ճանաչե՛նք Արցախը. Շուշի
Շուշիի ազատագրումը հայկական ռազմական ուժերի առաջին նշանակալից հաղթանակն էր Արցախյան ազատամարտում։ Ճակատամարտը տեղի է ունեցել 1992թ. մայիսի 8-ին ռազմավարական կարևոր Շուշի լեռնաքաղաքում։ Ռազմական գործողությունը ղեկավարել է Ինքնապաշտպանության ուժերի (ԻՊՈւ) հրամանատար Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս)։ Մարտական գործողությունները ճշգրիտ հաշվարկված էին և արդեն մյուս օրը Շուշին լիովին ազատագրված էր ադրբեջանցիներից, որոնք ողջ հակամարտության ընթացքում Շուշիից ռմբակոծում էին ԼՂԻՄ-ի, հետագայում նաև՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը։
Շուշիի շրջանը զբաղեցնում է ԼՂՀ հարավ-արևմտյան փոքր հատվածը: ԼՂՀ-ի ամենափոքր շրջանն է, տարածքը կազմում է 381,3 քառ. կմ: Շրջանը հյուսիսից և արևելքից սահմանակցում է Ասկերանի, հարավ-արևելքից Մարտունու, արևմուտքից՝ Քաշաթաղին, իսկ հարավից՝ Հադրութին։
Շրջանի մակերևույթն ամբողջովին լեռնային է, որը գերազանցապես ծածկված է անտառներով ու թփուտներով: Նրա հարավային` Հադրութի շրջանին սահմանակից հատվածում է գտնվում Մեծ Քիրս լեռը (2724 մ): Շրջանի տարածքով է անցնում Կարկառ գետն իր վերին հոսանքով, որն այստեղ ունի բազմաթիվ արագահոս վտակներ:
Սա ԼՂՀ-ի միակ շրջանն է, որտեղ բնակչության ընդհանուր թվակազմում հայերը 1920-1988 թթ. Ադրբեջանի կողմից ծրագրված հայաթափման քաղաքականության հետևանքով, համեմատաբար փոքր տեսակարար կշիռ ունեին: Այդ քաղաքականությունը սկսվել էր դեռևս 1918-20 թթ. թուրք-բարբարոսների ու մուսավաթականների կողմից Շուշիում և շրջակա հայկական գյուղերում կազմակերպված հայկական ջարդերով: Այդ տարիներին թուրք ավազակախմբերը միայն Շուշի քաղաքում և նրա շրջանում սպանել են ավելի քան 30 հազ. հայ: Հայաթափման ծրագիրը շարունակվել է նաև հետագա տարիներին:
2009 թ. տվյալներով Շուշիի շրջանում բնակչությունը կազմում է 4806 մարդ, որից 3600-ը քաղաքային, 1207-ը գյուղական:
Վարչատարածքային բաժանումներ
Շրջանը ունի 11 բնակավայր, որոնցից 7-ն ունի համայնքի կարգավիճակ: Շրջանի կենտրոնը համանուն Շուշի քաղաքն է: Որոշ ուսումնասիրողների կարծիքով Շուշի անունը ծագում է նրանից արևելք գտնվող Շոշ գյուղից: Շուշի տեղանվանումը ըստ երևույթի տեղանքը բնութագրող անվանում է։ Արցախի բարբառից հյուսիսկովկասյան լեզուներին անցած որոշ չափով այդ անունը հիշեցնող բառեր կան։ Այսպես օրինակ, ագուլերեն «սու»-լեռ և չեչեներեն «շու»-բլուր բառերը: Վերջինս  կրկնելու դեպքում (ինչպես այն հանդիպում է հատկապես հին հայերենում) կունենանք «շուշու» ձևը, որով էլ միջնադարում հիշատակվում է Շուշի տեղանունը:
Շուշիի հին բնակավայր լինելու մասին վկայում է 1428 թվականին Տեր-Մանվելի ստեղծած Ավետարանը:  1847 թվականին Շուշին իր գերբով ստացավ քաղաքի կարգավիճակ: XX դարի սկզբներին Շուշին եվրոպական բոլոր հարմարություններով լիարժեք քաղաք էր՝ ջրատարով, զարգացած մշակութային և առևտրաարդյունաբերական կյանքով: Այստեղ հրատարակվում էին 20 հայերեն ու 2 ռուսերեն ամսագիր և թերթ, գործում էր 6 դպրոց, ռեալական ուսումնարան: Հարավային կովկասում առաջին օրիորդաց Մարիամյան դպրոցը ու Թեմական դպրոց: 350 տեղանոց Խանդամիրյանի դրամատիկական թատրոնում բեմադրվում էին հայկական և եվրոպական հեղինակների մի շարք պիեսներ: 570 արհեստանոցներում արտադրվում էին համաշխարհային ճանաչում ստացած ղարաբաղյան մետաքս և գորգեր, ոսկերչական զարդեր և այլ ճոխության առարկաներ: Շուշիի բնակչությունը կազմում էր 45 հազար մարդ, որից 30 հազարը հայկական բնակչությունն էր, 15 հազարը՝ մուսուլմանական:
Մինչև 1923 թվականը քաղաքը հանդիսացել է Պարսկաստանի և Ցարական Ռուսաստանի կազմի մեջ գտնվող կիսանկախ Արցախի քաղաքական-մշակութային կենտրոնը՝ մինչև 20-րդ դարի սկիզբը ունենալով կարևոր դերակատարություն ինչպես Արցախի, այնպես էլ ամբողջ Հարավային Կովկասի քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում։ 1920 թ.-ին թուրքերի կողմից ավերվել է և հայաթափվել։ 1992 թվականի մայիսի 9-ին ազատագրվել էհայկական զինուժի կողմից ։
Այս փոքր տարածք ունեցող շրջանում կա 152 հայկական պատմաճարտարապետական հուշարձան: Դրանց զգալի մասը գտնվում է Շուշի քաղաքում:
Քաղաքի հիմնական տեսարժան վայրերից է Շուշիի ամրոցը, որի միջնաբերդի գրեթե ամբողջությամբ պահպանված պատերը կառուցվել են XVIII դարի սկզբին Վարանդայի մելիքների (իշխանների), իսկ հետագայում, այստեղ հրավիրված թուրքական քոչվոր ցեղերի առաջնորդների կողմից: Ամրոցի 4 դարպասներից միայն Ելիզավետապոլի դարպասն է, որ պահպանվել է իր նախաստեղծ տեսքով:
XIX դարի վերջին իսլամ դավանող բնակչության կրոնական կարիքների համար Շուշիում կառուցվել են 2 մզկիթ և աղոթատներ: Մուսուլմանական թաղամասի կենտրոնական մասում է տեղակայված Վերին մզկիթը, որը կառուցվել է 1883 թվականին՝ հայտնի պարսիկ ճարտարապետ Քերբալա Սեֆի Խանի նախագծով:
Շուշիի ճարտարապետական գերիշխող կառույց է համարվում 40մ բարձրությամբ Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին, որն անվանում են նաև Ղազանչեցոց: Այն կառուցվել է քաղաքի կենտրոնի լայն հրապարակում 1888 թվականին՝ սպիտակ կրաքարից, որը վարպետորեն զարդարված է մանր արտահայտիչ փորագրություններով:
Մինչև մեր օրերը պահպանվել են նաև մոնումենտալ ճարտարապետության հուշարձաններ: Հատկապես, հարկ է նշել Հարավային Կովկասում ամենահայտնի կրթօջախներից մեկի` Ռեալական ուսումնարանի, եռահարկ շենքը: Այն կառուցվել է 1901-1908թթ., և մինչև այսօր ապշեցնում է իր համամասնություններով, ազգային և եվրոպական ճարտարապետական ավանդույթների հմուտ համակցությամբ: Հարևանությամբ տեղակայված է Ժամհարյանների քաղաքային հիվանդանոցը, Մարյամյան օրիորդաց դպրոցը, որոնք կառուցված են ազգային ճարտարապետության առանձնահատկություններով: Ոչ պակաս հետաքրքրություն են վայելում նաև Շուշիի կենտրոնական հրապարակից ոչ հեռու գտնվող քարվանսարաների (իջևանատուն) ավերակները:
Շուշիում է գտնվում նաև Արցախի ամենագեղեցիկ վայրերից մեկը՝ Հունոտի կիրճը: Ավելի քան 3կմ ձգվածությամբ և 1000մ խորությամբ ժայռապատ կիրճը ծածկված է խիտ անտառներով, և իրենից ներկայացնում է յուրահատուկ բնական և պատմաճարտարապետական համակարգ: Կիրճի խորքում գտնվում է եզակի բնական հուշարձան– քարանձավ, որի մեջ կարելի է մտնել միայն անցնելով ջրվեժի վարագույրը: Այդտեղ պահպանվել են միջնադարյան Հունոտ գյուղի ավերակները, բազմաթիվ ջրաղացներ, 3 քարե կամուրջ, ինչպես նաև եկեղեցի և պարիսպներ, որոնք մեծ դեր են խաղացել քաղաքի պաշտպանության ժամանակ: Հարակից գյուղերի բնակիչները դեռ օգտվում են կամարակապ կամուրջից, որը կառուցվել է 1720 թվականին:

Знакомимся с Карабахом. Шуши
Освобождение Шуши армянскими вооруженными силами 9 мая 1992 года стало первой значительной победой в карабахской войне. Военной операцией под названием "Свадьба в горах" руководил командир сил самообороны Аркадий Тер-Тадевосян.
Шушинский район - самый маленький район Нагорно-Карабахской Республики. С севера и востока район граничит с Аскеранским районом, с востока и с юга - с Гадрутским районом, а с юга и запада - с Кашатагским районом. Через Шушинский район проходит основная в Карабахе трасса Ереван - Степанакерт, которая соединяет две армянские столицы. Площадь района составляет 381 км² и включает в себя всю территорию бывшего Шушинского района НКАО и небольшой части бывшего Лачинского района.
Согласно данным за 2009 год, в Шушинском районе проживает 4806 человек, 3600 из них в райцентре Шуши.
В Шушинском районе 11 населенных пунктов, из них 7 имеет статус общины. Райцентр - город Шуши. Селение Шушо/Шушу в Нагорном Карабахе упоминается в армянских рукописях, начиная с XV века. Армянский автор XIX века Раффи писал, что Шуша получила свое название от армянского поселка Шош.
Некоторые армянские историки полагают, что, наоборот, следует производить название села от имени крепости. Так, например, Лео считал, что "деревня должна была получить свое название от крепости, а сама крепость, вероятно, существовала и в более древние времена". Статус города Шуши получил в 1847 году. К началу XX века Шуши представлял собой город со вполне европейскими удобствами: водопроводом, канализацией, мощеными улицами и тротуарами, развитой культурной и торгово-промышленной жизнью.
Здесь издавалось 20 газет и журналов на армянском языке, 2 - на русском, функционировали 6 школ, Реальное Училище, первая на Южном Кавказе женская школа Марьямян, Епархиальное Училище. Драматический театр Хандамиряна с залом на 350 зрителей ставил пьесы армянских и европейских авторов. Население тогдашней столицы Карабаха - Шуши - достигало 45 тысяч человек, из которых около 30000 армян и 15 тысяч мусульман.
В этом маленьком районе есть 152 исторических и архитектурных памятников, значительная часть которой – в городе Шуши.
Одна из основных достопримечательностей города- Шушинская крепость . Почти полностью сохранившиеся до наших дней стены цитадели воздвигались с начала ХVIII века меликами (князьями) Варанды, а впоследствии приглашенными сюда вождями кочевых тюркских племен. Одни из четырех крепостных ворот - Елизаветпольские ворота - единственные из четырех ворот - сохранились до наших дней практически в первозданном виде.
В конце XIX века для религиозных нужд части населения, исповедовавшего ислам, в Шуши были построены 2 мечети и молитвенные дома.
В центре мусульманского квартала расположена Верхняя мечеть, которая была построена в 1883 году по проекту известного персидского архитектора Кербалы Сефи Хана. В настоящее время в связи с отсутствием верующих-мусульман мечеть не функционирует как религиозное заведение. Здесь ведутся реставрационные работы.
Основной архитектурной доминантой Шуши является один из крупнейших армянских храмов мира - Церковь Святого Всеспасителя, именуемая также Казанчецоц, высотой около 40 метров. Сооруженная в 1888 году из белого известняка на широкой площади в центре города, она искусно украшена тончайшей выразительной резьбой.
Особый колорит городу-крепости придают памятники гражданской архитектуры - жилые дома и общественные здания, построенные в присущем только Шуши архитектурном стиле. До наших дней сохранились также некоторые памятники монументальной архитектуры. Особо следует отметить трехэтажное здание Реального Училища - одного из известнейших учебных заведений Южного Кавказа. Сооруженное в 1901-1908 годах, оно до сих пор поражает своими пропорциями, монументальностью форм, искусной комбинацией национальных и европейских архитектурных традиций. Рядом расположены здания городской больницы Джамгарянов, женской школы Марьямян, построенные по всем канонам армянского народного зодчества.
Немалый интерес вызывают также руины караван-сараев неподалеку от центральной площади Шуши.
Также рядом с Шуши находится одно из самых красивых мест в Карабахе - ущелье Унот. Скалистое ущелье протяженностью более трех километров и глубиной почти 250 метров покрыто густыми лесами и представляет собой уникальный природный и историко-архитектурный комплекс. В глубине ущелья находится уникальный природный памятник - грот, войти в который можно только пройдя через завесу водопада. Карабахцы любовно именуют это место "зонтиком". Здесь сохранились руины средневекового села Унот, многочисленные водяные мельницы, 3 каменных моста, а также церковь и крепостные сооружения, которые сыграли важную роль в обороне г. Шуши. Жители окрестных сел все еще пользуются арочным мостом, построенным в 1720 году.
Однако рассказывать о достопримечательностях Шушинского района можно долго - ведь там множество музеев, в том числе и под открытым небом, памятников природы и просто красивейших пейзажей, которые "лучше один раз увидеть".