Քրդերի դեմ արշավը Թուրքիային 55 միլիարդ դոլար է արժեցել
Թուրքական իշխանությունները շարունակում են հարված հասցնել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) դիրքերին: Ի պատասխան դրա՝ քուրդ զինյալները հարձակումներ են կազմակերպում անվտանգության ուժերի և ռազմավական նշանակություն ունեցող կառույցների վրա։ Թուրքական Anadolu գործակալության տվյալներով ավիահարվածների 2 շաբաթների ընթացքում PKK-ի 390 զինյալ է սպանվել, ևս 400-ը` վիրավորվել։ Սպանվածների թվում PKK-ի 4 ղեկավարներ կան և ավելի քան 30 կին։ Միաժամանակ PKK-ի հարձակումների հետևանքով Թուրքիայում ավելի քան 20 անվտանգության աշխատակից է սպանվել։
Բացի մարդկային կորուստներից, քրդերի դեմ սկսված արշավը նաև զգալի ֆինանսական և տնտեսական կորուստներ է պատճառում Թուրքիային։ 2013 թվականին, երբ սկսվեց խաղաղ բանակցությունների գործընթացը, թուրքական իշխանությունները վստահեցնում էին հասարակությանը, որ PKK-ի հետ առճակատման պատճառով երկիրը զգալի տնտեսական կորուստներ է կրում, հետևաբար, խաղաղ գործընթացը նաև տնտեսական առավելություններ ունի: Ինչպես նշում է Al-Monitor-ը, այն ժամանակ երկրի Էկոնոմիկայի նախարարությունն անգամ զեկույց հրապարակեց, որի համաձայն 1986-2012 թվականներին (քուրդ զինյալների և Թուրքիայի անվտանգության ուժերի միջև ակտիվ բախումների շրջան) Թուրքիայի տնտեսական կորուստը գնահատվում էր 1.2 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար։ Կարճ ասած, Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը փորձում էր հասարակությանը ներկայացնել, որ քրդական խնդիրը մեծ բեռ է թուրքական տնտեսության համար։
Իսկ այսօր Էրդողանը պատրաստ է ռիսկի դիմել և բախվել անգամ ամենավատ տնտեսական հետևանքներին, միայն թե պաշտպանի իր քաղաքական շահերը:
Քաղաքական անկայունության և ահաբեկչությունների ֆոնի վրա մեծապես տուժել է զբոսաշրջության ոլորտը, որի ներկայացուցիչները հաղորդում են ահռելի անկման մասին։ Հյուրանոցների տերերը ահազանգում են, որ մինչև տարվա վերջ զբոսաշրջային ոլորտի կորուստը կազմելու է առնվազն 5 միլիարդ դոլար։ Բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում Իրանը, Մեծ Բրիտանիան, Ռուսաստանը, կոչ են արել իրենց քաղաքացիներին զերծ մնալ Թուրքիա մեկնելուց կամ խուսափել Թուրքիայում ցամաքային տրանսպորտային միջոցներից օգտվելուց։ Զբոսաշրջիկներին նաև կոչ են անում չլքել զբոսաշրջային գոտիները։ Նշենք նաև, որ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը դեռևս նման հայտարարությամբ հանդես չի եկել։
Ինչպես գրում է Al-Monitor-ը, PKK-ի դեմ հարձակումներից հետո թուրքական արժույթը ևս անկում է գրանցել, իսկ Ստամբուլի ֆոնդային բորսայի անկումը տագնապալի մակարդակի է հասել: Արտահանումը ևս ծանր կացության մեջ է, ինչն առանց այն էլ տուժել էր Սիրիայում և Իրաքում շարունակվող պատերազմների պատճառով։ Զգալի վնասներ է կրում նաև առևտրի ոլորտը։ Մարդիկ խուսափում են առևտրային կենտրոններ հաճախելուց` հետևելով ոստիկանության նախազգուշացումներին այն մասին, որ մարդաշատ վայրերում կարող են ահաբեկչություններ իրականացվել։
Ընդհանուր առմամբ հուլիսի 20-ից հետո քրդերի դեմ թուրքական իշխանությունների սկսած արշավը պետությանը 55 միլիարդ ԱՄՆ դոլար է արժեցել: Մասնագետները կանխատեսում են, որ այս թիվը մեծանալու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ ճգնաժամը շարունակում է խորանալ: Իսկ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու համար Թուրքիային ևս 215 միլիոն ԱՄՆ դոլար է պետք լինելու։
Այնուամենայնիվ, ինչպես տեսնում ենք, Էրդողանը մտադիր  է շարունակել իր գործողություններն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի «պատժել բոլոր քրդերին»:

Кампания против курдов обошлась Турции в 55 млрд долларов США
Турецкие власти продолжают атаковать позиции Рабочей партии Курдистана (PKK)․ В ответ курдские боевики осуществляют нападения на силы безопасности и учреждения, имеющие стратегическое значение. Kurdistan.ru со ссылкой на турецкое информационное агентство "Анатолия" сообщает, что 390 членов PKK были убиты в течение двух недель, прошедших с момента, когда правительство Турции объявило о запуске операции против "Исламского государства" и PKK. Как сообщает агентство, 390 боевиков PKK были убиты и около 400 были ранены. Среди убитых – 4 руководителя PKK и до 30 женщин. Также более 20 членов сил безопасности Турции были убиты с момента возобновления военных действий.
Между тем, кампания турецких властей против курдов причиняет Турции значительные экономические и финансовые убытки. В 2013 году, когда начался мирный процесс, турецкие власти уверяли общественность, что из-за противостояния с PKK страна несет значительные экономические потери, и, таким образом, мирный процесс имеет экономическое преимущество. Как отмечает Al-Monitor, в то время министерство экономики даже выпустило отчет, согласно которому в 1986-2012 годах экономические потери Турции оценивались в 1,2 трлн долларов. Короче говоря, "Партия справедливости и развития" пыталась представить обществу, что курдская проблема ложится большим бременем на турецкую экономику.
А сегодня Эрдоган готов рискнуть и столкнуться с худшими экономическими последствиями только для того, чтобы защитить свои политические интересы.
На фоне политической нестабильности и террористических атак значительно пострадал туристический сектор. Многие страны, в том числе Россия, Иран, Великобритания, призвали своих граждан избегать поездок в Турцию или же избегать использования наземных транспортных средств в Турции. Они также призвали своих граждан не покидать туристические зоны. МИД Армении до сих пор такого заявления не делал. Владельцы отелей заявляют,  что потери туристического сектора до конца года  составят по крайней мере $ 5 млрд.
Как передает Al-Monitor, после нападений PKK турецкая валюта резко упала, а падение фондового рынка Стамбула достигло тревожного уровня. Экспорт также находится в отчаянном положении. Значительно пострадал торговый сектор. Люди избегают походов в торговые центры, опасаясь террористических атак.
В целом с 20 июля, после того как турецкое правительство начало кампанию против курдов, потери страны составили 55 млрд долларов США. Эксперты прогнозируют, что это число будет расти до тех пор, пока кризис продолжает углубляться. А для проведения досрочных парламентских выборов Турции потребуется 215 миллиона долларов США.
Но очевидно, что Эрдоган намерен не прекращать свою деятельность до тех пор, пока не "наказал всех курдов".