում էին ֆորումի մասնակիցները, այս հարթակում հաստատվում են այնպիսի կապեր, որոնք հետագայում հանգեցնում են խոշոր պայմանագրերի ստորագրման և համագործակցության լայն հնարավորություններ են ստեղծում»: Խոսելով 2015թ. ֆորումի թեմայի մասին՝ Նաիրա Մկրտչյանը հատկապես կարևորել է Մեծ մետաքսի ճանապարհի վերականգնման շուրջ քննարկումները, որի շնորհիվ Հայաստանը կարող է Ղազախստանի հետ կապող նոր ուղի ձեռք բերել:
Կոնֆերանսի ժամանակ հատուկ ուշադրություն է դարձվել Ղազախստանի տնտեսության աճի տեմպերին և ուղիներին, ինչպես նաև հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին: Ինչպես նշել է Ասկեր Կիիկովը, Աստանայի տնտեսական 8-րդ ֆորումի ժամանակ կնքվել է 8 հուշագիր Ղազախստանի տնտեսության մեջ խոշոր ներդրումների վերաբերյալ: Մեծ ջանքեր են գործադրվում արդյունաբերության և առևտրի, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ, ինչը նպաստում է նոր աշխատատեղերի ձևավորմանն ու տնտեսության զարգացմանը: Կիիկովը հատուկ ընդգծել է կրթության մեջ ներդրումներ կատարելու կարևորությունը՝ նշելով, որ մարդկային կապիտալի մեջ կատարված ներդրումները շատ կարևոր են տնտեսության զարգացման համար:
Արամ Սաֆարյանն, իր հերթին, ընդգծել է Ղազախստանի տնտեսության աճի մեծ տեմպերը: Վերջինս ձգտում է մինչև 2050թ. մտնել աշխարհի ամենազարգացած 30 պետությունների ցանկի մեջ: Սաֆարյանը նշել է Հայաստանի և Ղազախստանի տնտեսական հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը, և, հատկապես, այսօրվա դրությամբ աշխատանքաին ակտիվ միգրացիան: «Հայ աշխատանքային միգրանտների թիվը Ղազախստանում աստիճանաբար աճելու է՝ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը զուգահեռ»,-ասել է Սաֆարյանը:
Կոնֆերանսի մասնակիցները նշել  են, որ Հայաստանն ու Ղազախստանը հարաբերությունների զարգացման մեծ ներուժ ունեն և դրա օգտագործման համար աստիճանաբար ստեղծվում են նպաստավոր պայմանները:

Армения и Казахстан имеют большой потенциал развития отношений
Сегодня в Армянском государственном педагогическом университете им. Х. Абовяна состоялась встреча, посвященная армяно-казахстанским отношениям, возможностям развития экономических связей и Астанинскому Экономическому Форуму - как платформе новых возможностей развития двусторонних связей.
Конференция проводилась в рамках проекта "Казахстан-Армения: площадки сотрудничества", осуществляемого НПО "Европейская интеграция" при поддержке Посольства Республики Казахстан в Армении. Участников дискуссии приветствовали председатель НПО "Европейская интеграция" Карен Бекарян, временный поверенный Посольства Казахстана в Армении Канат Хасенов и проректор Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна Ара Еремян.
Г-н Хасенов отметил, что "позиции Казахстана и Армении во многих вопросах внешней политики совпадают". Он особо подчеркнул увеличение доли малого и среднего бизнеса в Казахстане с участием армянского капитала. В контексте развития армяно-казахстанских экономических отношений К. Хасенов заметил, что в мае в Ереван приехала делегация казахстанских бизнесменов, которая провела ряд встреч с армянскими коллегами и официальными лицами, был также проведен армяно-казахстанский бизнес-форум. В результате подписано два договора о сотрудничестве в сфере фармацевтики и строительства. Временный поверенный Посольства РК в РА подчеркнул, что необходимы дополнительные меры для углубления взаимоотношений на новый уровень.
С докладами выступили первый секретарь посольства Республики Казахстан в Армении Аскер Кииков, председатель исследовательской аналитической общественной организации "Интеграция и развитие" Арам Сафарян, доктор экономических наук Вилен Хачатрян и востоковед Наира Мкртчян.
Доклады были посвящены 8-ому Астанинскому Экономическому Форуму, который проводился 21-22 мая 2015 года и был посвящен теме "Инфраструктура: драйвер устойчивого роста экономики". Как отметили спикеры, форум объединяет более 100 тысяч участников со всего мира, в том числе глав государств, правительств, министров, ведущих предпринимателей и инвесторов, ученых, лауреатов Нобелевской премии, представителей СМИ и молодых специалистов в области экономики.
Как отметил Вилен Хачатрян, в ходе 8-ого Астанинского Экономического Форума обсуждались основные драйверы устойчивого развития, вопросы инфраструктуры, были проведены инвестиционный, урбанистический форумы, также обсуждался проект возрождения Великого Шелкового пути. "Участие на таких форумах очень эффективно, так как дает возможность общения с лауреатами Нобелевских премий, крупнейшими экономистами и бизнесменами и служит большим стимулом для молодого поколения".
Наира Мкртчян отметила, что Форум служит важной площадкой для обмена опытом, мнениями и для установления важных партнерских связей. "Как в прошлом году отмечали участники Форума, благодаря этому мероприятию и устанавливающимся контактам потом заключается множество меморандумов и достигаются важные договоренности". Говоря о тематике Форума в 2015 году, Наира Мкртчян особое внимание уделила теме Великого Шелкового пути, благодаря которому Армения может получить дорогу, объединяющую ее с Казахстаном.
В ходе сегодняшней встречи особая роль была уделена темпам и методам развития казахстанской экономики и развитию армяно-казахстанских отношений. Как отметил в своем выступлении Аскер Кииков, во время Астанинского Экономического Форума было подписано 8 меморандумов с крупными инвестиционными фондами - об инвестициях в экономику Казахстана. Большие усилия вкладываются в развитие промышленности и торговли, в том числе развитие инфраструктур, что способствует экономическому росту государства и созданию новых рабочих мест. Также А. Кииков особо подчеркнул необходимость инвестиций в образование молодого поколения, которое будет способствовать развитию необходимых сфер экономики. "Очень важно вкладывать в человеческий капитал и в сферу образования - для развития экономики",- отметил он.
Арам Сафарян, в свою очередь, отметил большой темп экономического роста, который набирает Казахстан, стремясь к 2050-ому году войти в тридцадку самых развитых экономик мира. Он также отметил возможности развития торгово-экономических связей Армении и Казахстана, подчеркнув те благоприятные условия, которые создаются в Казахстане для армянских рабочих мигрантов. "Число армянских мигрантов будет возрастать в силу развития наших отношений", - отметил Сафарян.
Участниками конференции было отмечено, что Армения и Казахстан имеют большой потенциал развития отношений, и для этого постепенно создаются все более благоприятные условия.