Ոստիկանությունը կոչ է անում ցուցարարներին ինքնակամ հեռանալ
ՀՀ ոստիկանությունը կոչ է անում Բաղրամյան պողոտայում նստացույցի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին դրսևորել ողջախոհություն և ինքնակամ վերացնել Բաղրամյան պողոտայի շուրջ տասն օր տևող արգելափակումը: Այս մասին ասված է ՀՀ Ոստիկանության տարածած պաշտոնական հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է․ «2015 թ. հունիսի 19-22-ը էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման դեմ բողոքող քաղաքացիները, առանց «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված ընթացակարգերի պահպանման, Երևանի Ազատության հրապարակում կազմակերպել են հավաք և շուրջօրյա նստացույց: Վերոնշյալ անձինք հունիսի 22-ին անօրինական երթ են իրականացրել դեպի Բաղրամյան պողոտա՝ ամբողջությամբ արգելափակելով դրա տրանսպորտային և հետիոտնային երթևեկությունը, իսկ ժամը 20:00-ի սահմաններում երթը նույն վայրում վերածել են անժամկետ նստացույցի:
Ինչպես հավաքի, այնպես էլ երթի ու դրան հաջորդած շուրջ 10-ը ժամ նստացույցի ամբողջ ընթացքում ՀՀ ոստիկանությունը պարբերաբար իրականացրել է ՀՀ օրենսդրությանը և միջազգային չափանիշներին համահունչ նախազգուշական և կանխարգելիչ գործողություններ: Եվ միայն հունիսի 23-ի առավոտյան, հավաքը Ազատության հրապարակ տեղափոխելու տևական ապարդյուն բանակցություններից և անօրինական հավաքը դադարեցնելու վերաբերյալ անտեսված բազմաթիվ նախազգուշացումներից հետո, ՀՀ ոստիկանությունը ստիպված է եղել դադարեցնել հավաքը: Համաձայն նման դեպքերին հատուկ գործելակերպին՝ ՀՀ ոստիկանությունն անմիջապես նախաձեռնել է նաև իր աշխատակիցների գործողությունների իրավաչափության ստուգման ներքին ընթացակարգեր:
Չնայած դրան, նույն օրը երեկոյան, հավաքի կազմակերպիչներն ու մասնակիցները նոր անօրինական հավաքի, դրան հաջորդած երթի, նստացույցի և ոչ իրավաչափ այլ գործողությունների միջոցով դարձյալ ամբողջությամբ կաթվածահար են արել Բաղրամյան պողոտայի և դրան հարակից փողոցների երթևեկությունը:
Նշված ժամանակահատվածից մինչ օրս ՀՀ ոստիկանությունը հանդուրժողականություն է դրսևորել Երևան քաղաքի հիմնական մայրուղիներց մեկի տևական արգելափակման, հավաքի վայր դրա անցկացման ժամանակ չօգտագործվող առարկաներ բերելու, ինչպես նաև բնակելի շինություններին  հարող տարածքներում գիշերային ժամերին անձանց հանգիստը խանգարող աղմուկի նկատմամբ՝ հնարավորություն տալով հավաքի մասնակիցներին հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցի կապակցությամբ արտահայտել իրենց դիրքորոշումը:
Միաժամանակ, ՀՀ ոստիկանությունը փաստում է, որ հավաքների ազատության  իրավունքի ցանկացած դրսևորում, անկախ դրա բնույթից, մասնակիցների պահանջների էությունից կամ այդ պահանջների բավարարման կապակցությամբ վերջիններիս վերաբերմունքից, պետք է համապատասխանի ՀՀ Սահմանադրության, «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի և այլ իրավական ակտերի վերաբերելի դրույթներին:
Այս  առումով հավաքների ազատության իրավունքը, նախ և առաջ, չունի և չի կարող ունենալ բացարձակ բնույթ, և ժողովրդավարական հասարակությունում կարող է սահմանափակվել ի շահ  հասարակական կարգի պահպանության կամ այլոց սահմանադրական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության, ներառյալ՝ բնականոն երթևեկության ապահովման:
Օրենսդրական կարգավորումներից պարզորոշ հետևում է նաև, որ ցանկացած հավաք ունի սկիզբ և ավարտ, այսինքն՝ պետք է կրի ժամանակավոր բնույթ: Բացի այդ, հավաքների ազատության իրավունքի բովանդակությունն իր մեջ չի ներառում հավաքի ընթացքում հնչեցվող պահանջի բավարարումը:
Միաժամանակ ՀՀ ոստիկանությունը կարևորում է այն հանգամանքը, որ հավաքի կազմակերպիչներն ու մասնակիցները բավարար ժամանակ են ունեցել իրենց պահանջները բարձրաձայնելու, ինչպես նաև հանրությանը, իրավասու մարմիններին ու պաշտոնատար անձանց դրանք ներկայացնելու համար:
Այս պայմաններում Երևան քաղաքի տրանսպորտային հիմնական խողովակներից մեկը, որն օրական ապահովում է մի քանի տասնյակ հազար մարդկանց տեղաշարժը, ներառյալ՝ աշխատելու, հանգստի և անհրաժեշտ այլ պահանջմունքների բավարարումը, շարունակում է անորոշ  ժամանակով արգելափակված մնալ: Ավելին, Բաղրամյան պողոտայի երթևեկելի մասում և մայթերին տեղադրված են հասարակական տրանսպորտի և հետիոտների ազատ տեղաշարժը սահմանափակող առարկաներ կամ այլ արգելապատնեշներ: Ի վերջո, քաղաքի մշտապես ծանրաբեռնված մայրուղիներից մեկը տևական ժամանակով փակվել և օգտագործվում է ազատ ժամանցի կամ սպորտային ու մշակութային միջոցառումներ կազմակերպելու նպատակով:
Հիմք ընդունելով վերոշարադրյալ փաստերը և դրանց տրված իրավական գնահատականները, ՀՀ ոստիկանությունը հայտարարում է, որ Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտան տևական ժամանակով և ամբողջությամբ արգելափակելու հանգամանքն իր բնույթով և առաջացրած հետևանքներով անհամաչափ սահմանափակում է այլ անձանց սահմանադրական իրավունքները և հանրության շահերը:
Ուստի, ՀՀ ոստիկանությունը կոչ է անում հավաքի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին դրսևորել ողջախոհություն, հարգել ՀՀ Սահմանադրությունն ու օրենքները, այլոց իրավունքներն ու օրինական շահերը և ինքնակամ վերացնել Բաղրամյան պողոտայի շուրջ տասն օր տևող արգելափակումը: Միաժամանակ ՀՀ ոստիկանությունը հորդորում է հավաքի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին.
-     Հետագայում հնարավոր հանրային միջոցառումներն անցկացնել «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների պահպանմամբ,
-     ՀՀ ոստիկանության հետ բանակցությունների արդյունքում հավաքը տեղափոխել այլ վայր:
Հակառակ դեպքում ՀՀ ոստիկանությունը ստիպված կլինի ամբողջ ծավալով գործադրել ՀՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունները:
ՀՀ ոստիկանությունը լիահույս է նաև, որ վերջին օրերին խաթարված հասարակական կարգը, հանրային կառույցների բնականոն գործունեությունը, ինչպես նաև անձանց խախտված իրավունքները հնարավոր է վերականգնել բարի կամքի դրսևորման և փոխըմբռնման մթնոլորտում` առանց հարկադրանքի կամ ուժային գործողությունների»։

Полиция Армении призывает добровольно прекратить демонстрации
Полиция Республики Армения призывает организаторов и участников собрания проявить здравомыслие и добровольно прекратить блокаду проспекта Баграмян, длящуюся около десяти дней. Об этом говорится в заявлении полиции.
19-22 июня 2015 года граждане, выражавшие недовольство в связи с повышением цен на электроэнергию, без сохранения процедуры, предусмотренной Законом Республики Армения "О свободе собраний", на Ереванской площади "Свобода" организовали собрание и круглосуточную сидячую забастовку. 22-го июня вышеуказанные лица провели незаконное шествие в сторону проспекта Баграмяна, полностью парализовав транспортное и пешеходное движение, а в районе 20ч 00минут шествие превратили в бессрочную сидячую забастовку.
В течение всего собрания, шествия и последующей за этим около 10-часовой сидячей забастовки, Полиция Республики Армения, в рамках Законов Республики Армения и в соответствии с международными нормами, периодически проводила предупредительные и профилактические мероприятия. И только утром 23-го июня, после неоднократных, но тщетных попыток провести переговоры, с целью переноса собраний на площадь "Свободы" и проигнорированных многократных предупреждений о прекращении незаконных собраний, Полиция Республики Армения была вынуждена прекратить собрание.
Согласно предусмотренному в аналогичных ситуациях образу действий, Полиция Республики Армения, безотлагательно начала также внутреннюю процедуру проверки правомерности действий своих служащих.
Несмотря на это, вечером того же дня организаторы и участники незаконного собрания путем последующих за этим шествий, сидячей забастовки и других неправомерных действий, вновь полностью парализовали движение на проспекте Баграмяна и прилегающих к нему улицах.
С этого момента и до сих пор Полиция Республики Армения проявляла терпимость по факту блокирования одной из главных улиц города Еревана, к приносимым к месту собрания неприменяемым предметам, а также к шуму, мешающему ночному отдыху людей близлежащих жилых кварталов, предоставив возможность участникам собрания выразить свою точку зрения по вопросу, представляющему общественный интерес.
Одновременно Полиция Республики Армения констатирует, что любое проявление права на свободное собрание, независимо от характера, от сущности требований  участников или отношения последних к удовлетворению данных требований должно соответствовать Конституции Республики Армения, Закону Республики Армения "О свободе собраний" и другим нормативным актам.
В этом плане право на свободное собрание, прежде всего, не может иметь абсолютный характер и в демократическом обществе может ограничиваться в пользу охраны общественного порядка и защиты свобод, включая нормальное дорожное движение.
Из регулирующего законодательства явно следует, что любое собрание имеет начало и конец, то есть должно носить временный характер. Кроме этого, содержание права на свободное собрание не включает в себя обязательное удовлетворение требования, представленного во время собрания.
Одновременно Полиция Республики Армения считает важным то обстоятельство, что организаторы и участники собрания имели достаточное время для предъявления своих требований, а также предоставления их обществу, компетентным органам и должностным лицам.
В этих условиях один из основных транспортных каналов города Еревана, который обеспечивает ежедневное передвижение нескольких десятков тысяч людей, в том числе на работу, отдых и удовлетворение других необходимых потребностей, продолжает оставаться заблокированным на неопределенное время. Более того, на проезжей части и тротуарах проспекта Баграмяна расположены предметы или другие заграждения, препятствующие свободному передвижению общественного транспорта и пешеходов. Наконец, одна из постоянно загруженных магистралей города перекрыта на продолжительное время и используется с целью организации свободного времяпрепровождения или спортивных и культурных мероприятий.
На основании вышеизложенных фактов и данной им правовой оценки Полиция Республики Армения заявляет, что обстоятельство длительного и полного перекрытия проспекта Баграмяна города Еревана своей сущностью и возникшими последствиями непропорционально ограничивает конституционные права других лиц и интересы общества.
Поэтому Полиция Республики Армения призывает организаторов и участников собрания проявить здравомыслие, уважать Конституцию и законы Республики Армения, права и законные интересы других лиц и добровольно прекратить блокаду проспекта Баграмян, длящуюся около десяти дней.
Одновременно Полиция Республики Армения призывает организаторов и участников собрания:
- В дальнейшем проводить возможные общественные мероприятия, соблюдая требования закона Республики Армения "О свободе собраний".
-По итогам переговоров с Полицией Республики Армения собрание перенести на другую территорию.
В противном случае Полиция Республики Армения будет вынуждена полномасштабно применить полномочия, возложенные на нее законодательством Республики Армения.
Полиция Республики Армения надеется также, что нарушенный в последние дни общественный порядок, естественная деятельность общественных структур, а также нарушенные права лиц можно восстановить проявлением доброй воли и в рамках взаимопонимания – без принуждения или силовых действий.