ԵՄ ներկայացուցիչ. Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները լավ հետագծի վրա են
«Արմեդիա» տեղեկատվական, վերլուծական գործակալությունը ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցչի խոսնակ Մայա Կոսիյանչիչի հետ:
-  Ի՞նչ եք կարծում՝ ԱլԳ ձևաչափն ապացուցե՞լ է իր հաջողակ լինելը (խնդրում ենք մեկնաբանել այս ձևաչափի հիմնական ձեռքբերումները և թերությունները): Ըստ Ձեզ՝ Ռիգայի գագաթաժողովից հետո ի՞նչ ուղղությամբ է ԱլԳ-ն հետագայում զարգանալու:
- Արևելյան գործընկերությունը միտված է ստեղծելու ընդհանուր ժողովրդավարության, բարգավաճման, կայունության միասնական տարածք և ընդլայնելու շփումը և փոխանակությունը: ԱլԳ-ն իսկական գործընկերություն է, որտեղ ԵՄ-ն Արևելյան Եվրոպայի մեր գործընկերների համար առաջարկել է Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակում առկա համագործակցության շրջանակ: Միասին մենք համաձայնել ենք, թե ինչպես այն կարող է օգտագործվել մեր Արևելյան հարևանության հատուկ հանգամանքներում: 2009 թվականից ի վեր մենք ստեղծել ենք հարաբերությունների խիտ ցանց բոլոր մակարդակներում և զգալիորեն ամրապնդել ենք համագործակցությունն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են լավ կառավարումը, օրենքի գերակայությունը, տնտեսական համագործակցությունը, տրասնպորտային և էներգետիկ անվտանգությունը:
Ռիգայի վերջին գագաթաժողովի ժամանակ (2015 թվականի մայիսի 21-22) ԵՄ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները և մեր գործընկեր երկրների ներկայացուցիչները վերահաստատեցին այս հավակնոտ և ռազմավարական Գործընկերության իրենց ընդհանուր տեսլականը՝ հիմնված փոխադարձ շահի և հանձնառությունների և աջակցող բարեփոխումների կայուն գործընթացի վրա: Գագաթաժողովի մասնակիցները վերանայեցին և ողջունեցին Արևելյան գործընկերության նշանակալից ձեռքբերումները 2013 թվականի Վիլնյուսի գագաթաժողովից հետո, մասնավորապես Վրաստանի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը և նախնական կիրառումը, որը կարևոր քայլ է այս գործընկերների՝ ԵՄ հետ քաղաքական ասոցացման և տնտեսական ինտեգրացիայի արագացման համար:
Քաղաքացիների ընդլայնված տեղաշարժն անվտանգ և լավ կազմակերպված միջավայրում շարունակում է մնալ Արևելյան գործընկերության հիմնական նպատակը: Հաջողությամբ ազատ վիզային ռեժիմ է տրամադրվել Մոլդովային 2014 թվականի ապրիլից, ինչը վիզային ռեժիմի ազատականացման և մեր Արևելյան գործընկերների հետ ընդլայնված տեղաշարժի և ճանապարհորդության, բիզնեսի, կրթության և ուսուցման, միջմարդկային շփման օրակարգի ձեռքբերման օրինակ է: Նախորդ մեկ տարվա ընթացքում գրեթե կես միլիոն մոլդովացիներ են ժամանել ԵՄ ազատ վիզային ռեժիմով:
ԵՄ-ում Ուկրաինայի դեսպան Կոնստանտին Ելիսևը կոչ է արել վերանայել իրենց Արևելյան գործընկերության քաղաքականությունը և բաժանել ԱլԳ երկու խմբերի՝ Վրաստան-Մոլդովա-Ուկրաինա և Հայաստան-Բելառուս-Ադրբեջան: Դուք նման տարբերակված մոտեցումը նպատակահարմար համարո՞ւմ եք ՝ հաշվի առնելով վերջին երեք երկրներում ժողովրդավարության զարգացման տարբեր մակարդակները:
- Եվրոպական հարևանության և Արևելյան գործընկերության շրջանակներում Ռիգայի գագաթաժողովի մասնակիցները նաև վերահաստատեցին գործընկերներից յուրաքանչյուրի ինքնիշխան իրավունքն ազատ ընտրելու հավակնությունների մակարդակը և նպատակները, որոնց նրանք ձգտում է Եվրամիության հետ հարաբերություններում: Եվրամիությունը և ինքնիշխան գործընկերները պետք է որոշեն, թե ինչպես են ցանկանում շարունակել իրենց հարաբերությունները:
Արևելյան գործընկերությունը ԵՄ շահագրգիռ երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների համակցություն և բազմակողմանի շրջանակ է, որը միավորում է ԵՄ և գործընկեր երկրներին: Մինչդեռ Ասոցացման համաձայնագրերի մեխանիզմը, որը ներառում է Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի գոտին, տրամադրում է շահագրգիռ երկրներին առաջադեմ հնարավորություններ ԵՄ հետ համագործակցության համար, բազմակողմանի շրջանակի ճկունությունը հնարավորություն է տալիս լավագույն փորձի տարածմանը, մեկը մյուսից սովորելուն, որտեղ կիրառելի է համագործակցության տարածաշրջանային մոտեցումը:
Ե՞րբ հնարավոր կլինի Հայաստանի համար մանդատ ստանալ, և ո՞րը կլինի բանակցությունների ժամկետը:
- Ինչպես արդեն երևի գիտեք, հիմնված իրենց նախնական միացյալ հաջող փորձի վրա՝ ԵՄ և Հայաստանը բանակցություններ կանցկացնեն նոր համապարփակ և իրավական պարտադիր համաձայնագրի շուրջ: Ինչ վերաբերում է ԵՄ ընթացակարգերին, ապա բանակցային մանդատի նախագիծը տրամադրվել է Եվրահանձնաժողովի կողմից նախքան Ռիգայի գագաթաժողովը և ներկայումս քննարկվում է ԵՄ անդամ պետությունների հետ:
ԵՄ-ն պատրաստ է բանակցություններ սկսել, երբ մանդատը հաստատվի անդամ պետությունների կողմից: Բանակցությունների հստակ ժամկետը ինքնին դժվար է կանխատեսել, ինչպես որ բանակցություններից յուրաքանչյուրի դեպքում, սակայն մենք ակնկալում ենք համեմատաբար արագ գործընթաց՝ հաշվի առնելով համատեղ իրականացված համապարփակ աշխատանքը, որը արդեն իսկ կատարվել է նախկինում:
- Ինչպիսի՞ն եք Դուք տեսնում ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների հեռանկարը, և ի՞նչ պետք է անեն կողմերը հետագա համագործակցության խորացման համար:
- ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները լավ հետագծի վրա են գտնվում: Հետագա իրավական պարտադիր համապարփակ համաձայնագիրը՝ ընդգրկող քաղաքական և ոլորտային կողմերը, ինչպես նաև առևտրային համագործակցությունը, անշուշտ կստեղծեն նախադրյալներ դրանց խորացման և ընդլայնման համար: Շատ կարևոր է ԵՄ-Հայաստան բոլոր համաձայնագրերի պատշաճ իրականացումը, ներառյալ նաև նրանք, որոնք կապված են վիզային ռեժիմի դյուրացման և ռեադմիսիայի հետ: Ավելին՝ Երևանի համար կարևոր է լավագույնս օգտագործել մինչև 2017 թվականի համար նախատեսված ԵՄ 140-170 միլիոն եվրո օգնությունը՝ կենտրոնանալով մասնավոր հատվածի զարգացման, պետական կառավարման բարեփոխումների և արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների վրա:
Բացի այդ՝ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները ԵՄ էական աջակցությամբ պետք է շարունակվեն՝ արագացնելով առանձին ոլորտներում՝ մասնավորապես ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության, հակակոռուպցիոն, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների, սահմանադրական և դատական բարեփոխումների ոլորտներում: Առանձնակի ուշադրություն է հարկավոր ընտրական համակարգին, լրատվամիջոցների ազատության հաստատման ջանքերին և հայկական քաղաքացիական հասարակության կարևոր դերին:

Maja Kocijancic: EU-Armenia Relations are on a Good Trajectory (EXCLUSIVE)
"Armedia" Information, Analytical Agency presents an exclusive interview with a Spokesperson for EU Foreign Affairs, Maja Kocijancic.
What do you think, does EaP format proved to be successful (please comment on major achievements and on major drawbacks of this format) and according to you, after the Riga Summit in what direction EaP will further develop?
- The Eastern Partnership aims at building a common area of shared democracy, prosperity, stability and increased interactions and exchanges. The EaP is a genuine partnership where the EU has offered the range of cooperation available in the European Neighbourhood Policy to our partners in Eastern Europe. Together we have agreed how this can be used in the specific circumstances of our Eastern neighbourhood. Since 2009, we have established a dense network of relations at all levels and significantly strengthened cooperation in areas such as good governance and rule of law, economic cooperation, transport and energy security.
At the recent Summit in Riga (21-22 May 2015) the Heads of State or Government of the EU and the representatives of our partner countries reaffirmed their shared vision of this strategic and ambitious Partnership as one based on mutual interests and commitments and supporting sustained reform processes. The participants of the Summit reviewed and welcomed the significant achievements in the Eastern Partnership since the Vilnius Summit in 2013, notably the signing and provisional application of the Association Agreements with Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine, which constitute a major step in accelerating these partners' political association and economic integration with the EU.
Enhanced mobility of citizens in a secure and well-managed environment remains a core objective of the Eastern Partnership. A successful visa free regime introduced with Moldova since April 2014 is an example of progress achieved on the agenda of visa liberalisation and enhancing mobility with our Eastern Partners and facilitating travel, business, education and training and people-to-people contacts. Over the past year, nearly half a million Moldovans have travelled visa-free to the EU.
The Ambassador of Ukraine to the EU Konstantin Yeliseyev called to review their Eastern Partnership policy and to divide EaP into two groups: Georgia, Moldova, Ukraineand Armenia, Azerbaijan, Belarus. Do you consider such kind of differentiated approach appropriate if one takes into consideration different levels of democracy development in the last three countries?
- In the framework of the European Neighbourhood Policy and the Eastern Partnership, the participants in the Riga Summit also reaffirmed the sovereign right of each partner to choose freely the level of ambition and the goals to which it aspires in its relations with the European Union. It is for the EU and its sovereign partners to decide on how they want to proceed in their relations.
The Eastern Partnership is a combination of bilateral relations between the EU and the countries concerned and the multilateral framework that brings all EU and partner countries together. While the mechanisms of Association Agreements (which include a Deep and Comprehensive Free Trade Area) provide the countries concerned with advanced opportunities for bilateral engagement with the EU, the flexibility of multilateral framework allows for sharing best practices, learning from each other and, where applicable, taking regional approach to cooperation.
When will it be possible for Armenia to get a mandate and what will be the timeframe of the negotiations?
- As you may know already, based on the outcome of their successful joint scoping exercise the EU and Armenia will hold negotiations on a new comprehensive and legally binding agreement. As regard the EU procedures, the draft negotiating mandate was approved by the European Commission prior to the Riga summit and is currently being discussed with the EU Member States.
The EU side is ready to enter into negotiations once the mandate is approved by its Member States. The exact timeframe for the negotiation itself is difficult to predict, as in case of any negotiations, but we are looking forward to a relatively rapid and swift process, bearing in mind the comprehensive work done jointly already during the scoping exercise.
How do you see the perspective of the EU-Armenia relations and what the sides should do to further deepen their cooperation?
- EU-Armenia relations are on a good trajectory. The future legally binding comprehensive agreement, covering political and sectorial aspects and also cooperation on trade, will certainly create the premises for their further deepening and expanding. It will be very important to appropriately implement all EU-Armenia agreements, including those related to visa-facilitation and readmission. Moreover, it is important for Yerevan to make best use of the significant EU assistance of EUR 140-170 million planned for the period up to 2017, focusing on private sector development, public administration reform and justice sector reform.
Furthermore, the reforms implemented in Armenia with significant EU support will have to continue, with and acceleration in specific areas, notably democracy and the rule of law, anti-corruption, human rights and fundamental freedoms, constitutional and judicial reform. Particular attention will be needed as regards the reform of the electoral system, the efforts to assure media freedom, and the important role of Armenian civil society.