Քրդերի դեմ արշավը Թուրքիային 55 միլիարդ դոլար է արժեցել
Թուրքական իշխանությունները շարունակում են հարված հասցնել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) դիրքերին: Ի պատասխան դրա՝ քուրդ զինյալները հարձակումներ են կազմակերպում անվտանգության ուժերի և ռազմավական նշանակություն ունեցող կառույցների վրա։ Թուրքական Anadolu գործակալության տվյալներով ավիահարվածների 2 շաբաթների ընթացքում PKK-ի 390 զինյալ է սպանվել, ևս 400-ը` վիրավորվել։ Սպանվածների թվում PKK-ի 4 ղեկավարներ կան և ավելի քան 30 կին։ Միաժամանակ PKK-ի հարձակումների հետևանքով Թուրքիայում ավելի քան 20 անվտանգության աշխատակից է սպանվել։
Բացի մարդկային կորուստներից, քրդերի դեմ սկսված արշավը նաև զգալի ֆինանսական և տնտեսական կորուստներ է պատճառում Թուրքիային։ 2013 թվականին, երբ սկսվեց խաղաղ բանակցությունների գործընթացը, թուրքական իշխանությունները վստահեցնում էին հասարակությանը, որ PKK-ի հետ առճակատման պատճառով երկիրը զգալի տնտեսական կորուստներ է կրում, հետևաբար, խաղաղ գործընթացը նաև տնտեսական առավելություններ ունի: Ինչպես նշում է Al-Monitor-ը, այն ժամանակ երկրի Էկոնոմիկայի նախարարությունն անգամ զեկույց հրապարակեց, որի համաձայն 1986-2012 թվականներին (քուրդ զինյալների և Թուրքիայի անվտանգության ուժերի միջև ակտիվ բախումների շրջան) Թուրքիայի տնտեսական կորուստը գնահատվում էր 1.2 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար։ Կարճ ասած, Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը փորձում էր հասարակությանը ներկայացնել, որ քրդական խնդիրը մեծ բեռ է թուրքական տնտեսության համար։
Իսկ այսօր Էրդողանը պատրաստ է ռիսկի դիմել և բախվել անգամ ամենավատ տնտեսական հետևանքներին, միայն թե պաշտպանի իր քաղաքական շահերը:
Քաղաքական անկայունության և ահաբեկչությունների ֆոնի վրա մեծապես տուժել է զբոսաշրջության ոլորտը, որի ներկայացուցիչները հաղորդում են ահռելի անկման մասին։ Հյուրանոցների տերերը ահազանգում են, որ մինչև տարվա վերջ զբոսաշրջային ոլորտի կորուստը կազմելու է առնվազն 5 միլիարդ դոլար։ Բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում Իրանը, Մեծ Բրիտանիան, Ռուսաստանը, կոչ են արել իրենց քաղաքացիներին զերծ մնալ Թուրքիա մեկնելուց կամ խուսափել Թուրքիայում ցամաքային տրանսպորտային միջոցներից օգտվելուց։ Զբոսաշրջիկներին նաև կոչ են անում չլքել զբոսաշրջային գոտիները։ Նշենք նաև, որ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը դեռևս նման հայտարարությամբ հանդես չի եկել։
Ինչպես գրում է Al-Monitor-ը, PKK-ի դեմ հարձակումներից հետո թուրքական արժույթը ևս անկում է գրանցել, իսկ Ստամբուլի ֆոնդային բորսայի անկումը տագնապալի մակարդակի է հասել: Արտահանումը ևս ծանր կացության մեջ է, ինչն առանց այն էլ տուժել էր Սիրիայում և Իրաքում շարունակվող պատերազմների պատճառով։ Զգալի վնասներ է կրում նաև առևտրի ոլորտը։ Մարդիկ խուսափում են առևտրային կենտրոններ հաճախելուց` հետևելով ոստիկանության նախազգուշացումներին այն մասին, որ մարդաշատ վայրերում կարող են ահաբեկչություններ իրականացվել։
Ընդհանուր առմամբ հուլիսի 20-ից հետո քրդերի դեմ թուրքական իշխանությունների սկսած արշավը պետությանը 55 միլիարդ ԱՄՆ դոլար է արժեցել: Մասնագետները կանխատեսում են, որ այս թիվը մեծանալու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ ճգնաժամը շարունակում է խորանալ: Իսկ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու համար Թուրքիային ևս 215 միլիոն ԱՄՆ դոլար է պետք լինելու։
Այնուամենայնիվ, ինչպես տեսնում ենք, Էրդողանը մտադիր  է շարունակել իր գործողություններն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի «պատժել բոլոր քրդերին»:

Turkish authorities continue attacks on Kurdistan Workers Party's (PKK) positions. In response Kurdish rebels arrange attacks on security forces and structures that have strategic importance. According to Anadolu News Agency, during two weeks of air strikes 390 militants of PKK were killed, more than 400 were injured. Among them 4 PKK leaders and 30 women. At the same time more than 20 security officers were killed.
The campaign against Kurds causes significant financial and economic losses to Turkey. In 2013 when peace process started, Turkish authorities assured the public that because of the confrontation with PKK  country faces considerable economic losses, thus, they said the peace process has economic advantages. The Economy Ministry released a report, which covered the 1986-2012 period. The economic loss was estimated $1.2 trillion, Al-Monitor reports. In short, the AK Party was trying to prove that the Kurdish conflict was a burden on the Turkish economy. However, today Erdogan is ready to risk and face the worst economic consequences, in order to protect his political interests.
In the context of political instability and terrorist attacks the tourism sector has taken a serious blow. Many countries, among them Russia, Great Britain, Iran are warning their citizens against traveling to Turkey. They call on their citizens not to travel to Turkey by land or avoid ground routes regarding the reports of possible threats to public transport in Istanbul. The Armenian Foreign Ministry has not yet made such statement. The Turkish Hoteliers Federation has estimated the tourism sector will lose $5 billion in revenues by the end of the year, calling for urgent measures.
Al-Monitor reports that the Turkish currency has fallen since the Suruc bombing. The slump on the Istanbul Stock Exchange, meanwhile, has reached an alarming level. Exports are also in poor condition. Turkish exporters were already badly hit by the wars in neighboring Syria and Iraq. People have begun to shut shopping malls following police warnings of possible attacks in crowded areas, especially in big cities.
In general Turkish authorities campaign against PKK has cost at least $55 billion since July 20. Specialists say this amount will rise as long as the conflict between PKK and authorities continues. And in the case of early elections, Turkey will need more $215 million.
However, it is clear that Erdogan intends to continue his actions as long as needed to "punish all the Kurds".