Գերագույն ռադան հավանություն տվեց Ուկրաինայի տարածքում խաղաղապահների տեղաբաշխմանը
Ուկրաինայի Գերագույն Ռադան հավանության է արժանցրել «Ուկրաինայի տարածք այլ պետությունների զինված ուժերի ստորաբաժանումների մուտքի թույլտվության և դրանց կեցության պայմանների կարգի մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունները: Այդ որոշման օգտին քվեարկել Է 240 խորհրդարանական հաղորդում է Интерфакс-ը:
Ընդունված ուղղումներն ընդլայնում են Ուկրաինայի տարածքում օտարերկրյա զինված ուժերի ստորաբաժանումների գտնվելու հիմքերի ցանկը: Մասնավորապես, հանրապետությունում օտարերկրյա զորակազմի գտնվելու նպատակ կարող Է ծառայել «Ուկրաինայի խնդրանքով նրան օգնություն տրամադրելը երկրի տարածքում խաղաղության և անվտանգության պահպանության միջազգային գործողություն անցկացնելու տեսքով՝ ՄԱԿ-ի կամ ԵՄ-ի որոշումների հիման վրա»:
Փաստաթղթին կից բացատրագրում նշվում Է, որ խաղաղապահ զորակազմ մտցնելը «պետք Է Դոնեցկի և Լուգանսկի մարզերի բնակավայրերում ապահովի իրադրության արագ նորմալացումը, իրավակարգի և կենսագործունեության, քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների և ազատությունների վերականգնումը»:

Верховная Рада одобрила пребывание миротворцев в Украине
Верховная рада поддержала изменения в закон "О порядке допуска и условиях пребывая подразделений вооруженных сил других государств на территорию Украины", передает "Интерфакс"За соответствующий закон, разрешающий допуск иностранных вооруженных сил на территорию страны для поддержания мира и безопасности, в четверг в целом проголосовали 240 народных депутатов.
Парламент дополнил статью 3 закона положением, которое предусматривает, что целью пребывания иностранных вооруженных сил в Украине может быть "предоставление Украине, по ее просьбе, помощи в виде проведения на ее территории международной операции по поддержке мира и безопасности на основании решения ООН или ЕС".
Кроме того, принятый закон запрещает участие в таких операциях вооруженных сил государств, "которые развязывают против Украины вооруженную агрессию".