Ուկրաինա. բանակը մեծանում է, բայց գումարներ չկան
Ուկրաինայում վերջին մի քանի մոբիլիզացիաների արդյունքում բանակի զինծառայողների քանակը գերազանցել է օրենքով սահմանված 250 հազարը: Այս մասին Գերագույն ռադայում հայտարարել է Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Յուրի Գուսևը: Նրա խոսքով՝ մեկ տարվա ընթացքում զինված ուժերի քանակը գրեթե կրկնապատկվել է, և բանակը չի կարողանում զինվորներին ապահովել անհրաժեշտ պարագաներով և մթերքով:
«Բավարա՞ր են արդյոք Ուկրաինայի զինված ուժերի նյութատեխնիկական ապահովման համար պետական բյուջեյով նախատեսված միջոցները: Բավարար չեն: Պետական բյուջեն նախատեսված է եղել 140 հազար զինծառայողի հաշվով, սակայն այժմ ունենք 250 հազար զինծառայող: Իսկ հաշվի առնելով հնարավոր մոբիլիզացիոն ալիքը, ապա զինծառայողների թիվը կգերազանցի 250 հազարը: Թիկունքի ապահովման համար, ըստ գլխավոր շտաբի, անհրաժեշտ է շուրջ 12 մլրդ 130 մլն գրիվնի, իսկ 2015թ-ին հատկացվել է միայն 6 մլրդ 576մլն գրիվնի, այսինքն՝ ընդհանուր կարիքի մոտ 54%-ը»,- հայտարարել է պաշտպանության նախարարը:
Նշենք, որ ուկրաինական հակամարտության բռնկումից ի վեր հատկացումները բանակին կտրուկ աճել են: Ավելին, տարբեր հասարակական միավորումների կողմից պարբերաբար կազմակերպվել են դրամահավաքներ՝ բանակին և կամավորական ջոկատներին օժանդակելու նպատակով: Բացի այդ, ԱՄՆ-ն և եվրոպական մի շարք երկրներ ուկրաինական զինված ուժերին այս ընթացքում տրամադրել են ինչպես տարաբնույթ սպառազինություններ, այնպես էլ պարենային օգնություն:
Իրականացվող հսկայական ծախսերը մյուս կողմից առաջացնում են տարաբնույթ հարցեր՝ կապված դրանց արդյունավետության հետ, քանի որ կոռուպցիայի մակարդակն ինչպես Ուկրաինայի պետական համակարգում, այնպես էլ բանակում բավական բարձր է:
Կարելի է ակնկալել, որ մոտ ապագայում բանակի ֆինանսավորման խնդրի շուրջ իրավիճակն առավել կբարդանա, քանի որ պաշտպանության նախարարությունը, բացի բանակի նյութատեխնիկական ապահովման համար նախատեսված ծախսերից, մտադիր է խորհրդարանից հավելյալ միջոցներ խնդրել բանակի բարեփոխումների՝ ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու համար: Այդ նպատակով արդեն իսկ ստեղծվել է բարեփոխումների գրասենյակ, որը պետք է զբաղվի համապատասխանեցման խնդրով, ինչն իրենից ներկայացնում է բավական ծախսատար և ժամանակատար գործընթաց, որը ենթադրում է փոփոխություններ սկսած մարտավարատակտիկական մոտեցումներից մինչև ռազմական հանդերձավորում:

Ukraine: the Army Expands, but There is No Money
As a result of the last few mobilizations in Ukraine the Army now exceeds 250 thousand prescribed in the law. This was declared by the Deputy Defense Minister of Ukraine Yuri Gusev in the Supreme Rada. According to him, the number of the armed forces has doubled in a year, and the army cannot provide its soldiers with necessary items and food.
"Is the money provided by the state budget sufficient for providing the Armed Forces of Ukraine with logistics? It is insufficient. The state budget was calculated for 140 thousand soldiers, but they now have 250 thousand soldiers. Taking into consideration the possible wave of mobilization, the number of the soldiers will exceed 250 thousand,” the Deputy Defense Minister declared.
It should be mentioned that since the outbreak of the conflict in Ukraine the allocations for the army has drastically increased. Moreover, NGOs are regularly organizing fundraising for supporting the army and the volunteer groups. In addition, the United States and several European countries during this period have provided the Ukrainian armed forces with a variety of weapons, as well as with food.
The huge expenses on the other hand raise various questions concerning the efficiency, as the level of corruption both in the Ukrainian state system and in the army is quite high.
It can be expected that in the near future the situation over financing of the army will become harder, as the Defense Ministry, in addition to the costs for providing the army with logistics, will ask additional means for reforming the army so as it is in compliance with the NATO standards. For this purpose an office of reforms has already been opened, which presupposes quite large expenses and will last for a long time, which supposes changes starting from tactical approaches to military uniforms.