«Հայ», «հայազգի մարդ» բառերը Շվեյցարիայում ինձ հետ են ասոցացվում․ Շառլ Ազնավուր (բացառիկ)
Աշխարհահռչակ երգիչ, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի հիշատակին ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ  բացառիկ հարցազրույցը նրա հետ, որպես Շվեյցարիայի Համադաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան։ Հարցազրույցն իրականացվել է «Մեր հարևան Եվրոպա. Շվեյցարիա» ծրագրի (09.10.2010) շրջանակներում։
Խորին ցավակցություն ենք հայտնում Շառլ Ազնավուրի հարազատներին։
-Պարո'ն դեսպան, մենք գիտենք, որ աշխարհահռչակ շանսոնյեի համար բաց են աշխարհում բոլոր դռները: Դուք Հայաստանի դեսպանն եք Շվեյցարիայում, արդյո՞ք Հայաստանի նկատմամբ էլ այդ ընկալումը կա այս երկրում:
-Շվեյցարիան մոտ է հայ ժողովրդին, ինչպես Ֆրանսիայում ֆրանսիացիները մոտ են կանգնած հայ ժողովրդին: Եվ երբ երկրները մոտ են կանգնած ժողովրդին, մեքենաբար նրանք զգում են նաև կապվածություն երկրի նկատմամբ: Ամեն անգամ, երբ քաղաքական գործիչներ են եկել Ֆրանսիա կամ Շվեյցարիա նրանց վարքագիծն ու պահվածքը եղել է միշտ հիասքանչ: Նրանք ջերմ են, բաց են, հումորի զգացում ունեն, իսկ սա շատ մեծ նշանակություն ունի վարքագծի տեսակետից: Սա ճշմարիտ է հայկական երեք նախագահների դեպքում էլ: Եվ այս դեպքում նույնը պետք է ասեմ նաև ՀՀ ԱԺ նախագահի կապակցությամբ: Բոլոր դեպքերում հայերն այն ժողովուրդն են, ում Ֆրանսիայում անվանում են "օրինակելի սփյուռք": Այստեղ ավելի մոտ են հայերին, քան թուրքերին:
-Իսկ բարեկամական ջերմ հարաբերությունները ժողովուրդների միջև ինչպե՞ս են արտահայտվում իրական քաղաքականության մեջ:
-Հիանալիորեն, առանց որևէ խնդրի: Չպետք է մոռանանք, որ "հայ", "հայազգի մարդ" բառերն ինձ հետ են ասոցացվում և այստեղ պոպուլյար են դարձել տարիներ առաջ` մոտ 60 տարուց ավելի:
-Դա մոռանալ հնարավոր չէ:
-Ճիշտ եք ասում, զարմանալի բան կա սրա մեջ, և` հաճելի: Ասում են` "այդ Դուք էլ եք հա՞յ, Ազնավուրի պես": Սա մեքենաբար է եկել մարդկանց ուղեղ:
-Որպես դեսպան` ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-շվեյցարական քաղաքական համագործակցությունը:
-Այս պահի համար հիանալի է ընթանում գործը, և ես տպավորություն ունեմ, որ դեռ ավելի պետք է լավանա: Շվեյցարիան այն երկրների թվին է պատկանում, որոնք բավակնին շուտ ճանաչեցին Հայոց Ցեղասպանությունը: Այլ երկրներում այս գործընթացն առավել երկար ճանապարհ անցավ: Այստեղ 2003-ին դա տեղի ունեցավ: Պետք է ասել, որ պարոն Ժակ Շիրակի ավանդը ևս մեծ է այդ հարցում, նա մեծ հեղինակություն է վայելում նաև իր երկրի սահմաններից դուրս, ուստի այդ հարցում հետևեցին նրա օրինակին:

В Швейцарии слово "армянин" ассоциируется со мной: Шарль Азнавур (эксклюзив)
В память о великом шансонье, Национальном герое Армении Шарле Азнавуре ИАА "Армедиа" перепубликовывает интервью с Азнавуром, сделанное в рамках проекта "Наш сосед - Европа: Швейцария" в бытность его Чрезвычайным и полномочным послом РА в Швейцарии (09.10.2010).
Искренне сочувствуем родным и близким великого армянина, а также тысячам почитателей Шарля Азнавура...
- Господин посол, мы знаем, что для всемирно известного шансонье в мире открыты все двери. Вы – посол Армении в Швейцарии. Есть ли подобное отношение в Швейцарии и к стране Армения?
- Швейцария очень близка армянскому народу, как, например, во Франции французы очень близки армянам. И когда страны близки с представителями того или иного народа, такое отношение механически передается и их стране. Каждый раз, когда из Армении в Швейцарию или во Францию приезжали политические деятели, они вели себя превосходно! Это открытые, "теплые" люди, обладающие хорошим чувством юмора, а это очень важно в общении, в создании впечатления о своей стране. Исключительно такими себя показали все три армянских президента. Вообще, армяне тот народ, который во Франции принято называть "примерной Диаспорой". Здесь, в Швейцарии, намного ближе армяне, нежели турки…
- А как теплые дружественные отношения между народами отображаются в реальной политике?
- Прекрасно, без каких-либо проблем! Вообще, слово "армянин" ассоциируется здесь со мной, и оно стало тут популярным много лет назад, более 60 лет назад. Есть и удивительное в этом, и очень приятное. Говорят – "Вы тоже армянин, как Азнавур"…
- Как посол как Вы оцениваете армяно-швейцарское политическое сотрудничество?
- На этот момент работа идет прекрасно, и у меня такое впечатление, что станет все лучше и лучше. Швейцария относится к числу стран, которые достаточно давно признали Армянский Геноцид. В других странах этот процесс длился довольно долго. Здесь это произошло в 2003 году. Надо сказать, что большой вклад в это дело внес и господин Жак Ширак. У него был огромный авторитет и за пределами своей страны, потому и в этом вопросе в Швейцарии последовали его примеру.