Հունաստանը սպառնում է դատի տալ ԵՄ-ին
Հունաստանի իշխանությունները սպառնացել են ԵՄ դեմ հայց ներկայացնել Եվրոպական դատարան՝ եվրագոտուց երկրի դուրս գալն ագելափակելու և բանկային համակարգի անկումը կանխելու համար, գրում է The Telegraph-ը:
«Հունական կառավարությունը կօգտագործի իր բոլոր իրավունքները: Մենք խորհրդակցում ենք Եվրոպական դատարան հայց ներկայացնելու շուրջ, քանի որ ԵՄ պայմանագրերը չեն նախատեսում եվրոյի գոտուց դուրս գալ»,- հայտարարել է Հունաստանի ֆինանսների նախարար Յանիս Վարուֆակիսը:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ-ում արդեն զգուշացրել են երկրի՝ եվրագոտուց դուրս գալու մասին՝ եթե հուլիսի 5-ի հանրաքվեին հույները մերժեն տնտեսական նոր պլանը:

Греция может подать иск в Европейский суд против ЕС
Власти Греции пригрозили обратиться в Европейский суд против Европейского союза, чтобы блокировать выход страны из зоны евро и остановить удушение банковской системы, сообщает gazeta.ru со ссылкой Telegraph.
"Греческое правительство будет использовать все свои законные права. Мы советуемся по поводу возможности подачи иска в Европейский суд, поскольку договоры ЕС не предусматривают выхода из зоны евро, и мы отказываемся делать это. Наше членство не является предметом торга", - заявил изданию министр финансов Греции Янис Варуфакис.
Воинственные заявления из Греции делаются на фоне предупреждений крупных держав ЕС о возможном выходе страны из зоны евро в случае, если избиратели отвергнут на референдуме 5 июля план экономии.