Եվրոպական խաղերը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության ադրբեջանական տարբերակի քարոզման միջոց
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ներկայումս աշխատում են Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների առաջիկա հանդիպման օրակարգի վրա: Այս մասին նախօրեին Բաքվում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը, փոխանցում է Trend-ը: «Մենք աշխատում ենք հանդիպման օրակարգի վրա: Մենք նաև պատրաստվում ենք այցելել տարածաշրջան այս կամ գալիք ամսվա ընթացքում՝ մանրամասները քննարկելու համար»,-ասել է Պոպովը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, ֆրանսիացի համանախագահ Պիեր Անդրիեն և ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անժեյ Կասպշիկը ժամանել են Բաքու՝ Եվրոպական առաջին խաղերի բացման արարողությանը մասնակցելու համար:
Հունիսի 14-ին համանախագահները հանդիպում են անցկացրել նաև փախստականների հետ Աբշերոն համայնքում: Ամերիկացի համանախագահը հույս է հայտնել, որ այդ մարդիկ հնարավորինս արագ կկարողանան վերադառնալ իրենց բնակավայրեր: «Մենք, որպես միջնորդներ, ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի դա շուտ տեղի ունենա, սակայն շատ բան է կախված երկու երկրների առաջնորդներից և կողմերի քաղաքական կամքից»,- ասել է Ուրլիքը Բաքվում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ՝ հավելելով, որ «Մինսկի խումբը հավատում է հակամարտության ամբողջական կարգավորմանը»:
Հիշեցնենք, որ Ուորլիքը նախորդ շաբաթվա սկզբին ժամանել էր Երևան, որտեղ հանդիպումներ է ունեցել նախագահ Սերժ Սարգսյանի, արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Ուորլիքը Երևանում հանդիպել է նաև Բաքվի Եվրոպական խաղերի մասնակցող հայ մարզիկների հետ:
Նշենք, որ համանախագահները, և ոչ միայն նրանք, հույս են հայտնել, որ հայ մարզիկների մասնակցությունը Բաքվի եվրոպական խաղերին դրական կանդրադառնա Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա: Այսպես, հասարական-քաղաքական հարցերով Ադրբեջանի նախագահի օգնական Ալի Հասանովը Եվրոպական խաղերի բացման կապակցությամբ մամլո ասուլիսի ժամանակ հույս է հայտնել, որ դրանք դրական դերակատարում կունենան Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների մերձեցման համար:
Նշենք, որ Բաքուն Եվրոպական խաղերն օգտագործում է Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ իր դիրքորոշումը քարոզելու համար: «Անկասկած, օգտվելով Եվրոպական խաղերի տված հնարավորություններից, մենք պետք է հյուրերին հասցնենք Ադրբեջանի առաջնային խնդիրը՝ ղարաբաղյան հակամարտությունը: Սակայն դա պետք է անել այնպես, որ հյուրերը չմտածեն, որ դա մեր գլխավոր նպատակն է»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահին առընթեր ոչ կառավարական կազմակերպությունների պետական աջակցության խորհրդի ղեկավար Ազաիյ Գուլիևը:
Իհարկե, այս հայտարարությունն անսպասելի չէր մեզ համար, քանի որ Ադրբեջանը այս հարցը միջազգային հարթակներում իրեն հարմար լույսի ներքո բարձրացնելու համար հսկայական գումարներ է վատնում և չօգտագործել Եվորպական խաղերը այդ նպատակով՝ մանավանդ, որ ինքը հանդիսանում է հյուրընկալող երկիր անտրամաբանական կլիներ Բաքվի համար:

Европейские игры как средство пропаганды азербайджанский версии карабахского конфликта
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ работают над повесткой предстоящей встречи президентов Азербайджана и Армении. Об этом 14 июня сказал российский сопредседатель МГ ОБСЕ Игорь Попов на встрече с журналистами в Баку, передает Trend. "Мы работаем над повесткой встречи. Также мы собираемся посетить регион в этом или следующем месяце и обсудить детали", - сказал Попов.
Сопредседатели МГ ОБСЕ от США Джеймс Уорлик, от Франции - Пьер Андрие, от России - Игорь Попов, а также личный представитель действующего председателя организации Анджей Каспшик прибыли в Баку по приглашению президента Азербайджана Ильхама Алиева для участия в открытии первых Европейских игр. 14 июня они провели встречу в поселке Апшерон с вынужденными переселенцами из Зангелана и посетили школу N33 Зангеланского района. Американский сопредседатель МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик сказал журналистам, что желает, чтобы вынужденные переселенцы вернулись на свои родные земли. "Мы как посредники делаем все, чтобы это произошло скоро, но многое зависит от лидеров двух стран и политической воли сторон", - сказал дипломат. Он также добавил, что Минская группа ОБСЕ верит в полное урегулирование карабахского конфликта.
Отметим, что Уорлик в начале прошлой недели прибыл в Армению, где он провел встречи с президентом РА Сержем Саргсяном, министром иностранных дел Эдвардом Налбандяном и другими высокопоставленными лицами. Уорлик также встретился с армянскими спортсменами, которые с 12-го по 28-ое июня принимают участие в первых Европейских играх в Баку. На встрече присутствовали личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспрчик. Сопредседатели тогда выразили надежду, что участие армянских спортсменов в Европейских играх в Баку положительно скажется на процессе урегулирования карабахского конфликта.
Между тем, помощник президента Азербайджана по общественно-политическим вопросам Али Гасанов на пресс-конференции, посвященной первым Европейским играм, выразил надежду, что Игры сыграют положительную роль в сближении народов Азербайджана и Армении.
Отметим, что официальный Баку использует Европейские игры пропаганды своей версии и своей позиции по карабахской проблеме. "Безусловно, пользуясь созданными в период Евроигр возможностями, мы должны донести до гостей наипервейшую проблему Азербайджана – карабахский конфликт. Но это нужно сделать так, чтобы гости не подумали, что главная цель проведения этого мероприятия - пропаганда. Мы должны сделать это в той форме, которая принята в международном сообществе", - "проговорился" глава Совета государственной поддержки неправительственных организаций при президенте Азербайджана Азай Гулиев. Он также призвал азербайджанских журналистов по возможности больше общаться с иностранными коллегами, информируя их о карабахском конфликте.
Естественно, Баку, который тратит огромные деньги на пропаганду и пиар собственной страны, будет использовать трибуну Евроигр для распространения собственной версии карабахской проблемы. Однако миссия Олимпийских игр - быть вне политики. И если бакинским чиновникам такие простые истины не объясняли, думается, иностранные спортсмены и спортивные журналисты окажутся выше дешевой политической пропаганды...