Ադրբեջանի արժութային պահուստները կրճատվում են
Անցյալ տարվա սեպտեմբերից Ադրբեջանում սկսված արժութային տենդը շարունակվում է: Չնայած Արդբեջանի Կենտրոնական բանկի լավատեսական հայտարարություններին՝ բանկային համակարգում առաջացած խնդիրներն առավել քան ակնհայտ են դրանք թաքցնելու համար:
Այսպես, 2015 թվականի հուլիսին Ադրբեջանի կենտրոնական բանկի արժութային պահուստներն այս տարվա հունիսի համեմատ կրճատվել են 18.7 մլիլոն դոլարով, իսկ տարվա սկզբից ԿԲ արժութային պահուստները կրճատվել են 5.26 մլն դոլարով, գրում է haqqin.az-ը:
Կենտրոնական բանկը ստեղծված դրությունը բացատրում է նրանով, որ հիմա արձակուրդների ժամանակահատված է, և արտերկիր գնալու համար հանգստացողներին արտարժույթ է պետք: Իհարկե նման բացատությունը  կարելի է սպառիչ համարել, սակայն մտահոգիչ իրավիճակ է նաև Ադրբեջանի դրամային բազայում (մակրոտնտեսական ցուցանիշ, որը ցույց է տալիս շրջանառության մեջ գտնվող դրամային միջոցների քանակը): Չնայած մայիսին այս ցուցանիշը 2014 թվականի սեպտեմբերից առաջին անգամ աճ էր գրանցել, սակայն հունիս-հուլիս ամիսներին շարունակում է անկում ապրել: Ընդհանուր առմամբ վերջին 7 ամիսների ընթացքում Ադրբեջանի դրամային բազան նվազել է  35 տոկոսով՝ հասնելով 2011 թվականի նոյեմբերի մակարդակին:
Ադրբեջանի տնտեսությունում առկա լուրջ խնդիրների մասին է վկայում նաև ադրբեջանցիների կողմից բանկերից վերցված վարկերը հետ չվերադարձնելը: Միայն 2014 թվականին դատական կարգով բանկերը հետ են ստացել 113 միլիոն մանաթ ժամկետանց պարտք: Հաշվի առնելով երկրում ինֆլյացիայի մակարդակը և տնտեսական դժվարությունները, ինչպես նաև բանկերին պարտքերը հետ վերադարձնելու մեջ մասնագիտացած տարաբնույթ գործակալությունների հայտնվելը՝ 2015 թվականին այս թիվն անշուշտ կմեծանա:
Համաշխարհային բանկն իր հերթին զգուշացնում է, որ Ադրբեջանի ֆինանսական համակարգում իրավիճակի բարելավում չի սպասվում:
ՀԲ օրերս հրապարակել է Ադրբեջանի հետ համագործակցության շրջանակային փաստաթուղթը, որում Ադրբեջանի տնտեսական աճի վերաբերյալ կանխատեսումներն այդքան էլ հուսադրող չեն: Համաշխարհային բանկի կանխատեսումների համաձայն՝ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում առաջին անգամ Ադրբեջանի բյուջեի եկամուտների և ծախսերի տարբերությունը կլինի բացասական՝ 2015 թվականի կազմելով ՀՆԱ-ի -5,1 տոկոսը: Համաշխարհային բանկը նաև զգուշացնում է, որ ինֆլյացիան երկրում կշարունակվի և 2015 թվականին կկազմի 10 տոկոս:
Ավելացնենք, որ ադրբեջանական իշխանությունները, որոնք բոլոր հնարավոր առիթների ժամանակ շեշտում են իրենց հաջող տնտեսական քաղաքականության և զարգացող տնտեսության մասին, ամեն կերպ փորձում են թաքցնել երկրի ֆինանսական համակարգում ստեղծված իրավիճակը: Վերջերս Բաքուն արգելել էր Համաշխարհային բանկին հրապարակել Ադրբեջանի ֆինանսական համակարգի վերաբերյալ գնահատականներ պարունակող տեղեկություններ:

Финансовая система Азербайджана рушится
Валютная лихорадка в Азербайджане, которая началась с середины прошлого года, продолжается. Несмотря на оптимистические заявления азербайджанского Центрабанка, скрыть истинную картину в банковской системе страны не удается.
Так, в июле 2015 года валютные резервы Центрального банка Азербайджана (ЦБА) сократились по сравнению с июнем на 18,7 млн. долларов и составили 8,5 млрд. долларов. А всего с начала этого года валютные резервы Центробанка сократились на 5,26 млрд. долларов, пишет haqqin.az.
В Центробанке сложившуюся ситуацию объясняют тем, что сейчас лето – пора отпусков, многие выезжают за границу, для чего им нужна валюта. Это объяснение было бы исчерпывающим, но примерно такая же картина наблюдается в целом с денежной базой в Азербайджане (макроэкономический индикатор, показывающий количество денежных средств, находящихся в обращении). В мае этот показатель расширился впервые с 1 сентября 2014 года, но вновь стал сужаться в июне и в июле.  В общей сложности за семь месяцев денежная база уменьшилась более чем на треть (35,3%) или на 4074,4 млн. манатов, упав до уровня ноября 2011 года.
О серьезных проблемах в экономике Азербайджана говорит и невозвращение клиентами банковских долгов. Только в прошлом году служба приставов при минюсте Азербайджана взыскала у таких заемщиков более 113 млн манатов просроченного долга. Но, учитывая инфляцию и экономические трудности в этом году, а также распространение разных агентств, специализирующихся в том, как возвращать кредиты банкам без суда, эта сумма очевидно увеличится.
Ожидать, что в ближайшее время ситуация изменится к лучшему, не стоит.  На днях Всемирный банк опубликовал рамочный документ по партнерству (CPF) с Азербайджаном на 2016-2020 годы. Согласно отчету, разница между доходами и расходами государственного бюджета АР впервые за последние годы уйдет в минус: в 2015 году – до - 5,1% ВВП. В отчете также отмечается, что инфляция в стране сохранится и в 2015 году станет двузначной -10,0%.
Отметим, что азербайджанские власти всячески пытаются скрыть негативные явления в финансовой системе страны. На прошлой неделе Баку запретил Всемирному банку опубликовать доклады с оценками и данными об экономике страны.