Էրդողանը բոլոր ճակատներում պատերազմ է հայտարարել քրդերին
Վերջին 20 օրերի ընթացքում Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները պատճառ դարձան խոսելու Թուրքիայի տարածաշրջանային նոր ռազմավարության մասին: Փաստ է, որ ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև ձեռք բերված համաձայնությունից հետո Թուրքիան գործում է որպես «Իսլամական պետության» դեմ միջազգային կոալիցիայի ակտիվ անդամ: Անհասկանալի է, սակայն, թե որն է այս իրադարձությունների ֆոնին բոլոր ճակատներում քրդերի հանդեպ քաղաքականության կտրուկ փոփոխության պատճառը:
Թուրքական իշխանությունները 2013 թվականից հայտարարում էին, որ վճռական են տրամադրված Քրդստանի Աշխատավորական կուսակցության (PKK) հետ սկսած խաղաղ գործընթացը վերջնական ավարտին հասցնելու համար: Իսկ հիմա ակտիվ հարվածներ են հասցնում PKK-ի դիրքերին ինչպես Թուրքիայում, այնպես էլ հյուսիսային Իրաքում` հայտարարելով, որ մտադիր են պայքարել բոլոր ահաբեկչական տարրերի դեմ: «Թուրքական նպատակակետերի վրա շարունակվող հարձակումների համապատկերին Անկարան չի կարող շարունակել քրդական խաղաղ գործընթացը: Անհնար է շարունակել այս գործընթացը նրանց հետ, ովքեր սպառնում են մեր ազգային միասնությանն ու եղբայրությանը»,- հայտարարում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը` մատնանշելով թուրքական անվտանգության ուժերի և մի շարք կառույցների վրա վերջին օրերին տեղի ունեցած հարձակումները:
Իշխանությունները մեղադրում են նաև խորհրդարանական ընտրություններում առաջին անգամ ձայների 13%-ը ստացած քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությանը PKK-ի հետ համագործակցելու մեջ: Որոշ լրատվամիջոցներ անգամ գրում են, որ Էրդողանը կարող է արգելել այս կուսակցության գործունեությունը: Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունը, սակայն, հերքում է PKK-ի հետ կապեր ունենալու մեղադրանքները:
Մյուս կողմից՝ Թուրքիան շարունակում է քայլեր ձեռնարկել Սիրիայի հետ սահմանի վրա «անվտանգության գոտի» ստեղծելու համար` հայտարարելով, թե այս հարցում համաձայնության է եկել Միացյալ Նահանգների հետ: Այս տեղեկությունը, սակայն, դեռևս պաշտոնապես չի հաստատվել ԱՄՆ-ի կողմից: Թեև Թուրքիան հայտարարում է̦ որ Սիրիայի հյուսիսում բուֆերային գոտու ստեղծման նպատակը տարածքը ԻՊ-ից մաքրելն է, ակնհայտ է, որ թուրքական գործողություններն ուղղված են նաև այս շրջանները վերահսկող սիրիական քրդական ուժերի դեմ: Վերջիններս հաստատել են, որ Թուրքիան հարվածներ է հասցնում նաև իրենց դիրքերին:
Թուրքական ղեկավարության վերոնշյալ գործողությունների արդյունքում սրվել են Թուրքիայի հարաբերությունները Իրաքյան Քրդստանի հետ̦ որի հետ վերջին տարիներին թուրքական ղեկավարությունն ակտիվորեն համագործակցում էր հատկապես էներգետիկ ոլորտում: Իրաքյան Քրդստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանին կոչ է արել թուրքական իշխանություններին և PKK-ին վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ նշելով, որ խաղաղ գործընթացը չի կարելի դադարեցնել:
Իհարկե, այս ամենը տեղի է ունենում միջազգային ուժերի թողտվության պայմաններում: Միացյալ Նահանգները, Գերմանիան, ՆԱՏՕ-ն և այլ ուժեր, կոչ անելով Թուրքիային չդադարեցնել քրդերի հետ խաղաղ գործընթացը, հայտարարում են, որ «Թուրքիան պաշտպանվելու և ահաբեկչության դեմ պայքարելու իրավունք ունի»: Սա պատճառ է հանդիսացել պնդելու, որ միջազգային ուժերը կրկին դավաճանում են քրդերին, ովքեր զգալի դերակատարում են ունեցել ԻՊ-ի դեմ պայքարում:
Ի վերջո, ո՞րն է թուրքական ղեկավարության գործողությունների նպատակը: Որոշ վերլուծաբաններ կարծում են, որ քրդերի դեմ արշավը ներքին քաղաքական դրդապատճառներ ունի: Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը կորցրեց իր խորհրդարանական մեծամասնությունը, մինչդեռ քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունն առաջին անգամ կարողացավ հաղթահարել 10%-անոց շեմը: Եվ քանի որ ԱԶԿ-ն չի ցանկանում համապատասխան փոխզիջումների գնալ կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու համար, գերադասում է նոր ընտրություններ անցկացնել: ԻՊ-ից բխող սպառնալիքի ֆոնին օգտվելով PKK-ին հարվածելու և հակաքրդական տրամադրությունները բորբոքելու ընձեռված հնարավորությունից` ԱԶԿ-ն ցանկանում է նոր ընտրություններ անցկացնել` հուսալով, որ այս անգամ կհաջողվի ստանալ նաև ազգայնական թևի ձայները, իսկ քրդական կուսակցությունը չի կարողանա խորհրդարան մտնելու համար անհրաժեշտ ձայներ հավաքել: Այս ամենի արդյունքում ԱԶԿ-ն կկարողանա ավարտին հասցնել նոր Սահմանադրություն ընդունելու իր վաղեմի ծրագիրը:
Մյուս կողմից՝ թուրքական իշխող վարչակազմը փորձում է վերականգնել իր ռազմավարական գերակայությունը և ազդակ հաղորդել ոչ միայն Թուրքիայի, այլ նաև Սիրիայի, Իրաքի քրդերին այն մասին, որ մտադիր չէ հաշտվել տարածաշրջանում քրդական պետություն ստեղծելու նրանց մտադրության հետ: Եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ Իրաքում քրդերն արդեն ինքնավարություն ունեն, Սիրիայում պատերազմի արդյունքում զգալիորեն ամրապնդել են իրենց դիրքերը, արդեն մի շարք շրջաններ են վերահսկում, և սրան գումարենք այն փաստը, որ Թուրքիայում ավելի քան 15 միլիոն քուրդ է բնակվում, որոնք ևս քրդական պետություն ստեղծելու տեսլական ունեն, ապա այս վարկածը բավական իրատեսական է թվում:

Эрдоган объявил войну курдам на всех фронтах
Последние события в Турции дают повод говорить о новой стратегии страны в регионе. Тот факт, что после достижения соглашения с США Турция стала активным членом международной коалиции против Исламского Государства, уже никем не оспаривается. Однако непонятно, в чем причина резкой смены турецкой политики по отношению к курдам - на всех фронтах.
С 2013 года турецкие власти заявляют, что настроены решительно и хотят  довести до конца процесс мирного урегулирования с Рабочей партией Курдистана (PKK). А сейчас те же самые турецкие власти активно бомбят позиции курдов в Турции и северном Ираке, заявляя, что намерены бороться "со всеми террористическими элементами". «На фоне нападений на турецкие цели Анкара не может продолжить мирный процесс. Невозможно продолжить процесс с теми, кто угрожает нашему национальному единству и братству», - заявляет президент Турции Тайип Эрдоган, указывая на нападения со стороны курдов на турецкие силы безопасности и турецкие объекты.
Турецкие власти также обвиняют прокурдскую "Демократическую партию народов" в содействии PKK. Напомним, что эта партия впервые получила 13% голосов на парламентских выборах. Некоторые СМИ даже пишут, что Эрдоган может запретить деятельность этой партии. Между тем, "Демократическая партия народов" отрицает эти обвинения.
С другой стороны, Турция продолжает действовать в направлении создания "зоны безопасности" на сирийско-турецкой границе, заявляя, что достигла соглашения по этому вопросу с США. Однако американская сторона еще не подтвердила эти сообщения. Несмотря на уверения Турции о том, что целью создания буферной зоны на севере Сирии является очистка этого региона от боевиков ИГ, очевидно, что действия Турции направлены также против курдских сил Сирии, которые контролируют эти регионы. Эти силы уже подтвердили, что турецкая сторона бомбит их позиции.
В результате данных действий напряглись отношения Турции и с Иракским Курдистаном, с которым Турция активно сотрудничает - особенно в энергетической области. Лидер Иракского Курдистана Масуд Барзани призвал РКК и власти Турции вернуться на стол переговоров, отметив, что нельзя прекращать мирный процесс.
При этом, все вышеуказанное происходит с ведома международных сил. США, Германия, НАТО и другие заявляют, что Турция имеет право защищать себя, одновременно они призывают стороны "не прекращать мирный процесс". Подобная тактика заставляет некоторых считать, что  западные страны предают курдов, которые на самом деле имеют весомый вклад в борьбе против ИГ.
В конце концов, какова же цель действий турецких властей?
Некоторые аналитики полагают, что данная кампания против курдов имеет внутриполитические мотивы. В результате парламентских выборов "Партия Справедливости и развития" (ПСР) потеряла парламентское большинство, в то время как курдская "Демократическая партия народов" впервые смогла преодолеть 10-процентный барьер. И поскольку ПСР не хочет идти на уступки в формировании коалиционного правительства, она предпочла бы провести новые выборы. На фоне угроз со стороны ИГ Турция пытается воспользоваться ситуацией и ослабить позиции PKK, одновременно активизируя антикурдские настроения в Турции. Таким образом, "Партия Справедливости и развития" надеется, что курдская партия во время повторных выборов не сможет получить достаточное количество голосов в парламенте, и ПСР сможет наконец реализовать свои давние планы о принятии новой Конституции Турции.
С другой стороны, турецкая правящая элита пытается вернуть свое стратегическое превосходство и дать понять курдам в Турции, Сирии и в Ираке, что турки не намерены мириться с планами по созданию курдского государства в регионе. Если учитывать тот факт, что в Ираке курды имеют свою автономию, в Сирии в результате войны они значительно укрепили свои позиции и уже контролируют некоторые регионы, и прибавить к этому тот факт, что в Турции проживает более 15 миллиона курдов, которые тоже имеют планы на создание собственного государства, то становится очевидно, что этот сценарий вполне реален.