Հրապարակվել է Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ Քլինթոնի գաղտնի նամակագրությունը
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի նամակագրության մեջ, որը նա իրականացրել է իր անձնական էլեկտրոնային փոստով, գաղտնի տեղեկատվություն է հայտնաբերվել։ Գաղտնի նամակներից մեկն վերաբերում է Ղարաբաղյան հակամարտությանը։
Քլինթոնի նամակում մասնավորապես ասվում է. «Տեղեկությունները ԼՂ շփման գծում մահացու միջադեպի վերաբերյալ մնում են չհաստատված։ Պոտենցիալ հետևանքները խաղաղ գործընթացի վրա դեռևս պարզ չեն։ Այս պահին տարածաշրջանային առաջնորդները զգուշորեն են արձագանքում, և ազդեցությունն այլ տարածաշրջանային գործընթացների վրա էական չի թվում ։ Հայաստանի ՊՆ-ն հերքել է անսովոր ակտիվությունը շփման գծի երկայնքով, Ադրբեջանի ՊՆ-ն մամուլին հայտնել է, որ շփման գծում միջադեպերը հաճախակի են։ Երևանի դեսպանատունը հայտնում է, որ սովորական է շփման գծում դիպուկահարների մասնակցությամբ միջադեպերի մասին տեղեկությունները հերքելը, սակայն այդ մագնիտուդի միջադեպը դժվար կլինի թաքցնելը։ Բաքվի դեսպանատունը նշել է, որ նախագահ Ալիևը Ղազախստանում է, և տեղի իշխանությունները հավանաբար սպասում են նրա վերադարձին՝ որոշելու, թե ինչպես շարունակեն գործել։ Մեր դեսպանատներից ոչ մեկը չի կարողացել հաստատել տեղական մամուլի տեղեկությունները»։
Չնայած այս նամակը լուրջ գաղտնի տեղեկատվություն չի պարունակում, սակայն փաստը, որ ամերիկացի դիվանագետը հայ-ադրբեջանական սահմանի իրավիճակի վերաբերյալ հաշվետվություն է հղում Քլինթոնի անձնական էլեկտրոնային փոստին, ԱՄՆ-ում կարող է համարվել դիվանագիտական նամակագրության կանոնների խախտում։
Հատկանշական է, որ հրապարակված նամակները տեղեկատվություն են պարունակում  նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև խաղաղ բանակցությունների վերաբերյալ:

Обнародована секретная переписка Хиллари Клинтон по Карабаху
В переписке Хиллари Клинтон, которую она вела через личную почту, нашли секретные сведения. Как выяснили в ФБР, отправленные Клинтон письма содержали засекреченную информацию. При этом одно из секретных писем непосредственно касалось Карабаха, пишет haqqin.az.
"Информация об инциденте с жертвами на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе остается неподтвержденной. Пока неизвестно, как повлияют эти инциденты на мирный процесс. Другие региональные лидеры реагируют на эти инциденты с особой осторожностью. Минобороны Армении отрицает какую-либо активность на линии соприкосновения войск. В то же время в Минобороны Азербайджана сообщили журналистам, что инциденты на линии соприкосновения участились. В нашем посольстве в Ереване отмечают, что случаи с активностью снайперов на фронте зачастую умалчивают, но инциденты такого масштаба трудно будет скрыть. В то же время в нашем посольстве в Баку заявили, что президент Ильхам Алиев находится с визитом в Казахстане и местные власти могут ждать его возвращения и поручений для дальнейших действий. Наши посольства не в силах подтвердить сообщения местных СМИ",- говорится в письме.
Хотя в этом письме и не содержится секретной информации, но сам факт того, что американский дипломат отсылает отчет о ситуации на азербайджано-армянской границе на личную почту Хиллари Клинтон, в США могут посчитать за нарушение правил дипломатической переписки.
Примечательно, что в обнародованных письмах Хиллари Клинтон содержатся сведения и о ходе мирных переговоров между Турцией и Арменией.