Ուկրաինացիների 47.5%-ը կողմ է ռուսերենին պետական կարգավիճակ տրամադրելուն
Կիևի սոցոլոգիայի միջազգային ինստիտուտի անցակցրած սոցհարցման տվյալներով ուկրաինացիների 47.5%-ը պատրաստ է ընդունել ռուսերենը՝ որպես երկրորդ պաշտոնական լեզու՝ երկրում խաղաղություն հաստատելու համար: Այս մասին հաղորդում է РИА Новости –ն ՝ հղում կատարելով УНИАН-ին:
Նշենք նաև, որ ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել է, որ միակ պաշտոնական լեզուն երկրում ուկրաիներենն է լինելու:
«Ես պատրաստ եմ փոփոխություն կատարել՝ ընդունելով երկրորդ լեզու և դաշնայնացում, բայց համոզված եմ, որ Ուկրաինան կասի «ո՛չ», - ասել է նա:

Украинцы готовы сделать русский язык вторым государственным
Согласно опросу, проведенному Киевским международным институтом социологии, 47,5% граждан Украины готовы сделать русский язык вторым государственным ради установления мира в стране. Об этом сообщает РИА Новости, ссылаясь на УНИАН.
Отметим, что ранее президент Украины Петр Порошенко неоднократно заявлял, что единственным государственным языком в стране будет украинский.
"Я готов вынести на референдум вопрос второго государственного языка и вопрос федерализации, и я уверен, что украинский народ скажет свое решительное "Нет!"", -заявил Порошенко.