Ղազախստան-Հայաստան. Սահմանադրությունների 20-ամյակ
ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո շատ հետխորհրդային երկրներ սկսեցին զարգացնել իրենց սեփական սահմանադրությունը՝ միևնույն ժամանակ ստեղծելով անկախ երկրներ: Փոխվում էին համակարգերը, սկզբունքները, զարգացման մոդելները: Եվ հետխորհրդային երկրների հիմնական փոփոխությունները հիմնարար օրենքներում բաժին ընկան անցյալ դարի 90-ականների կեսերին:
2015 թվականին լրանում է ոչ միայն  Հայաստանի, այլ նաև Ղազախստանի հիմնարար օրենքի ընդունման 20-րդ տարելիցը:  Եվ եթե այսօր Հայաստանը գտնվում է  սահմանադրական հերթական բարեփոխումների եզրին, Ղազախստանում այս 20 տարիների ընթացքում Սահմանադրության փոփոխություններ և լրացումներ կատարվել են երեք անգամ:
«Կատարված փոփոխությունները հիմնականում վերաբերել են պառլամենտարիզմի, ընտրական օրենսդրության խնդիրներին, ​​ պետության ղեկավարի լիազորությունների փոխանցմանը խորհրդարանին (այս գործընթացը մշտապես ընթացքի մեջ է): 2007 թվականին  փոխվել է նախագահական լիազորությունների ժամկետը. այն երկարաձգվել է մինև 7 տարի: Ներկայումս այդ ժամկետը 5 տարի է, սակայն դա չի տարածվում  առաջին նախագահի լիազորությունների վրա», - «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին ներկայացրել է Ղազախստանի Սահմանադրական խորհրդի անդամ Ամանժոլ Նուրմագամբետովը:
Մեկ այլ սահմանադրական փոփոխություն է սահմանադրական վերահսկողություն իրականացնող մարմնի փոխարինումը. այժմ Ղազախստանում Սահմանադրական դատարանի փոխարեն գործում է Սահմանադրական խորհուրդ, որը բաղկացած է 7 անդամից: «Հաշվի առնելով այն փաստը, որ մեր Սահմանադրության հիմքը կազմում է  Ֆրանսիայի Սահմանադրությունը, որոշում է կայացվել ստեղծել Սահմանադրական խորհուրդ՝ ծավալուն ուժերի լիազորություններով: Այն համապատասխանում է մեր երկրում ծառացած իրողություններին և Ղազախստանի Հանրապետությունում ապահովում է բավարար մակարդակի սահմանադրական վերահսկողություն:  Մեր իշխանությունների շրջանակային սուբյեկտները հստակ սահմանված են. դա պետության ղեկավարն է, խորհրդարանի պալատների նախագահները (մեզ մոտ երկպալատ խորհրդարան է),  երկու պալատների պատգամավորների կես մասը, վարչապետը և դատարանները », - պարզաբանում է  պարոն Նուրմագամբետովը:
Սակայն, Սահմանադրությունը և գրված օրենքները մեկ բան են, իսկ  այդ օրենքների մեխանիզմը մեկ այլ բան է: Ղազախստանի ստրատեգիական «100 քայլ հանուն ապագայի» ծրագրում հատուկ տեղ է հատկացվում մարդու իրավունքների և դրա պաշտպանության մեխանիզմների սահմանադրության կողմից ապահովմանը:  «Մարդն այն արևն է, որի շուրջ պետք է պտտվի պետությունը, նրա մարմինները, յուրաքանչյուր պաշտոնյա:  Ոչ թե մարդը պետք է ծառայի պետությանը, այլ պետությունը պետք է հոգ տանի բոլորի համար: Այժմ մեր պարտականությունն է, որ Ղազախստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի, որոնց թիվը հասնում է  17.5 միլիոնի, պահի այս ճշմարտությունն իր սրտում: Եվ այդ ժամանակ մեզ մոտ չի լինի այն, ինչ տեսնում ենք այսօր Ուկրաինայում, Մերձավոր Արևելքում, նույնիսկ բարգավաճ Եվրոպայում»,- «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին  տված հարցազրույցի ժամանակ հայտնել է Ղազախստանի Սենատի 4-5 գումարումների պատգամավոր Անատոլի Բաշմակովը:
Հարկ է նշել, որ Ղազախստանում պատմում են նաև հայ գործընկերների հետ համագործակցության մասին: Այսպիսով, Ղազախստանի «Սահմանադրական արդարադատություն» ամսագիրը  հրատարակվում է Հայաստանում: Սահմանադրական դատարանի ներկայացուցչի խոսքերով՝ առկա են կանոնավոր շփումներ, փոխադարձ այցելություններ, կարծիքների փոխանակում և համագործակցություն:  «Կարծում եմ, որ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը հետխորհրդային տարածաշրջանի առավել շատ որակավորում ունեցող դատարաններից մեկն է», - ասել է Ամանժոլ Նուրմագամբետովը:
Այսօր, Ղազախստանում նաև ուշադիր հետևում են Հայաստանի սահմանադրական փոփոխությունների քննարկումներին: Չնայած նրան, որ յուրաքանչյուր երկիր իր զարգացման ուղին ունի, այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով ներկայիս ինտեգրման գործընթացը, ցանկացած փոփոխություն ցանկացած երկրում ԵԱՏՄ շրջանակներում կունենա իր հետքն ու ազդեցությունը համագործակցության զարգացման վրա:

Armenia-Kazakhstan: 20th Anniversary of the Constitutions
After the collapse of the USSR, many post-Soviet countries have begun to develop their own constitutions, in parallel building their independent countries. The system, principles and models of development have changed. Major changes in the basic laws of post-Soviet states were made in the mid-90s of the last century.
2015 marks the 20th anniversary of the adoption of the Basic Law not only of Armenia, but also of Kazakhstan. And if today Armenia is on the verge of another constitutional change, in Kazakhstan over these 20 years three times changes and additions in the Constitution have been made. "The changes that have been made are mainly related to the issues of parliamentarism, electoral legislation, the transfer of the powers of the head of state to the parliament (this process is already underway). In 2007, the term of office of the President was changed, it was extended to 7 years. Currently this term is 5 years, but this does not apply to the first President," a member of the Constitutional Council of Kazakhstan Amanzhol Nurmagambetov told "Armedia" IAA.
Another constitutional change was the replacement of the body of constitutional supervision – instead of Constitutional Court in Kazakhstan Constitutional Council operates, composed of 7 members. "Given the fact that our Constitution is based on the French one, it was decided to create a Constitutional Council with extensive powers. It corresponds to the realities that have developed in our country, and provides a sufficient level of constitutional control in the Republic of Kazakhstan," Mr. Nurmagambetov said.
But the Constitution and written laws are one thing, and whether these laws are applied is another thiing. In a strategic program of Kazakhstan "100 Steps for the Future" special place is given to human rights and mechanisms for its protection. "Man is the sun around which the state should go. It is not the man, who should serve the state, but the state must take care of every person. Now our task is to make every citizen of Kazakhstan - the 17.5 million people to allow these "100 steps" pass through their hearts. In this case we will not have what we see today in Ukraine, in the Middle East, even in prosperous Europe "- in an interview with " Armedia" IAA Anatoly Bashmakov, a member of the Assembly of People of Kazakhstan said.
It should be noted that in the Constitutional Council of Kazakhstan also speak about the cooperation with their Armenian colleagues. Thus, the Kazakh journal "Constitutional Justice" is published in Armenia. According to the Constitutional Council of Kazakhstan, they have regular contacts, reciprocal visits, exchanges and cooperation. "I believe the Armenian Constitutional Court is one of the most qualified vessels of post-Soviet space" Amanzhol Nurmagambetov said.