Թուրքիան Բրազիլիայից հետ է կանչել իր դեսպանին
Թուրքիան Բրազիլիայից իր դեսպանին հետ է կանչել խորհրդակցության համար այն բանից հետո, երբ երկրի խորհրդարանը բանաձև է ընդունել 1915-ին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին, հայտնել են Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունում երկուշաբթի օրը: Այս մասին տեղեկացնում է РИА Новости-ն:
Բրազիլիայի Սենատը մայիսի վերջին բանաձև է ընդունել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին: Փաստաթղթում նշված է, որ ոչ մի Ցեղասպանություն չի կարելի մոռանալ, որպեսզի նմանատիպ բան այլևս չկրկնվի:
«Բրազիլիայի Սենատի իրավաբանորեն ոչինչ չարժեցող որոշումը, որն աղճատում է 1915 թվականի իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը, ընդունվել է հայկական լոբբիի ճնշմամբ: Թուրքիայի տեսակետն այդ հարցի վերաբերյալ հասցվել է Անկարայում Բրազիլիայի դեսպանին, իսկ Բրազիլիայում Թուրքիայի դեսպան Հուսեյն Դիրիոզը հետ է կանչվել Անկարա խորհրդակցության համար»,- ասվում է թուրքական ԱԳ նախարարության հայտարարության մեջ:

Турция отозвала еще одного посла
Турция отозвала своего посла в Бразилии для консультаций после принятия парламентом этой страны резолюции о геноциде армян в Османской империи в 1915 году, говорится в распространенном в понедельник заявлении МИД страны, передает РИА Новости.
Сенат Бразилии принял в конце мая резолюцию о геноциде армян в Османской империи, столетняя годовщина которого отмечалась 24 апреля 2015 года. В документе отмечается, что ни один геноцид не должен предаваться забвению, чтобы подобное не повторялось впредь.
"Юридически ничтожное решение сената Бразилии, которое искажает правду о событиях 1915 года, принято под влиянием армянского лобби. Взгляд Турции на этот вопрос был доведен до посла Бразилии в Анкаре, а посол Турции в Бразилии Хюсейн Дириоз отозван в Анкару для консультаций", - говорится в заявлении турецкого МИД.