Հայտնի չէ, թե երբ Վրաստանը կանդամակցի ՆԱՏՕ-ին
ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշումը Վրաստանի հանդեպ անփոփոխ է մնացել: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է Грузия онлайн-ը, հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը:
«Նոր ոչինչ չեմ կարող ասել, թե երբ դա տեղի կունենա (անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին)՝ ի տարբերություն նրա ինչ արդեն բազմիցս ասվել է»,- հայտարարել է գլխավոր քարտուղարը՝ ելույթ ունենալով Ռազմավարական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնում:
Նա նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն բարձր է գնահատում Վրաստանի մասնակցությունն իր առաքելություններին: Նաև ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Վրաստանի մտադրությունը բարձրաձայնվել է 2008թ.-ին և վերահաստատվել 2014-ին: Այդ ժամանակվանից կառուցվում է սերտ համագործակցություն մի շարք ծրագրերի շրջանակներում, որոնք ուղղված են «Վրաստանի ինքնապաշտպանական ունակությունների բարձրացմանը, ինչը շատ կարևոր է տարածաշրջանում կայունության համար»:

Не известно, когда Грузия вступит в НАТО
Позиция НАТО в отношении членства Грузии в альянсе не изменилась. Как передает Грузия онлайн, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг.
"В отношении того, когда это (вступление в НАТО) произойдет, я не могу сказать ничего нового, относительно того, что не раз уже было заявлено", - сказал Столтенберг, выступая в Центре стратегических и международных исследований.
Он также добавил, что НАТО высоко ценит участие Грузии во многих операциях альянса.
Генеральный секретарь НАТО напомнил, что изначально курс на вступление Грузии в НАТО был принят на саммите альянса в Бухаресте в 2008 году и был подтвержден на саммите в Уэльсе в 2014 году.
С того времени, отметил он, стороны проводят вместе содержательную программу совместных мероприятий, включая военные учения, которые направлены на "повышение способности Грузии защищать себя, что очень важно для стабильности в регионе".