Քերին Պարսից ծոցի երկրների հետ կքննարկի Իրանի միջուկային համաձայնագիրը
Պարսից ծոցի արաբական երկրների հետ Իրանի միջուկային համաձայնագիրը քննարկելու համար ԱՄՆ-ին պետքարտուղար Ջոն Քերին կմեկնի Քաթար: Այս մասին հայտարարել Քերին Նյու Յորքում Միջազգային հարաբերությունների խորհրդում ունեցած ելույթի ժամանակ, տեղեկացնում է РИА Новости-ին:
«10 օրից ես կմեկնեմ Դոհա՝ Պարսից ծոցի երկրների հետ տվյալ համաձայնագիրը քննակելու համար»,- նշել է ամերիկացի դիվանագետը:
Պետքարտուղարը նաև նշել է, որ այդ բանակցություններում խոսքը մասնավորապես գնալու է տարածաշրջանի անվտանգության ապահովման մասին: «Մենք կքննարկենք ահաբեկչության դեմ պայքարը, ծայրահեղականության ֆինասավորման դիմակայումը և այն ամենն, ինչ անում է Իրանը»,- նշել է Քերին:

Керри обсудит соглашение по Ирану со странами Персидского залива
Госсекретарь США Джон Керри сообщил в пятницу, что в начале августа отправится в Катар для обсуждения соглашения по Ирану со странами Персидского залива, сообщает РИА Новости.
"Через десять дней я отправляюсь в Доху для обсуждения со странами Персидского залива данного соглашения", - сказал он, выступая в Совете по международным отношениям в Нью-Йорке.
Госсекретарь отметил, что речь на этих переговорах пойдет, в частности, об обеспечении безопасности в регионе. "Мы обсудим борьбу с терроризмом, противостояние финансированию экстремистов - все, что делает Иран", - сказал он.