Կա մի գլխավոր գաղափար՝ մենք բոլորս միանման ենք
- 2015-ը Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի տարին է: Հայաստանում շատ ենք լսում, թե Ղազախստանում ինչպես են խաղաղ գոյատևում 130 ազգերի ու ազգությունների ներկայացուցիչները: Ասացեք, խնդրեմ, դա ձեզ ինչպե՞ս է հաջողվում:
- Սկսենք 1927 թվից: Վեռնի քաղաքում (այդ ժամանակ մեր քաղաքն այդպես էր կոչվում, հետո՝ Ալմա-Աթա, իսկ այժմ՝ Ալմաթի) բնակվում էր 40 ազգություն: Հետո նրանք դարձան մոտ 70, իսկ 1991թ. քաղաքում արդեն 120 էթնիկ խումբ կար: Վերջերս իր ելույթի ժամանակ Ղազախստանի նախագահը նշեց, որ երկրում բնակվում է արդեն մոտ 140 էթնիկ խումբ: Չնայած այդ ժողովուրդները տարբեր թվաքանակ ունեն, բայց այնուամենայնիվ նրանք մեկ ժողովուրդ են: Ղազախստանի բնակչության ընդհանուր թիվը կազմում է 17,8 մլն, որից էթնիկ խմբերի ընդհանուր թիվը 10 մլն է: Կա մի գլխավոր գաղափար՝ մենք բոլորս միանման ենք, կենսաբանորեն մենք միանման մարդիկ ենք, սակայն ունենք տարբեր պատմություն, տարբեր մշակույթ, տարբեր ավանդույթներ: Ընդ որում յուրաքանչյուրն, անկախ ազգությունից, ռասայից, դավանանքից, պատասխանատու է սեփական ժողովրդի և սեփական պետության առաջ:
Ալմաթի քաղաքում այժմ բնակվում է 1,5 մլն մարդ: Դա կարևոր քաղաք է Ղազախստանի զարգացման պատմության մեջ, քանի որ այն և´ արդյունաբերական, և´ գիտական, և´ մշակութային, և´ սպորտային քաղաք է, հենց այստեղ են ձևավորվում շատ գաղափարներ: Ղազախստանի ժողովրդի ասամբլեայի շնորհիվ առաջ քաշվեց ՂՀ-ում արտահերթ նախագահական ընտրությունների գաղափարը: Այն հավանություն ստացավ զանազան միջոցառումներում, և բառացիորեն բնակչության համարյա 100%-ը, որը կարող է քվեարկել, եկավ և քվեարկեց մեր իմաստուն նախագահ Նուռսուլթան Նազարբաևի թեկնածության օգտին: Սա նույնպես ասում է, այն մասին, որ՝ այո´, կա քաղաքականություն, կա տնտեսություն, որոնք օգնում են պայմաններ ստեղծել մեր պետության զարգացման ու ծաղկման համար: Չեմ սխալվի, եթե ասեմ, որ դա նաև այն բանի շնորհիվ է, որ Ղազախստանի տարածք էին տեղափոխել վերաբնակներ Խորհրդային Միության տարբեր ծայրերից:
Իրենց բնույթով ղազախները հյուընկալ ժողովուրդ են: Նրանք այդ մարդկանց ընդունեցին, տեղավորեցին, կերակրեցին, ինչով կարող էին, կիսվեցին: Ահա սա էլ այն բանի հիմքն է, որ այսօր կա: Շատ հաճախ իր քաղաքական ելույթներում պետության ղեկավարը խոսում է այն մասին, որ մեզ հարկավոր չեն ոչ շովինիզմ, ոչ տեղական ազգայնականություն, քանի որ երկուսն էլ խանգարում են: Բոլորը հավասար են հասարակության, պետության, ժողովրդի առջև:

Есть одна главная идея – все мы одинаковые
- 2015 год - год Ассамблеи народа Казахстана. В Армении мы много слышим о том, как в Казахстане мирно сосуществуют представители 130 наций и народностей. Скажите, пожалуйста, как вам это удается?
- Начнем с 1927 года. В городе Верном (тогда наш город так назывался, затем – Алма-Ата, сейчас – Алматы) проживало 40 этносов. Потом, ближе уже к нашему времени, их стало в пределах 70-ти, а в 1991 году в городе насчитывалось уже 120 этносов. В своем недавнем выступлении президент Казахстана отметил, что в стране проживает уже около 140 этносов. Хотя у этих народов разная численность, но все же все они – один народ. Общая численность населения Казахстана – 17,8млн, из них общая численность этносов – 10 млн. Есть одна главная идея – все мы одинаковые, мы биологически одинаковые люди, но мы имеем разную историю, разную культуру, разные традиции. При этом каждый, независимо от национальности, расы, вероисповедания, ответственен перед своим народом и перед своим государством.
В городе Алматы сейчас проживает примерно 1,5млн человек. Это значительный город в истории развития Казахстана, потому что он и промышленный, и научный, и культурный, и спортивный город, именно здесь формируется очень много идей. Благодаря Ассамблее народа Казахстана была выдвинута идея о досрочных президентских выборах в РК. Это было поддержано на различных мероприятиях, и буквально почти 100% населения, которое может голосовать, пришло и проголосовало за кандидатуру нашего мудрого президента Нурсултана Назарбаева. Это тоже говорит о том, что – да, есть политика, есть экономика, которые помогают создать условия для развития и расцвета нашего государства. Не ошибусь, если скажу, что это в том числе и благодаря тому, что на территорию Казахстана были перемещены переселенцы с разных концов Советского Союза.
Казахи по своей натуре как народ гостеприимны. Они этих людей приняли, разместили, накормили, чем могли, тем и делились. Вот это и основа того, что существует сегодня. Очень часто в своих политических выступлениях глава государства говорит о том, что нам не нужны ни шовинизм, ни местный национализм, потому что и то, и другое мешает. Все равны перед обществом, перед государством, перед народом.