Էրդողանը բոլոր ճակատներում պատերազմ է հայտարարել քրդերին
Վերջին 20 օրերի ընթացքում Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները պատճառ դարձան խոսելու Թուրքիայի տարածաշրջանային նոր ռազմավարության մասին: Փաստ է, որ ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև ձեռք բերված համաձայնությունից հետո Թուրքիան գործում է որպես «Իսլամական պետության» դեմ միջազգային կոալիցիայի ակտիվ անդամ: Անհասկանալի է, սակայն, թե որն է այս իրադարձությունների ֆոնին բոլոր ճակատներում քրդերի հանդեպ քաղաքականության կտրուկ փոփոխության պատճառը:
Թուրքական իշխանությունները 2013 թվականից հայտարարում էին, որ վճռական են տրամադրված Քրդստանի Աշխատավորական կուսակցության (PKK) հետ սկսած խաղաղ գործընթացը վերջնական ավարտին հասցնելու համար: Իսկ հիմա ակտիվ հարվածներ են հասցնում PKK-ի դիրքերին ինչպես Թուրքիայում, այնպես էլ հյուսիսային Իրաքում` հայտարարելով, որ մտադիր են պայքարել բոլոր ահաբեկչական տարրերի դեմ: «Թուրքական նպատակակետերի վրա շարունակվող հարձակումների համապատկերին Անկարան չի կարող շարունակել քրդական խաղաղ գործընթացը: Անհնար է շարունակել այս գործընթացը նրանց հետ, ովքեր սպառնում են մեր ազգային միասնությանն ու եղբայրությանը»,- հայտարարում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը` մատնանշելով թուրքական անվտանգության ուժերի և մի շարք կառույցների վրա վերջին օրերին տեղի ունեցած հարձակումները:
Իշխանությունները մեղադրում են նաև խորհրդարանական ընտրություններում առաջին անգամ ձայների 13%-ը ստացած քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությանը PKK-ի հետ համագործակցելու մեջ: Որոշ լրատվամիջոցներ անգամ գրում են, որ Էրդողանը կարող է արգելել այս կուսակցության գործունեությունը: Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունը, սակայն, հերքում է PKK-ի հետ կապեր ունենալու մեղադրանքները:
Մյուս կողմից՝ Թուրքիան շարունակում է քայլեր ձեռնարկել Սիրիայի հետ սահմանի վրա «անվտանգության գոտի» ստեղծելու համար` հայտարարելով, թե այս հարցում համաձայնության է եկել Միացյալ Նահանգների հետ: Այս տեղեկությունը, սակայն, դեռևս պաշտոնապես չի հաստատվել ԱՄՆ-ի կողմից: Թեև Թուրքիան հայտարարում է̦ որ Սիրիայի հյուսիսում բուֆերային գոտու ստեղծման նպատակը տարածքը ԻՊ-ից մաքրելն է, ակնհայտ է, որ թուրքական գործողություններն ուղղված են նաև այս շրջանները վերահսկող սիրիական քրդական ուժերի դեմ: Վերջիններս հաստատել են, որ Թուրքիան հարվածներ է հասցնում նաև իրենց դիրքերին:
Թուրքական ղեկավարության վերոնշյալ գործողությունների արդյունքում սրվել են Թուրքիայի հարաբերությունները Իրաքյան Քրդստանի հետ̦ որի հետ վերջին տարիներին թուրքական ղեկավարությունն ակտիվորեն համագործակցում էր հատկապես էներգետիկ ոլորտում: Իրաքյան Քրդստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանին կոչ է արել թուրքական իշխանություններին և PKK-ին վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ նշելով, որ խաղաղ գործընթացը չի կարելի դադարեցնել:
Իհարկե, այս ամենը տեղի է ունենում միջազգային ուժերի թողտվության պայմաններում: Միացյալ Նահանգները, Գերմանիան, ՆԱՏՕ-ն և այլ ուժեր, կոչ անելով Թուրքիային չդադարեցնել քրդերի հետ խաղաղ գործընթացը, հայտարարում են, որ «Թուրքիան պաշտպանվելու և ահաբեկչության դեմ պայքարելու իրավունք ունի»: Սա պատճառ է հանդիսացել պնդելու, որ միջազգային ուժերը կրկին դավաճանում են քրդերին, ովքեր զգալի դերակատարում են ունեցել ԻՊ-ի դեմ պայքարում:
Ի վերջո, ո՞րն է թուրքական ղեկավարության գործողությունների նպատակը: Որոշ վերլուծաբաններ կարծում են, որ քրդերի դեմ արշավը ներքին քաղաքական դրդապատճառներ ունի: Խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը կորցրեց իր խորհրդարանական մեծամասնությունը, մինչդեռ քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունն առաջին անգամ կարողացավ հաղթահարել 10%-անոց շեմը: Եվ քանի որ ԱԶԿ-ն չի ցանկանում համապատասխան փոխզիջումների գնալ կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու համար, գերադասում է նոր ընտրություններ անցկացնել: ԻՊ-ից բխող սպառնալիքի ֆոնին օգտվելով PKK-ին հարվածելու և հակաքրդական տրամադրությունները բորբոքելու ընձեռված հնարավորությունից` ԱԶԿ-ն ցանկանում է նոր ընտրություններ անցկացնել` հուսալով, որ այս անգամ կհաջողվի ստանալ նաև ազգայնական թևի ձայները, իսկ քրդական կուսակցությունը չի կարողանա խորհրդարան մտնելու համար անհրաժեշտ ձայներ հավաքել: Այս ամենի արդյունքում ԱԶԿ-ն կկարողանա ավարտին հասցնել նոր Սահմանադրություն ընդունելու իր վաղեմի ծրագիրը:
Մյուս կողմից՝ թուրքական իշխող վարչակազմը փորձում է վերականգնել իր ռազմավարական գերակայությունը և ազդակ հաղորդել ոչ միայն Թուրքիայի, այլ նաև Սիրիայի, Իրաքի քրդերին այն մասին, որ մտադիր չէ հաշտվել տարածաշրջանում քրդական պետություն ստեղծելու նրանց մտադրության հետ: Եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ Իրաքում քրդերն արդեն ինքնավարություն ունեն, Սիրիայում պատերազմի արդյունքում զգալիորեն ամրապնդել են իրենց դիրքերը, արդեն մի շարք շրջաններ են վերահսկում, և սրան գումարենք այն փաստը, որ Թուրքիայում ավելի քան 15 միլիոն քուրդ է բնակվում, որոնք ևս քրդական պետություն ստեղծելու տեսլական ունեն, ապա այս վարկածը բավական իրատեսական է թվում:

The recent developments in Turkey makes it clear that the country has adopted a new regional strategy.The fact that after the agreement with the US Turkey became the acting member of the international coalition against Islamic State is no more being argued by anyone. However, it is not clear why Turkey has changed its policy towards Kurds on all fronts.
Since 2013 Turkish authorities have been stating that they are determined to complete the peace process with the PKK. But now they are actively bombing their positions in Turkey and in northern Iraq, stating that they are going to fight against all terrorist elements. "Ankara could not continue the Kurdish peace process amid continuing attacks against Turkish targets. It is not possible to carry on the peace process with those who target our national unity and brotherhood," the Turkish President Recep Tayyip Erdogan said.
Turkish authorities also blame Peoples’ Democratic Party in helping the PKK. It should be mentioned that this party for the first time received 13% of the voted in the parliamentary elections. Media even reports that Erdogan can close Peoples’ Democratic Party.
On the other hand, Turkey continues its efforts for creating a "safe zone" in Turkey-Syria border, saying that it has reached an agreement with the US on the issue. However, the American side has not confirmed these reports yet. Despite the fact that Turkey says the aim of creating a buffer zone in northern Syria is to clean the region from the IS militants, it is obvious that Turkey's actions are mainly directed against the Kurdish forces of Syria, which control several regions in this area. These forces have already confirmed that the Turkish side is bombing their positions.
As a result of these actions Turkey's relations with Iraqi Kurdistan have become strained. Turkey has been cooperating with this autonomous region particularly in the energy field. Iraqi Kurdistan leader Masoud Barzani called the sides to return to the negotiating table, saying that the peace process cannot be stopped.
Everything happens with the knowledge of international forces. US, Germany, NATO and other forces announced that Turkey has right to defend itself, at the same time urging the parties to continue the peace process. This became the reason to say, that Western powers have betrayed the Kurds despite the role they have played in struggle against the Islamic State.
Finally, what is the goal of the Turkish authorities?
Some analysts say this campaign against the Kurds has domestic political reasons. As a result of the parliamentary elections Justice and Development Party lost its parliamentary majority, at a time when the Kurdish Democratic People's Party for the first time overcomed the 10 percent threshold. And because the AKP does not want to make concessions for the formation of a coalition government, it prefers to hold new elections. Turkey is trying to exploit the situation and activate anti-Kurdish sentiments. Thus, the AKP hopes the Kurdish Democratic People's Party will not be able to get enough votes and the Justice and Development Party can complete its plans to adopt a new Constitution.
At the same time, Turkish authorities try to regain their strategic superiority and make it clear to the Kurds in Turkey, Syria and Iraq that is not going to accept their plans to establish a Kurdish state in the region. Considering the fact that Kurds have their autonomy in Iraq, control several regions in Syria and add to that the fact that there are more than 15 million Kurds in Turkey who also have plans for the creation of their own state, it becomes obvious that this scenario is quite real.