Ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղ, այլ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն կամ Արցախ
Վերջին շրջանում  Արցախին կամ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին վերաբերող տարատեսակ նյութերում առավել հաճախ են հանդիպում սխալ կիրառվող տերմիններ, անվանումներ: Փորձը ցույց է տալիս, որ դա մի կողմից ոմանց չիմացության, մյուս կողմից՝ ադրբեջանական հետևողական քարոզչության արդյունք է: Ցավոք, բանակցային գործընթացի տարաբնույթ տերմինների սխալ կիրառումն ունենում է լուրջ ազդեցություն ինչպես բանակցային գործընթացում սեփական կողմերի դիրքորոշման թուլացման, այնպես էլ լեզվամտածողության տեսանկյունից:
Ամենից հաճախ թույլատրվող սխալներից մեկը «Լեռնային Ղարաբաղ» եզրույթի կիրառումն է՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կամ Արցախի փոխարեն:
Նախ ներկայացնենք, թե ընդհանրապես ինչ իմաստներով է կիրառվում տվյալ եզրույթը.
• Լեռնային Ղարաբաղը որպես այդպիսին պատմական տարածաշրջան է Հարավային Կովկասում, որն ընկած է Դաշտային Ղարաբաղի և Զանգեզուրի միջև և զբաղեցնում է Փոքր Կովկասի հարավ-արևելյան լեռնաշղթան։
• Կրճատ Լեռնային Ղարաբաղ էր կոչվում նաև նախկին Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության (ԽՍՀ) Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը, որը ձևավորվել է 1923 թվականին: Այն ուներ մոտ տ 4.400 կմ² տարածք և այն մասամբ է մտնում ներկայիս ԼՂՀ կազմի մեջ (Մարտունու, Մարտակերտի շրջանների մի մասը, ինչպես նաև 1989թ-ին շրջանային խորհրդի որոշմամբ ԼՂԻՄ-ին միացած Շահումյանի շրջանն այսօր օկուպացված են Ադրբեջանի կողմից):
Որպես աշխարհագրական տեղանուն Լեռնային Ղարաբաղ եզրույթի օգտագործումը որևէ խնդիր չի ներկայացնում, սակայն իրավիճակն այլ է, երբ բանակցային գործընթացի որևէ տարր կամ հայկական երկրորդ պետությունը ներկայացնելու համար կիրառվում է Լեռնային Ղարաբաղ տերմինը:
Նախ, ինչպես նշեցինք, ներկայիս ԼՂՀ-ն ամբողջությամբ չի ներառում Լեռնային Ղարաբաղը, և ամենակարևորը տվյալ տերմինն օգտագործելով մենք դուրս ենք թողում ազատագրված 7 շրջանները, որոնք գտվում են ներկայիս ԼՂՀ կազմում:
Այսօր թե՛ համանախագահները, թե՛ Ադրբեջանն իրենց բանակցային բառակազմում օգտագործում են միայն Լեռնային Ղարաբաղ եզրույթը:  Եթե առաջինները դա կիրառում են, որպեսզի ընդգծեն ազատագրված շրջանների՝ ճակատագրի անորոշությունը և բանակցային գործընթացի առանձին բաղադրիչ հանդիսանալու փաստը, ապա Ադրբեջանը ԼՂ եզրույթի կիրառումով մի կողմից 7 շրջանները համարում է առանձին գրավյալ տարածքներ, մյուս կողմից դա համապատասխանում է ադրբեջանական կողմից առաջ քաշվող այն թեզին, թե Ղարաբաղյան հակամարտության միակ լուծումը (ԼՂԻՄ նմանությամբ) ինքնավարության ստեղծումն է Ադրբեջանի կազմում:
Եթե ադրբեջանական կողմը և համանախագահներն իրենց դրդապատճառներն ունեն Լեռնային Ղարաբաղ տերմինի օգտագործման համար, ապա առնվազն անտրամաբանական և անթույլատրելի է մեր կողմից նման բառակազմի օգտագործումը: Այսօր, թեև չճանաչված կարգավիճակում, սակայն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն իր պետական ինստիտուտների կայացվածությամբ չի զիջում որևէ պետության և ցանկացած հարմար առիթ պետք է օգտագործել դրա կյանքի իրավունքը միջազգային հանրությանն առավել ընկալելի դարձնելու համար, այլ ոչ թե նրա սուբյեկտայնությանը հարվածել սխալ եզրույթի կիրառմամբ: Ինչ վերաբերում է ազատագրված շրջաններին, ապա դրանք ունեն ինչպես ռազմավարական-անվտանգային, այնպես էլ պատմական կարևորություն ոչ միայն արցախցիների, այլ նաև Հայաստանի, ողջ հայության համար, ուստի, բնական է, որ դիտարկվում են որպես ԼՂՀ անբաժան մաս:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ պետք է առավել հետևողական գտնվենք մեր կողմից օգտագործվող բառակազմի ընտրության հարցում և հիշենք, որ հակառակորդի կողմից շրջանառվող եզրույթների կիրառմամբ մենք անկախ մեզնից գործում ենք ինքներս մեր դեմ:

Думаем правильно: "не Нагорный Карабах, а Нагорно-Карабахская Республика или Арцах"
В последнее время в материалах о Карабахе или о переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта все чаще можно встретить случаи неправильного использования терминов и топонимов, связанных с карабахской тематикой. Как показывает опыт, это -результат незнания -  с одной стороны, с другой стороны - последовательной пропаганды Азербайджана. К сожалению, использование неправильной терминологии, касающейся переговорного процесса, имеет серьезные последствия как с точки зрения лингвистического мышления, так и в вопросе ослабления наших позиций.
Один из наиболее распространенных примеров неправильного использования терминов - употребление словосочетания "Нагорный Карабах" вместо "Нагорно-Карабахская Республика" или "Арцах".
Представим смысловую нагрузку этого термина:
• Нагорный Карабах является историческим регионом на Южном Кавказе, которых расположен между Равнинным Карабахом и Зангезуром.
• Кратко Нагорным Карабахом называется сформулированная в 1923 году Нагорно-Карабахская Автономная Область в составе Азербайджанской ССР. Территория области составляла 4400 км², и она сегодня частично входит в состав НКР (часть Мартунинского и Мартакертского районов, а также присоединившийся в 1989 году к НКАО Шаумянский район).
Использование термина Нагорный Карабах в качестве географического топонима не вызывает никакой проблемы, однако ситуация иная в случае, когда термин "Нагорный Карабах" используется для представления какого-то элемента переговорного процесса или обозначения второго армянского государства.
Как мы уже отметили, прежде всего, проблема возникает, поскольку сегодня НКР не включает в себя всю НКАО полностью. И самое главное - используя термин "Нагорный Карабах", мы исключаем из сферы рассматривания те 7 районов, которые сегодня составляют всю независимую НКР.
Сегодня и сопредседатели МГ ОБСЕ, и официальный Азербайджан используют в своем политическом лексиконе только термин "Нагорный Карабах". Первые делают это, чтобы подчеркнуть неопределенность судьбы семи подконтрольных Карабаху районов и напомнить, что этот вопрос является отдельным элементом переговорного процесса. Что касается Азербайджана, то, используя этот термин, Баку считает эти 7 районов "оккупированными". С другой стороны, использование этой терминологии соответствует тому азербайджанскому тезису, согласно которому единственным решением карабахского конфликта является создание автономии в составе Азербайджана (по примеру и на территории НКАО).
При этом, если у азербайджанской стороны и у сопредседателей есть свои мотивы использовать термин "Нагорный Карабах", то использование этого термина армянской стороной нелогично и недопустимо. Сегодня, несмотря на непризнанность, Нагорно-Карабахская Республика ничем не отличается от многих развитых и признанных стран региона по уровню состоятельности государственных институтов. И надо использовать каждый удобный шанс для того, чтобы международное сообщество воспринимало бы право НКР на жизнь и нормальное развитие более четко, а не ударять по субъектности НКР, в том числе и использованием неправильной терминологии.
Что касается 7 подконтрольных НКР районов, которые многие называют также "освобожденными", то они представляют как стратегическую важность с точки безопасности, так и историческую важность - и для арцахцев, и для Армении, и для всего армянства в целом. И вполне естественно, что эти районы рассматриваются в качестве неотъемлемой части НКР.
Учитывая вышеизложенное, надо быть более последовательными и внимательными в выборе и употреблении терминов и помнить, что используя терминологию противника, мы - сами не желая - действуем против нас же.