Ղազախստան-Հայաստան. Սահմանադրությունների 20-ամյակ
ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո շատ հետխորհրդային երկրներ սկսեցին զարգացնել իրենց սեփական սահմանադրությունը՝ միևնույն ժամանակ ստեղծելով անկախ երկրներ: Փոխվում էին համակարգերը, սկզբունքները, զարգացման մոդելները: Եվ հետխորհրդային երկրների հիմնական փոփոխությունները հիմնարար օրենքներում բաժին ընկան անցյալ դարի 90-ականների կեսերին:
2015 թվականին լրանում է ոչ միայն  Հայաստանի, այլ նաև Ղազախստանի հիմնարար օրենքի ընդունման 20-րդ տարելիցը:  Եվ եթե այսօր Հայաստանը գտնվում է  սահմանադրական հերթական բարեփոխումների եզրին, Ղազախստանում այս 20 տարիների ընթացքում Սահմանադրության փոփոխություններ և լրացումներ կատարվել են երեք անգամ:
«Կատարված փոփոխությունները հիմնականում վերաբերել են պառլամենտարիզմի, ընտրական օրենսդրության խնդիրներին, ​​ պետության ղեկավարի լիազորությունների փոխանցմանը խորհրդարանին (այս գործընթացը մշտապես ընթացքի մեջ է): 2007 թվականին  փոխվել է նախագահական լիազորությունների ժամկետը. այն երկարաձգվել է մինև 7 տարի: Ներկայումս այդ ժամկետը 5 տարի է, սակայն դա չի տարածվում  առաջին նախագահի լիազորությունների վրա», - «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին ներկայացրել է Ղազախստանի Սահմանադրական խորհրդի անդամ Ամանժոլ Նուրմագամբետովը:
Մեկ այլ սահմանադրական փոփոխություն է սահմանադրական վերահսկողություն իրականացնող մարմնի փոխարինումը. այժմ Ղազախստանում Սահմանադրական դատարանի փոխարեն գործում է Սահմանադրական խորհուրդ, որը բաղկացած է 7 անդամից: «Հաշվի առնելով այն փաստը, որ մեր Սահմանադրության հիմքը կազմում է  Ֆրանսիայի Սահմանադրությունը, որոշում է կայացվել ստեղծել Սահմանադրական խորհուրդ՝ ծավալուն ուժերի լիազորություններով: Այն համապատասխանում է մեր երկրում ծառացած իրողություններին և Ղազախստանի Հանրապետությունում ապահովում է բավարար մակարդակի սահմանադրական վերահսկողություն:  Մեր իշխանությունների շրջանակային սուբյեկտները հստակ սահմանված են. դա պետության ղեկավարն է, խորհրդարանի պալատների նախագահները (մեզ մոտ երկպալատ խորհրդարան է),  երկու պալատների պատգամավորների կես մասը, վարչապետը և դատարանները », - պարզաբանում է  պարոն Նուրմագամբետովը:
Սակայն, Սահմանադրությունը և գրված օրենքները մեկ բան են, իսկ  այդ օրենքների մեխանիզմը մեկ այլ բան է: Ղազախստանի ստրատեգիական «100 քայլ հանուն ապագայի» ծրագրում հատուկ տեղ է հատկացվում մարդու իրավունքների և դրա պաշտպանության մեխանիզմների սահմանադրության կողմից ապահովմանը:  «Մարդն այն արևն է, որի շուրջ պետք է պտտվի պետությունը, նրա մարմինները, յուրաքանչյուր պաշտոնյա:  Ոչ թե մարդը պետք է ծառայի պետությանը, այլ պետությունը պետք է հոգ տանի բոլորի համար: Այժմ մեր պարտականությունն է, որ Ղազախստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի, որոնց թիվը հասնում է  17.5 միլիոնի, պահի այս ճշմարտությունն իր սրտում: Եվ այդ ժամանակ մեզ մոտ չի լինի այն, ինչ տեսնում ենք այսօր Ուկրաինայում, Մերձավոր Արևելքում, նույնիսկ բարգավաճ Եվրոպայում»,- «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին  տված հարցազրույցի ժամանակ հայտնել է Ղազախստանի Սենատի 4-5 գումարումների պատգամավոր Անատոլի Բաշմակովը:
Հարկ է նշել, որ Ղազախստանում պատմում են նաև հայ գործընկերների հետ համագործակցության մասին: Այսպիսով, Ղազախստանի «Սահմանադրական արդարադատություն» ամսագիրը  հրատարակվում է Հայաստանում: Սահմանադրական դատարանի ներկայացուցչի խոսքերով՝ առկա են կանոնավոր շփումներ, փոխադարձ այցելություններ, կարծիքների փոխանակում և համագործակցություն:  «Կարծում եմ, որ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը հետխորհրդային տարածաշրջանի առավել շատ որակավորում ունեցող դատարաններից մեկն է», - ասել է Ամանժոլ Նուրմագամբետովը:
Այսօր, Ղազախստանում նաև ուշադիր հետևում են Հայաստանի սահմանադրական փոփոխությունների քննարկումներին: Չնայած նրան, որ յուրաքանչյուր երկիր իր զարգացման ուղին ունի, այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով ներկայիս ինտեգրման գործընթացը, ցանկացած փոփոխություն ցանկացած երկրում ԵԱՏՄ շրջանակներում կունենա իր հետքն ու ազդեցությունը համագործակցության զարգացման վրա:

Казахстан-Армения: Конституции – 20 лет
После развала СССР многие постсоветские страны стали разрабатывать собственную Конституцию, параллельно с этим строя новые независимые страны. Менялись система, принципы, модели развития. И основные изменения в основных законах постсоветских стран пришлись на долю середины 90-ых годов прошлого века.
В 2015 году исполняется 20 лет принятия Основного закона не только Армении, но и Казахстана. И если сегодня Армения стоит на пороге очередных конституционных изменений, то в Казахстане за эти 20 лет в Конституцию изменения и дополнения вносились три раза. "Изменения, которые были внесены, в основном касались вопросов парламентаризма, избирательного законодательства, передачи части полномочий главы государства парламенту (этот процесс уже идет перманентно). В 2007 году был изменен срок полномочий главы государства, он был продлен до 7-и лет. В настоящее время этот срок - 5 лет, но это не распространяется на первого президента", - рассказывает ИАА "Армедиа" член Конституционного Совета РК Аманжол Нурмагамбетов.
Другим конституционным изменением стала замена органа конституционного надзора – теперь вместо Конституционного суда в Казахстане действует Конституционный совет, состоящий из 7 членов. "Учитывая то, что в нашу Конституцию положены основы Конституции Франции, было принято решение создать здесь Конституционный Совет с обширными полномочиями. Он соответствует реалиям, которые сложились в нашей республике, и обеспечивает на достаточном уровне конституционный контроль в РК. Субъекты обращения в нашу инстанцию четко ограничены: это глава государства, председатели палат парламента (у нас двухпалатный парламент), часть депутатов обеих палат, премьер-министр и суды", - поясняет г-н Нурмагамбетов.
Но Конституция и писаные законы – одно, а механизмы работы этих законов – другое. В стратегической программе Казахстана "100 шагов для будущего" особое место уделяется конституционному обеспечению прав человека и механизмов его защиты. "Человек – это то солнце, вокруг которого должно вращаться государство, его органы, каждый чиновник. Не человек, как винтик, должен обслуживать государство, а государство должно позаботиться о каждом человеке. Сейчас наша задача, чтобы каждый казахстанец – а это 17,5 млн человек, пропустили бы эту истину через свое сердце. И тогда не будет у нас того, что мы видим сегодня на Украине, на Ближнем Востоке, даже в благополучной Европе", - в интервью ИАА "Армедиа" говорит Анатолий Башмаков, депутат Сената Парламента Казахстана 4-5 созывов.
Отметим, что в Казахстане рассказывают и о сотрудничестве с армянскими коллегами. Так, казахстанский журнал "Конституционное правосудие" издается в Армении. По словам представителя КС РК, есть постоянные контакты, взаимные визиты, обмены мнениями, сотрудничество. "Я считаю Конституционный суд Армении одним из самых квалифицированных судов на постсоветском пространстве", - говорит Аманжол Нурмагамбетов.
Сегодня в Казахстане также внимательно следят за обсуждениями конституционных изменений в Армении. И хотя у каждой страны – свой путь развития, но, учитывая современные интеграционные процессы, любые изменения в любой из стран будут иметь свой отпечаток и влияние на развитие кооперации и сотрудничества в рамках ЕАЭС.